"Stany Zjednoczone i Rosja muszą prowadzić dialog, by ochronić traktat INF"

Niemiecki rząd ubolewa, że prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać swój kraj z amerykańsko-rosyjskiego traktatu rozbrojeniowego INF - powiedział w poniedziałek Steffen Seibert, rzecznik rządu Niemiec. Komisja Europejska podkreśla, że Stany Zjednoczone i Rosja muszą prowadzić dialog, by ochronić traktat i zapewnić jego pełne przestrzeganie.

Kreml: świat stanie się bardziej niebezpieczny

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że odpowiedzią na możliwe wycofanie się USA z układu INF o likwidacji rakiet nuklearnych pośredniego i średniego zasięgu będą działania Rosji w kierunku "odnowienia równowagi militarnej" w tej sferze.

"Pierwszy znak świadczący o tym, że PiS można zranić". #PisząoPolsce

Patryk Jaki nie przełamał głębokiej antypatii Warszawy do rządów Zjednoczonej Prawicy - pisze w komentarzu po niedzielnym głosowaniu w Polsce "New York Times". "Financial Times" stwierdza, że PiS odnotowało "przyzwoity wzrost" w wyborach samorządowych, w których partii nigdy nie szło szczególnie dobrze, a portal Politico uznaje, że polscy "obywatele wysłali sygnał ostrzegawczy" władzom. Zagraniczne media #PisząoPolsce.

Wielki protest przeciwko Pegidzie w rocznicę jej powstania

W czwartą rocznicę powstania w Niemczech antyislamskiego i antymigracyjnego ruchu społecznego Pegida, około 10 tysięcy osób manifestowało w Dreźnie w niedzielę na rzecz demokracji, tolerancji i otwartości na świat. - Dodaje odwagi - mówił premier Saksonii, komentując frekwencję.

Król i książę rozmawiali z synem zamordowanego dziennikarza

Król Arabii Saudyjskiej Salman i następca tronu książę Muhammad ibn Salman rozmawiali przez telefon z Salahem Chaszodżdżim, synem opozycyjnego dziennikarza, zabitego w saudyjskim konsulacie w Stambule - podała w poniedziałek agencja SPA. Po tym jak Dżamal Chaszodżdżi został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, król Arabii Saudyjskiej Salman i następca tronu książę Muhammad ibn Salman rozmawiali przez telefon z jego synem opozycyjnego dziennikarza Salahem Chaszodżdżim - podała w poniedziałek agencja SPA.

Wielu płakało. Premier Australii przeprosił ofiary pedofilii

Szef australijskiego rządu Scott Morrison oficjalnie przeprosił w imieniu narodu osoby, które jako dzieci stały się ofiarami przestępstw seksualnych. W przemówieniu w siedzibie parlamentu w Canberze Morrison podkreślił, że cały naród musi zdać sobie sprawę z ich cierpień i powiedzieć "przepraszam".

Stracił kontrolę nad śmieciarką, wbił się w ciężarówkę

W amerykańskim stanie Utah doszło do tragicznego wypadku. Rozpędzona na autostradzie śmieciarka gwałtownie skręciła i z impetem wbiła się w nadjeżdżającą ciężarówkę. Zginęło sześć osób. W zdarzeniu ucierpieli także pasażerowie jeepa, który chcąc wyminąć wypadek, przewrócił się i dachował. Podróżujący nim ludzie są ranni, ale ich życiu nic nie zagraża. Nie wiadomo, dlaczego kierowca śmieciarki nagle stracił nad nią kontrolę.

Niemcy wstrzymują eksport broni do Rijadu

Niemcy nie będą eksportować broni do Arabii Saudyjskiej, dopóki będzie się utrzymywała niepewność co do okoliczności śmierci krytycznego wobec Rijadu saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczyła w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Pakistan: 19 zabitych w zderzeniu autobusów

Co najmniej 19 osób zginęło, a 35 zostało rannych w zderzeniu dwóch autobusów w niedzielę w prowincji Pendżab na wschodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja. Oba autobusy jechały z nadmierną prędkością.

Agencja AP: wybory zmierzą siłę opozycji wokół proeuropejskiej Platformy Obywatelskiej

"Głosy Polaków w wyborach samorządowych były pierwszym ogólnokrajowym testem poparcia dla konserwatywnej rządzącej partii, której polityka doprowadziła do ulicznych protestów i powtarzających starć z politykami Unii Europejskiej" - poinformowała agencja Associated Press, pisząc o wyborach samorządowych w Polsce. Jej zdaniem to test również na "siłę opozycji zgrupowanej wokół proeuropejskiej Platformy Obywatelskiej".

Dżihadyści wypuścili szóstkę druzyjskich zakładników

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) wypuściło dwie kobiety i czworo dzieci. Jest to pierwszy etap realizacji umowy zawartej przez IS z rządem Syrii, w wyniku której uwolnieni mają być wszyscy druzyjscy zakładnicy porwani w lipcu w muhafazie As-Suwajda.

Kreml gotowy na "wojskowo-techniczne" kroki po zapowiedzi Trumpa

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa jest gotowa odpowiedzieć - w tym środkami wojskowo-technicznymi - na wycofanie się USA z układu INF, który zabrania produkcji pocisków rakietowych. Zarzuty o naruszenie przez Rosję tego układu wiceszef dyplomacji określił jako "wymyślone".