Córka Sulejmaniego grozi USA: rodziny żołnierzy będą czekały na śmierć swoich dzieci

Setki tysięcy osób wzięły udział w poniedziałkowych uroczystościach pogrzebowych Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds, w Teheranie. Córka zabitego generała, zwracając się do tłumu, powiedziała, że decyzja Donalda Trumpa o przeprowadzeniu ataku "doprowadziła do powstania historycznego związku" Iraku i Iranu i "wiecznej nienawiści do Stanów Zjednoczonych".

Dożywocie dla "potwora" z Manchesteru. Skazany za ponad 130 gwałtów

Na karę dożywotniego więzienia skazał sąd w Manchesterze 36-letniego doktoranta z Indonezji. Reynhard Sinaga został uznany za winnego 159 przestępstw seksualnych, w tym 136 gwałtów. O przedterminowe warunkowe zwolnienie będzie się mógł ubiegać po 30 latach. Prowadzone w tej sprawie śledztwo jest największym dotyczącym przestępstw seksualnych w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Męczennik Kasem Sulejmani jest potężniejszy teraz, gdy nie żyje"

Ciało zabitego w amerykańskim ataku w Bagdadzie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds, przywieziono do Kerman, jego rodzinnego miasta na południowym wschodzie Iranu. - Męczennik Kasem Sulejmani jest potężniejszy teraz, gdy nie żyje - mówił do zebranego w Kerman tłumu dowódca Gwardii Rewolucyjnej, Hosejn Salami. Wtorek będzie drugim dniem uroczystości pogrzebowych zabitego generała.

Wyciek dokumentu i zamieszanie wokół wojsk USA w Iraku

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej administracji po opublikowaniu przez agencję Reutera i AFP cytatów z "listu" amerykańskiego dowództwa, w którym sugeruje się podjęcie takiego kroku. - Pismo to szkic. Nie powinno zostać upublicznione i wysłane - powiedział generał Mike Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA.

"Geopolityczne napięcia są na najwyższym poziomie w tym wieku"

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek światowych liderów do tego, by zachowali maksymalną powściągliwość. Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay zwróciła uwagę, że USA i Iran podpisały konwencję haską o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego.

Opozycja niewpuszczona na obrady. Guaido kontynuował głosowanie w redakcji gazety

W Wenezueli trwa spór o to, kto jest obecnie przewodniczącym krajowego parlamentu. Podczas chaotycznego głosowania w niedzielę opozycja i obóz rządowy wybrały na to stanowisko własnych przedstawicieli. Wydarzeniami w Wenezueli zaniepokojony jest sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe organizacji.

"Jestem starym człowiekiem u kresu życia"

"W swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie" - powiedział w rozmowie z niemieckimi mediami emerytowany papież Benedykt XVI. Przyznał też, że tęskni za Bawarią, z której pochodzi.

Komisja Wenecka zapowiada przyjazd delegacji do Polski

Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 9 i 10 stycznia - poinformowano na stronie tego organu doradczego Rady Europy. Wizyta nastąpi w związku z prośbą marszałka Senatu o wydanie opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych. Będzie to opinia w trybie pilnym.

"Iran nigdy nie będzie miał broni nuklearnej"

"Iran nigdy nie będzie miał broni nuklearnej!" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w reakcji na oświadczenie Iranu w sprawie zapowiedzi wycofania się z realizacji porozumienia nuklearnego. Zaniepokojenie w tej sprawie wyraziła Unia Europejska.

Japonia wyśle wojska na Bliski Wschód

Premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział w poniedziałek, że wyśle siły obronne na Bliski Wschód, by zapewnić bezpieczeństwo japońskim okrętom. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do podjęcia wysiłków dyplomatycznych, by załagodzić napięcia w regionie.

Chiny reagują na śmierć Sulejmaniego

Waszyngton postępuje wbrew normom stosunków międzynarodowych - powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiej dyplomacji Geng Shuang. Pekin skrytykował USA za zabicie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds i zaostrzenie napięć na Bliskim Wschodzie.

Setki tysięcy żołnierzy, drony, wojska rakietowe. Jak silny jest Iran?

Po śmierci generała Kasema Sulejmaniego, z Teheranu słychać głosy o planowanej odpowiedzi na amerykański atak. - Nieubłagana zemsta czeka zbrodniarzy, którzy unurzali dłonie w jego krwi - powiedział najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Dziennikarze BBC oszacowali, jaką siłą faktycznie dysponuje Teheran i jakie zagrożenie dla regionu może przynieść "zemsta" za zabicie generała.

"Washington Post": Pompeo namawiał Trumpa, by "wyeliminował" Sulejmaniego

Głównym zwolennikiem zabicia irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w administracji USA był sekretarz stanu Mike Pompeo - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na własne źródła w amerykańskiej administracji. Dowódca irańskiej elitarnej jednostki Al-Kuds zginął 3 stycznia, w wyniku ostrzału rakietowego z USA. Teheran zapowiedział odwet.

Setki tysięcy ludzi na ulicach Teheranu. Żegnają "generała cienia"

Iran będzie szedł drogą wyznaczoną przez Kasema Sulejmaniego - powiedział nowy przywódca jednostki Al-Kuds, Esmail Gani, w czasie uroczystości pogrzebowych swojego poprzednika. Zabitego w amerykańskim ataku generała Sulejmaniego w Teheranie żegnają setki tysięcy Irańczyków. Miejscowa telewizja podała, że w centrum stolicy zebrały się "miliony" ludzi, którzy chcą pożegnać generała.

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna"

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Atak na bazę. Żołnierz i cywile wśród ofiar

Trzy osoby - żołnierz i dwóch cywilnych pracowników amerykańskiej misji wojskowej - zginęły w niedzielnym ataku somalijskiej partyzantki Al-Szabab na bazę wojskową Camp Simba w Lamu w Kenii. Jest ona używana przez siły kenijskie i amerykańskie.