Unijni negocjatorzy: bez backstopu nie będzie umowy

Grupa sterująca ds. brexitu w Parlamencie Europejskim oświadczyła w czwartek, że europarlament nie zaakceptuje umowy dotyczącej brexitu bez tzw. backstopu, czyli zabezpieczenia, które ma pozwolić na uniknięcie powstania "twardej" granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Obecność Niemiec na konferencji w Warszawie niepewna

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w konferencji na temat Bliskiego Wschodu, która w dniach 13 i 14 lutego ma odbyć się w Warszawie - poinformowała agencja dpa. Maas w środę przebywał z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Polskie F-16 poderwane do rosyjskich samolotów

Polskie myśliwce F-16, patrolujące obecnie przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing, były w zeszłym tygodniu dwukrotnie podrywane w celu rozpoznania rosyjskich samolotów wojskowych lecących nad Morzem Bałtyckim.

Trump wstrzymuje orędzie do zakończenia shutdownu

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę wieczorem (czwartek rano czasu polskiego), że z wygłoszeniem tradycyjnego orędzia o stanie państwa wstrzyma się do zakończenia shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.

Wenezuela na ustach światowych liderów. Kto uznał Guaido, kto popiera Maduro

Mam nadzieję, że cała Europa zjednoczy się w celu wsparcia sił demokratycznych w Wenezueli - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Podczas środowych protestów w Caracas, lider opozycji przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Jego deklarację uznało już kilka krajów i organizacji międzynarodowych.

Chłopiec uwięziony głęboko pod ziemią. Trudna akcja ratunkowa

Hiszpańscy ratownicy są coraz bliżej chłopca, który wpadł do głębokiej dziury w ziemi. 2,5-letni Julen jest w niej uwięziony od 10 dni. Żeby się do niego dostać wydrążony został równoległy tunel. W akcji pomagają szwedzcy technicy, którzy byli zaangażowani w ratunek 33 górników z Chile uwięzionych w 2010 roku przez 70 dni 625 metrów po ziemią. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Duda w Davos o "potrzebach zmian w Europie"

Potrzebujmy pewnych zmian w Europie, potrzebujemy trochę przebudować nasz europejski dom w wielu kwestiach po to, by uczynić ją bardziej spójną, by uczynić ją bardziej braterską - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w szwajcarskim Davos. - Nie może być takiej sytuacji, że tworzymy jakieś NATO-bis - komentował prezydent, odnosząc się do propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Prezydent wyrzuca amerykańskich dyplomatów. Reakcja USA

Nicolas Maduro nie ma uprawnień do zerwania stosunków dyplomatycznych Wenezueli ze Stanami Zjednoczonymi - oświadczył w środę amerykański Departament Stanu po tym, jak prezydent Wenezueli dał 72 godziny amerykańskim dyplomatom na opuszczenie swojego kraju. "Stany Zjednoczone nie uznają reżimu Maduro" - poinformowano w komunikacie.

Armia odmawia wsparcia przywódcy opozycji

Wenezuelska armia odrzuca autoproklamację przewodniczącego parlamentu Juana Guaido na tymczasowego prezydenta Wenezueli - poinformował minister obrony tego kraju Vladimir Padrino. W środę w Caracas i wielu innych wenezuelskich miastach rozpoczęły się masowe protesty przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro.

Kim Dzong Un zadowolony z rozmów w Waszyngtonie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest usatysfakcjonowany wynikiem ostatnich rozmów północnokoreańskiej delegacji, które niedawno miały miejsce w Waszyngtonie - poinformowała agencja prasowa KCNA. Przywódca reżimu wyraził także zadowolenie z treści listu, otrzymanego od prezydenta USA Donalda Trumpa.

Trump o Wenezueli: wszystkie opcje są na stole

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że wszystkie opcje są na stole dla Wenezueli po tym, gdy uznał on lidera opozycji w tym kraju i przewodniczącego parlamentu Juana Guaido za tymczasowego prezydenta, a rząd prezydenta Nicolasa Maduro nazwał "bezprawnym". Wcześniej sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał Maduro do ustąpienia ze stanowiska.

Erdogan przyleciał do Moskwy. Z Putinem rozmawia o Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, rozpoczynając rozmowy z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że oba kraje aktywnie współpracują w kwestii Syrii. Rozmowy liderów trwające w Moskwie mają dotyczyć sytuacji w tym kraju po wycofaniu się z niego sił USA.

May uderza w Corbyna: rozmawiał z Hamasem, a nie chce ze mną

Brytyjska premier Theresa May skrytykowała w środę lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna za jego odmowę udziału w ponadpartyjnych konsultacjach w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, wskazując, że w przeszłości spotykał się z Hamasem, Hezbollahem i Irlandzką Armią Republikańską.

Czeska stolica zapowiada ulicę Pawła Adamowicza

Pawłowi Adamowiczowi bliskie były wartości liberalne. Był humanistą, wspierał społeczność LGBT. Uczynił Gdańsk miastem otwartym i to jest to, co jest nam bliskie i to droga, którą my też chcemy podążać w Pradze - mówi w rozmowie z TVN24 burmistrz Pragi Zdeněk Hřib, odnosząc się do planów powstania ulicy Pawła Adamowicza w stolicy Czech.

"Wiedział, że nienawiści nie da się zwalczyć nienawiścią". Timmermans o Adamowiczu

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyjechał w środę do Krakowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim spotkał się z mieszkańcami miasta. Swoją przemowę zaczął od wspomnienia zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i jego działań na rzecz powstrzymywania mowy nienawiści. Stwierdził, że Adamowicz, choć "był atakowany, nigdy nie oddawał, bo wiedział, że nienawiści nie da się zwalczyć nienawiścią".