"Użycie przez protestujących radykalnych taktyk jest zrozumiałe, gdy rząd nie chce słuchać"

Większość protestujących w Hongkongu zamierza kontynuować demonstracje, jeśli władze nie spełnią ich postulatów - przekazali naukowcy z kilku hongkońskich uczelni na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród uczestników 12 manifestacji od 9 czerwca. Większość badanych zgodziła się między innymi z twierdzeniem, że "użycie przez protestujących radykalnych taktyk jest zrozumiałe, gdy rząd nie chce słuchać".

Zatoka Perska "beczką prochu gotową do wybuchu"

Jeśli mówimy o zagrożeniach w regionie, to pochodzą one ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy gromadzą broń w naszym regionie - oświadczył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif w telewizji Al-Dżazira podczas wizyty w Katarze.

"Ewentualni wspólnicy nie powinni spać spokojnie"

Dowiadujemy się o poważnych nieprawidłowościach w areszcie federalnym w Nowym Jorku, które są bardzo niepokojące i wymagają gruntownego śledztwa - powiedział amerykański prokurator generalny William Barr. W ten sposób skomentował "brak odpowiednich zabezpieczeń" w areszcie, gdzie prawdopodobnie samobójstwo popełnił miliarder Jeffrey Epstein.

Salvini "zdradził kontrakt rządowy dla swoich interesów"

Po rozpadzie koalicji rządowej we Włoszech wicepremier Luigi Di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd, zażądał złożenia dymisji przez ministrów wywodzących się z Ligi. Prezydium włoskiego Senatu ustaliło, że we wtorek izba przyjmie kalendarz działań związanych z kryzysem.

Syn prezydenta Brazylii ambasadorem w USA? Prokuratura chce zmiany przepisów

Brazylijska prokuratura złożyła wniosek o orzeczenie dotyczące wymagań wobec kandydatów do objęcia placówek zagranicznych. Decyzja prokuratury może być próbą zablokowania nominacji Eduardo Bolsonaro, syna prezydenta Brazylii, na stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Tego domaga się opozycja.

Trump chce w "niedalekiej przyszłości" spotkania z Johnsonem

Brexit, bezpieczeństwo, handel i sprawy gospodarcze znalazły się wśród tematów rozmowy telefonicznej amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Jak poinformował Biały Dom, amerykański przywódca chce, aby "w niedalekiej przyszłości" doszło do spotkania z Johnsonem.

Zamachowiec z Paryża oskarżony też o ataki w Brukseli

Salah Abdeslam został formalnie postawiony w stan oskarżenia przez belgijską prokuraturę. 29-letni domniemany organizator ataków terrorystycznych we Francji w listopadzie 2015 roku, usłyszał zarzut związany z działalnością terrorystyczną w Brukseli w marcu 2016 roku.

Test przygotowywano ponad rok, rosyjscy naukowcy zginęli. "Ci ludzie byli naszą elitą"

- Wydawało się, że wszystko powinno zostać zrealizowane, sytuacja jednak przebiegała inaczej - mówił szef Rosyjskiego Federalnego Centrum Jądrowego Walentin Kostiukow o wypadku z 8 sierpnia. Tamtego dnia w wyniku eksplozji na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim zginęło pięć osób, a trzy zostały ranne. Szef państwowej korporacji Rosatom obecny na pogrzebie ofiar dodał, że "największym hołdem" dla zmarłych będzie kontynuowanie prac nad nowymi typami broni.

"W Bułgarii doszło do epidemii poważnej choroby"

W okresie od lutego do 8 sierpnia odnotowano 1134 przypadki zachorowań na odrę w Bułgarii. Krajowa konsultantka bułgarskiego ministerstwa zdrowia do spraw epidemiologicznych prof. Mira Kożucharowa poinformowała, że w kraju można mówić o epidemii tej choroby. Większość, aż 700 przypadków, odnotowano w Sofii.

Policjanci w cywilu wtapiali się w tłumy w Hongkongu, by "wrabiać" protestujących

Mamy powody podejrzewać, że policja mogła używać działających pod przykryciem funkcjonariuszy w czasie wielu poprzednich protestów, żeby wrabiać protestujących w te przestępstwa - mówi Catrina Ko, rzeczniczka antyrządowych protestów w Hongkongu. Przedstawiciele policji potwierdzili, że przebrani policjanci brali udział w demonstracjach, ale - jak twierdzi - nie prowokowali do radykalnych działań.

"Na ulicach Moskwy trwa ważny sprawdzian"

Protesty opozycji w Moskwie to największe od lat wyzwanie rzucone brutalnemu systemowi politycznemu Władimira Putina i dowód, że w Rosji wciąż jeszcze nie zanikł głos narodu - ocenia prasa w USA. Jak zauważają niemieckie media, konflikt między Kremlem a rosyjską opozycją rozgrywa się nie tylko na ulicach.

Pożary i wybuchy w składzie amunicji w Rosji. Liczba rannych wzrosła

Liczba rannych w wyniku dwóch pożarów i wybuchów, do jakich doszło w składzie amunicji w Kraju Krasnojarskim na Syberii wzrosła do 32 - podało rosyjskie ministerstwo zdrowia. Mieszkańcy miejscowości, które znalazły się w zagrożonej strefie, proszą rząd o rekompensatę: fala uderzeniowa po eksplozjach uszkodziła ich domy.

Pół miliarda na siły specjalne Australii

Władze Australii zapowiedziały, że przeznaczą pół miliarda dolarów australijskich na poprawę zdolności swych sił specjalnych. To bardzo ważna część naszego zobowiązania, największego od czasu drugiej wojny światowej - powiedział premier Scott Morrison. Jest to pierwszy etap przewidzianego na 20 lat planu, który ma umożliwić lepsze reagowanie na zagrożenia w kraju i poza jego granicami.

Strzały w meczecie, zabita 17-latka w domu. Podejrzany nie przyznaje się do winy

Prawniczka podejrzanego o otwarcie ognia w meczecie na przedmieściach Oslo oraz zabójstwo swojej przyrodniej siostry poinformował, że mężczyzna nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. 21-latek odmawia także składania zeznań. W sobotę - według ustaleń śledczych - mężczyzna zaczął strzelać w centrum islamskim al-Nur. W ataku nikt nie zginął, jedna osoba została ranna.

"Złe wybory" dla prezydenta. Kandydat opozycji zwycięża głosowanie

Kandydat centrolewicowej opozycyjnej partii Front Jedności Obywatelskiej Alberto Fernandez zwyciężył w niedzielnych prawyborach prezydenckich w Argentynie. Obowiązkowe w tym kraju głosowanie było ważnym testem przed właściwymi wyborami w październiku. Urzędujący prezydent Mauricio Macri przyznał, że dla niego i jego koalicji były to "złe wybory".

Hymn faszystów podczas walki byków. Korrida powróciła na Majorkę

Przed areną do walki byków w Palmie na Majorce protestowały w niedzielę setki obrońców praw zwierząt. W trakcie widowiska z głośników puszczono faszystowski hymn, by zagłuszyć okrzyki aktywistów. W miniony weekend korrida powróciła na hiszpańską wyspę po raz pierwszy od 2017 roku, gdy została zdelegalizowana przez lokale władze.

Erdogan zadzwonił do saudyjskiego króla. W tle kryzys w relacjach

Król Arabii Saudyjskiej rozmawiał w niedzielę z tureckim prezydentem. Recep Tayyip Erdogan zadzwonił do króla Salmana ibn Abd al-Aziza z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha - poinformowała saudyjska agencja SPA. Stosunki między Rijadem i Ankarą są w kryzysie po zamordowaniu w zeszłym roku saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Zagadkowy wybuch na poligonie. "Łańcuch wydarzeń przypomina katastrofę w Czarnobylu"

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów. - Przypomina nam to łańcuch wydarzeń z czasów katastrofy w Czarnobylu - odniósł się do sprawy w rozmowie z agencją przedstawiciel amerykańskiej administracji.

"Bili mnie po głowie pięściami i pałkami"

Jeden z policjantów zabrał mi egzemplarz konstytucji i mój plecak. Czterech pozostałych rzuciło mnie na ziemię i zaczęli bić - relacjonował pobity nastolatek Aleksander Kostiuk, który spędził trzy dni w szpitalu, gdzie trafił z podejrzeniem wstrząsu mózgu. Tych obrażeń miał doznać w wyniku brutalnych działań rosyjskich policjantów tłumiących protesty opozycji w Moskwie. On i inni zatrzymani opowiedzieli o działaniach służb.

Prawie 2,5 miliona pielgrzymów rytualnie kamienowało szatana

Około 2,5 miliona muzułmanów uczestniczących w pielgrzymce do Mekki w Arabii Saudyjskiej rozpoczęło w niedzielę rytualne kamienowanie szatana. Podczas tego obrzędu w 2015 roku doszło do tragedii - ludzie zaczęli się tratować, w wyniku czego zginęło ponad 2400 osób.