Rosjanie ewakuują bazę morską w Syrii

Rosyjskie okręty "dla własnego bezpieczeństwa" opuściły bazę morską w syryjskim porcie Tartus - poinformował szef komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji Władimir Szamanow, cytowany przez agencję Interfax.

Przyjmują imię Lula na cześć zatrzymanego prezydenta

Ponad 60 brazylijskich parlamentarzystów z opozycyjnej Partii Pracujących (PT) zmieniło formalnie swoje imiona, dodając do nich człon "Lula". Ma to na celu uhonorowanie skazanego na karę więzienia byłego prezydenta kraju Luiza Inacio Luli da Silvy.

Atomowy łowca zanurzył się po raz pierwszy

Nowy brytyjski atomowy okręt podwodny typu Astute przeszedł ważną próbę. HMS Audacious po raz pierwszy zanurzył się, choć w bardzo kontrolowanych warunkach, w basenie portowym. Okręt budowany przez koncern BAE Systems w Barrow-in-Furness przechodzi właśnie próby stoczniowe i jeszcze w tym roku ma wejść w skład Royal Navy. Jest czwartym z serii. Budowane są jeszcze trzy kolejne.

Izrael na chwilę stanął. Cisza ku czci ofiar Holokaustu

W Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady w Izraelu dwiema minutami ciszy uczczono ofiary Holokaustu. W miastach rozbrzmiały syreny i zamarł ruch. Święto zostało ustanowione w 1951 roku przez izraelski parlament. W kalendarzu żydowskim przypada 27. dnia miesiąca Nisan. W kalendarzu gregoriańskim data jest ruchoma. Tego samego dnia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau odbywa się Marsz Żywych.

"Starcia Rosji i USA całkowicie wykluczyć nie można"

USA w razie operacji w Syrii nie będą celowo atakować obiektów Rosji, jednak starcia wojsk amerykańskich i rosyjskich w Syrii nie można całkowicie wykluczyć. Moskwa chce zawczasu uzyskać od USA współrzędne celów, które mogą być zaatakowane - twierdzą w czwartek rosyjskie media, powołując się na swoich informatorów i ekspertów.

Facebook szuka przecieków. Ma to jednak zająć "miesiące"

Sprawdzenie aplikacji na Facebooku pod kątem tego, czy nielegalnie gromadziły informacje o internautach i przekazywały je dalej, ma zająć "wiele miesięcy". Podczas przesłuchania w Kongresie szef portalu Mark Zuckerberg stwierdził w środę, że nie może być inaczej, ponieważ różnych aplikacji są dziesiątki tysięcy.

Trump i Erdogan rozmawiali o Syrii

Donald Trump i Recep Erdogan rozmawiali przez telefon w środę wieczorem - poinformował Biały Dom. Prezydenci przedyskutowali znacznie zaostrzającą się sytuację w Syrii. Mieli zgodzić się w kwestii "utrzymania bliskiego kontaktu".

Biały Dom: nie ma ostatecznej decyzji w sprawie ataku na Syrię

Administracja Donalda Trumpa rozważa kilka innych wariantów odpowiedzi na atak chemiczny we Wschodniej Gucie, nie tylko militarnych - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Dodała, że prezydent USA nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ataku na Syrię.

"Nowy" prezydent Azerbejdżanu ciągle ten sam

Ilham Alijew wygrał środowe przedterminowe wybory prezydenckie w Azerbejdżanie, zdobywając ponad 85 proc. głosów - wynika z exit polls. Będzie to jego czwarta kadencja na tym stanowisku.

May: użycie broni chemicznej nie może pozostać bezkarne

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że wszystko wskazuje na to, że reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada jest odpowiedzialny za atak chemiczny na ludność cywilną. Dodała, że użycie broni chemicznej nie może pozostać bezkarne.

Tournée przeprosin i obietnic. Szef Facebooka przed Kongresem

Ponad 5 godzin przesłuchania we wtorek, kolejna tura niełatwych pytań w środę. Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, tłumaczy się przed amerykańskimi senatorami, którzy chcą dowiedzieć się, jak portal społecznościowy zapewnia bezpieczeństwo danych dwóm miliardom użytkowników na całym świecie. Przesłuchanie jest jawne, transmitowane na żywo przez wiele amerykańskich mediów. Także na... Facebooku.

"Staniemy u boku rządu Syrii przeciw jakiejkolwiek zagranicznej agresji"

Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.

Putin: sytuacja na świecie staje się coraz bardziej chaotyczna

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując listy uwierzytelniające od ambasadorów obcych państw, że sytuacja na świecie "staje się coraz bardziej chaotyczna". Wyraził nadzieję, że "zwycięży zdrowy rozsądek" i ład światowy stanie się stabilniejszy. Natomiast rzecznik Kremla zapytany o wpis Donalda Trumpa na Twitterze odnośnie możliwości wystrzelenia pocisków w stronę Syrii - oświadczył, iż Rosja nie bierze udziału w "twitterowej dyplomacji".

"Agresywne manewry" Rosjan w pobliżu francuskiej fregaty

W weekend na Morzu Śródziemnym doszło do "agresywnych" manewrów dwóch rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu francuskiej fregaty Akwitania - informuje na stronie internetowej francuski tygodnik "Le Point". Miały one "zastraszyć Francję i jej prezydenta" - czytamy.