Obalony prezydent Tunezji pochowany w Arabii Saudyjskiej

Zmarły w czwartek były autokratyczny prezydent Tunezji Zin el-Abidin Ben Ali został w sobotę pochowany w Medynie na zachodzie Arabii Saudyjskiej, dokąd uciekł pod naciskiem protestów społecznych w 2011 roku - podała agencja AFP, powołując się na świadków.

"Żółte kamizelki", protest emerytalny i klimatyczny. Pełne ręce roboty służb

Szesnaście tysięcy osób wzięło udział w sobotę w Paryżu w proteście klimatycznym, a sześć tysięcy w manifestacji przeciwko reformie emerytalnej - podały władze francuskiej stolicy. Natomiast według organizatorów marsz klimatyczny zgromadził 50 tysięcy osób. Doszło do incydentów ze służbami porządkowymi. W sobotę protestowały też "żółte kamizelki". To zgromadzenie było bardzo gwałtowne. Policja rozpędziła je, używając gazu łzawiącego.

Upamiętniono rozpoczęcie jednej z największych operacji alianckich

Amerykańscy, brytyjscy i polscy weterani oraz członkowie holenderskiej i brytyjskiej rodziny królewskiej upamiętnili 75. rocznicę rozpoczęcia operacji Market Garden, która we wrześniu 1944 roku była ostatecznie nieudaną próbą wyzwolenia północnej Holandii od okupacji nazistowskich Niemiec.

"Przegrałem, bo sparaliżował mnie strach". Spór między rządami przeniósł się na matę

Jeden z najlepszych judoków na świecie, Irańczyk Saeid Mollaei podczas ostatnich mistrzostw świata otrzymał zalecenie od władz w Teheranie, by w półfinale oddać walkę walkowerem. Irańska federacja obawiała się, że w finale sportowiec mógł trafić na izraelskiego zawodnika Sagiego Mukiego. - Usłyszałem, że mam przegrać i zrobiłem tak. Przegrałem, bo sparaliżował mnie strach - wyznał judoka. W ten sposób sport stał się areną zastępczą dla konfliktu, który trwa od dekad, a w ostatnim czasie przybrał na sile. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BiS.

Furgonetka stanęła w ogniu, chwilę później wybuchła

Był środek nocy, kiedy policjanci z Las Cruces w Nowym Meksyku odebrali zgłoszenie o pożarze furgonetki na jednym z parkingów. Płomienie szybko objęły cały samochód, także zbiornik z płynnym gazem, który pod wpływem wysokiej temperatury wybuchł.

"Budowano system, który doprowadził do zamordowania dziennikarza śledczego"

Obserwowaliśmy niezliczone błędy w kierowaniu państwem. Rząd przez lat ignorował problemy ludzi - powiedziała przedstawicielka inicjatywy "Na rzecz przyzwoitej Słowacji", która w piątek zorganizowała protesty w Bratysławie i innych słowackich miastach. To pierwsze antyrządowe demonstracje w tym kraju od czasu lutowej manifestacji w rocznicę zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

"Oczyszczali" miasto ze ścian Lennona. Doszło do przepychanek

Hongkońska policja użyła w sobotę gazu łzawiącego, aby rozpędzić uczestników prodemokratycznego marszu kierującego się do siedziby władz w miejscowości Tuen Mun, w regionie Hongkongu graniczącym z Chinami kontynentalnymi. Tego samego dnia grupy osób o poglądach propekińskich usuwały tak zwane ściany Lennona - symbole prodemokratycznych protestów, które trwają w mieście od trzech miesięcy. Akcję "oczyszczania Hongkongu" zaproponował prorządowy poseł Junius Ho.

Zarif: Waszyngton chce odebrać Irańczykom dostęp do jedzenia i leków

Najnowsze sankcje Waszyngtonu między innymi wobec irańskiego banku centralnego to próba pozbawienia zwykłych Irańczyków dostępu do żywności i leków - oświadczył w sobotę szef MSZ Iranu, Mohammad Dżawad Zarif. Dodał, że amerykańska strategia "maksymalnej presji" nie zmusi narodu irańskiego do padnięcia na kolana.

"Ulice Londynu zalejmy krwią". Polak skazany w Wielkiej Brytanii

Pochodzący z Polski i mieszkający w High Wycombe pod Londynem 18-letni Jacek T. usłyszał w piątek wyrok czterech lat więzienia. Został skazany za posiadanie materiałów mogących służyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych. W trakcie procesu cytowano przed sądem jego notatki, w których określał siebie jako "najbardziej radykalnego nazistę". "Wypełnijmy nasze serca terrorem, a ulice Londynu zalejmy krwią" - pisał Jacek T.

Duda leci do USA, spotka się z Trumpem. "Nigdy nie było takiej dynamiki relacji"

Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby dziewięciokrotnie w ciągu trzech lat spotykali się prezydenci Polski i USA - powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Każde takie spotkanie przynosi inwestycje w polskie bezpieczeństwo - dodał. Prezydent Andrzej Duda w sobotę udaje się - wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - do Stanów Zjednoczonych.

"Realna likwidacja bądź stopniowe ograniczanie suwerenności"

Czy Rosja wchłonie Białoruś? Na jaw wychodzą podpisane niedawno wstępne ustalenia co do pogłębienia integracji. Kraje ma łączyć między innymi ten sam kodeks podatkowy i cywilny, a także jeden nadzór bankowy. Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich tłumaczy, że "to oznacza stopniową, realną likwidację bądź stopniowe ograniczanie białoruskiej suwerenności". Czy mieszkańcy Białorusi będą płacić rosyjskimi rublami i co to oznacza dla Polski? Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

USA wysyłają kolejnych żołnierzy do Arabii Saudyjskiej po atakach na rafinerie

USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, by wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował szef Pentagonu Mark Esper. Jak dodał, będzie to "liczba umiarkowana, na pewno nie będą to tysiące żołnierzy". Decyzja ma związek z atakami na saudyjskie rafinerie, o które Waszyngton oskarża Iran.

Jemeńscy rebelianci zapowiadają "wstrzymanie wszelkich ataków"

Przywódca jemeńskich rebeliantów Huti Mahdi al-Maszat ogłosił w piątek wieczorem, że jego oddziały zaprzestaną ataków na Arabię Saudyjską, "aby osiągnąć pokój poprzez poważne negocjacje, które mają doprowadzić do narodowego pojednania". Jemeńscy rebelianci będą oczekiwać na "pozytywną odpowiedź" w nadziei na zakończenie pięcioletniej wojny.