Dwa tropy. Rozszerzają zasięg poszukiwań ciała dziennikarza

Turecka policja poinformowała w czwartek wieczorem, że przeszukała Las Belgradzki na przedmieściach Stambułu i miejscowości w pobliżu Morza Marmara, gdzie szukała śladów związanych z zaginięciem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Śledczy podejrzewają, że zabójcy mogli ukryć ciało Chaszodżdżiego w lesie lub w jednej ze wsi na południe od Stambułu.

"Bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska"

Obecność militarna USA jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszej części Europy - uważają eksperci, którzy debatowali we Wrocławiu o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. - Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa, to ona w dalszym ciągu w Europie jest zbudowana w oparciu o zasadę, że bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska - podkreślał Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Morawiecki spotkał się z premierami Japonii i Chin

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli, na marginesie szczytu ASEM (Azja-Europa), wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abem. Następnie szef polskiego rządu spotkał się również z premierem Chin Li Keqiangiem.

"USA podejmą właściwą decyzję". Pompeo daje czas, Mnuchin odwołuje wizytę

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że USA dadzą Rijadowi "kilka dodatkowych dni" na śledztwo w sprawie zaginięcia Dżamala Chaszodżdżiego. Dodał, że dał jasno do zrozumienia Saudyjczykom i Turkom, że Waszyngton traktuje tę sprawę bardzo poważnie. Swoją wizytę w Rijadzie odwołał natomiast sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

"Nie powinno być przymusu relokacji i nie będzie takiego modelu"

Kraje unijne, które nie akceptują przymusowej relokacji migrantów, płaciłyby więcej na inne cele, na przykład na fundusz na rzecz Afryki - taką propozycję wysunął w czwartek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że "nie ma przymusowej relokacji". - Niektórzy mieli tutaj takie plany, ale one od początku wydawały się nie do przeprowadzenia - dodał.

Działał "jak zawodowy komandos". Pytania i tropy po ataku na szkolę

Związki z ekstremistami są jednym z możliwych motywów sprawcy strzelaniny w szkole w Kerczu na Krymie - pisze w czwartek "Kommiersant". Według rosyjskich ekspertów sposób przeprowadzenia ataku, w którym zginęło 20 osób, a ponad 60 zostało rannych, może wskazywać, że sprawca przeszedł specjalistyczny trening.

Morawiecki spotkał się z Merkel

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W rozmowie miały pojawić się między innymi kwestie brexitu i migracji.

Obrona napastnika z Rimini wnosi o uchylenie wyroku. Odpowiedź pełnomocnika Polaków

Pełnomocnik dwojga Polaków, ofiar ataku - gwałtu i ciężkiego pobicia - do jakiego doszło w Rimini we Włoszech w sierpniu 2017 roku, złożył w sądzie apelacyjnym wniosek o utrzymanie wyroku 16 lat więzienia wobec sprawcy napaści, Kongijczyka Guerlina Butungu. Proces apelacyjny rozpocznie się w piątek w Bolonii. Obrona napastnika wnosi o uchylenie wyroku, argumentując między innymi, że Kongijczyk doświadczył traumatycznego dzieciństwa.

Tysiące migrantów w drodze do USA. Trump grozi wstrzymaniem pomocy

Do wielotysięcznej karawany migrantów zmierzającej z Hondurasu przez Gwatemalę w kierunku granicy USA przyłączają się, mimo apeli władz, wciąż nowe osoby. Prezydent Donald Trump zagroził wstrzymaniem pomocy amerykańskiej dla krajów regionu, jeśli karawana nie zostanie zatrzymana.

Otwarto centrum tatarskie na Ukrainie. Przy wsparciu Polski

W Drohobyczu na zachodzie Ukrainy otwarto w środę Centrum Kultury Tatarów Krymskich, uruchomione dzięki wsparciu programu Polskiej Pomocy Rozwojowej. Ośrodek będzie służył Tatarom, którzy zmuszeni byli do ucieczki z anektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu.