Dziennikarz zatrzymany, Austria żąda od Turcji wyjaśnień

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zażądał w środę od Turcji natychmiastowych wyjaśnień w sprawie austriackiego dziennikarza Maxa Zirngasta zatrzymanego w Turcji pod zarzutem "wspierania terroryzmu". Zirngast zajmował się tematyką łamania praw Kurdów w Turcji.

10 lat więzienia. Były prezydent skazany

Były prezydent Salwadoru Elias Antonio Saca został skazany na 10 lat więzienia po tym, jak przyznał się do defraudacji funduszy publicznych i prania brudnych pieniędzy w wysokości przekraczającej 300 milionów dolarów - podał Reuters w czwartek.

Cholera atakuje, władze wprowadzają stan wyjątkowy

Z powodu epidemii cholery władze stolicy Zimbabwe Harare ogłosiły stan wyjątkowy i wprowadziły zakaz zgromadzeń publicznych. W ciągu tygodnia na chorobę tę w Harare zmarło 21 osób, a potwierdzonych przypadków zachorowań jest 3067.

Rosyjskie bombowce użyły pocisków manewrujących. "Pełna skuteczność"

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły na poligonie w Buriacji, w azjatyckiej części Rosji ostrzał z użyciem pocisków manewrujących podczas trwających drugi dzień ćwiczeń Wostok-2018 - podał w środę resort obrony Rosji. Pułkownik Siergiej Kuriszkin z wojsk powietrzno-kosmicznych rosyjskiej armii zapewnił, że osiągnięto "pełną skuteczność".

Media: "kaznodzieja nienawiści" wyjdzie na wolność

Radykalny imam Anjem Choudary opuści w październiku więzienie, w którym odsiaduje wyrok za zachęcanie muzułmanów do walki na rzecz tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformował w środę "The Times". Jak podkreślił brytyjski dziennik, stanie się tak pomimo ostrzeżeń, że nazywany "kaznodzieją nienawiści" imam wciąż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Obecność Suu Kyi na posiedzeniu ONZ pod znakiem zapytania

Faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi nie weźmie udziału w najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku - poinformowały w środę birmańskie media za przedstawicielem MSZ. Suu Kyi jest krytykowana za bezczynność w obliczu prześladowań Rohindżów.

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Izraelski minister grozi Iranowi akcją militarną

Jeśli Iran zdecyduje się kontynuować prace nad swoim programem nuklearnym, będzie musiał liczyć się z "militarną" odpowiedzią USA i ich sojuszników - oświadczył w środę izraelski polityk, pełniący jednocześnie funkcję ministra do spraw służb specjalnych i ministra do spraw transportu i bezpieczeństwa na drogach Israel Kac.

Parlament Europejski uruchamia artykuł 7 wobec Węgier

Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem wobec Węgier procedury określonej w artykule 7 unijnego traktatu. Za było 448 europosłów, przeciw 197, 48 wstrzymało się od głosu. To pierwszy raz, kiedy to europarlament rozpoczął procedurę artykułu 7. Inicjatorem podobnego procesu wobec Polski w grudniu 2017 roku była Komisja Europejska.

Juncker: niepokoi nas sytuacja w niektórych państwach Unii

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślał w środę w Parlamencie Europejskim, przed decyzją europarlamentu o uruchomieniu artykułu 7 unijnego traktatu wobec Węgier, że Komisja Europejska "sprzeciwia się wszelkim atakom na rządy prawa". Jak zaznaczył, "niepokoi go sytuacja w niektórych państwach" UE. Chwalił też wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa za jego działania na rzecz obrony praworządności.

Rywale May liczą szable. Media donoszą o spisku

Grupa około 50 posłów Partii Konserwatywnej spotkała się we wtorek wieczorem, rozmawiając o tym, jak doprowadzić do zmiany na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii i zmiany strategii negocjacyjnej w rozmowach z Unią Europejską - podały brytyjskie media.

Putin oferuje Japończykom traktat pokojowy "bez żadnych warunków wstępnych"

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że chciałby zawarcia przez Rosję traktatu pokojowego z Japonią i zaproponował premierowi Shinzo Abemu, by traktat został zawarty do końca roku bez warunków wstępnych. Premier Japonii nie odpowiedział na propozycję, ale sekretarz jego gabinetu poinformował, że przed zawarciem pokoju "należałoby rozwiązać kwestie sporne Teryoriów Północnych", czyli Wysp Kurylskich.

Wysadził się w tłumie demonstrantów. Dziesiątki zabitych

Do 68 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego, do którego doszło we wtorek w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. 165 osób zostało rannych w ataku. Poprzedni bilans mówił o 32 zabitych i 128 rannych.