Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

Tysiące "sardynek" protestują. Salvini: czy wasze kociątka lubią małe rybki?

Posrebrzane, kolorowe, trzymane w dłoniach, naklejone na czapkach. Sardynki, z którymi Włosi wyszli na ulice, mają być symbolem buntu przeciwko "rekinowi" - Matteo Salviniemu. Przywódca prawicowej Ligi zapowiada, że w nadchodzących wyborach samorządowych odbierze lewicy władzę w regionie Emilia-Romania. W Bolonii jego przeciwnicy stworzyli 15-tysięczną "ławicę" na głównym placu miasta. Polityk odpowiada w mediach społecznościowych hasłem "Kotki z Salvinim".

"Proszę się zamknąć". Ostry spór o wygląd katedry Notre Dame

Rośnie napięcie między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Panowie nie chcą zgodzić się co do tego, jak ma wyglądać iglica, która runęła z dachu świątyni podczas kwietniowego pożaru. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

"Dwa państwa dla dwóch narodów". Watykan o Izraelu i Palestynie

"Stolica Apostolska wspiera prawo Państwa Izrael do życia w pokoju i bezpieczeństwie w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, ale to samo prawo należy też do narodu palestyńskiego" - oświadczenie tej treści wydał w środę Watykan. W nocie, przekazanej dziennikarzom towarzyszącym papieżowi Franciszkowi w podróży do Tajlandii i Japonii, znalazł się apel o szukanie "sprawiedliwego kompromisu".

Znany biznesmen zatrzymany w związku z zabójstwem dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała w środę jednego z czołowych biznesmenów w tym kraju w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję, gdy Yorgen Fenech próbował opuścić wyspę swoim luksusowym jachtem. Reporterka zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku.

W chłodni na statku znaleziono 25 ludzi. Podziurawili drzwi, by wpuścić powietrze

Holenderskie służby odkryły we wtorek wieczorem 25 migrantów, ukrytych w kontenerze chłodniczym na promie towarowym zmierzającym do Anglii. Lokalne media podają, że było wśród nich dziecko, ale rzeczniczka policji nie potwierdziła jak dotąd tej informacji. - Najważniejsze, że wszyscy mają się dobrze - powiedziała rzeczniczka policji w Rotterdamie.

Miss Białorusi najmłodszą deputowaną. Media: łączą ją romantyczne więzi z Łukaszenką

Marija Wasiliewicz w ubiegłym roku zdobyła tytuł Miss Białorusi, teraz zaś - mandat w Izbie Reprezentantów, niższej izbie białoruskiego parlamentu. 22-latka jest najmłodszą deputowaną po zakończonych w niedzielę wyborach. Brytyjski "Times" twierdzi, że królową piękności i polityczną aktywistkę "łączą romantyczne więzi z wieloletnim dyktatorem Białorusi". Nawet białoruskie media potwierdzają, że często jest widywana w towarzystwie Alaksandra Łukaszenki.

Kobieta w szóstym miesiącu ciąży zagryziona w lesie przez psy

W lesie, w pobliżu miasteczka Villers-Cotterets na północy Francji, znaleziono ciało ciężarnej kobiety. 29-latka została zagryziona przez psy - poinformowali śledczy. Jak podają lokalne media, kobieta była sama na spacerze z piątką psów, gdy w okolicy trwało polowanie na jelenie, w którym uczestniczyły dziesiątki psów myśliwskich.

Izraelskie naloty w Syrii. Media: wśród zabitych są cywile

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w środę nad ranem irańskie i syryjskie cele wojskowe w Syrii. To odwet za wtorkowy ostrzał rakietowy terytorium Izraela - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Syryjskie państwowe media podały, że w izraelskich nalotach dwóch cywilów zginęło, a kilku zostało rannych.

Miliarder znaleziony martwy w celi. Mieli go pilnować, usłyszeli zarzuty

Dwóch strażników więziennych, którzy pilnowali przebywającego w areszcie miliardera Jeffreya Epsteina, usłyszało we wtorek zarzuty zaniedbania obowiązków i fałszowania dokumentów, by zatuszować nieprawidłowości. W sierpniu amerykański finansista, oskarżany o molestowanie i nakłanianie do prostytucji nieletnich dziewcząt, został znaleziony martwy w swojej celi. Powiesił się.

"Mamy ją, mamy ją!". Policjanci uwolnili porwaną ośmiolatkę

Policjanci szturmują hotelowy pokój i odbijają z rąk porywacza ośmioletnią dziewczynkę - dramatyczne nagranie z majowej akcji upublicznia policja w Teksasie. 52-letni mężczyzna porwał dziecko, które spacerowało z matką. Kobieta nie była w stanie obronić córki. Policja po ośmiu godzinach namierzyła porywacza i dziewczynkę w jednym z hoteli. Sąd w Teksasie skazał mężczyznę na dożywocie m.in. za uprowadzenie dziecka i napaść seksualną.

Syn byłego prezydenta Niemiec śmiertelnie dźgnięty nożem. "W jakim świecie żyjemy"

Fritz von Weizsaecker, syn byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera, został śmiertelnie dźgnięty nożem we wtorek podczas wykładu, który wygłaszał w szpitalu w Berlinie - poinformowała niemiecka policja. W ataku została też poważnie ranna jedna osoba, która próbowała pomóc w schwytaniu sprawcy. Media podają, że ranny jest policjantem. "Raz jeszcze zadajesz sobie pytanie, w jakim świecie żyjemy" - napisał na Twitterze lider niemieckiej liberalnej partii FDP.

Senat USA odpowiedział na apele Hongkończyków. Przyjął ustawę, Pekin potępił

Senat USA jednomyślnie przyjął we wtorek Ustawę o Prawach Człowieka i Demokracji w Hongkongu, popierając żądania prodemokratycznych hongkońskich demonstrantów. Dokument nakłada na sekretarza stanu obowiązek corocznego audytu w kwestii specjalnego traktowania Hongkongu przez Waszyngton w relacjach handlowych i stwarza podstawę do nałożenia sankcji na urzędników chińskich, którzy godziliby w autonomię miasta. Zakłada także kary na przedstawicieli lokalnych władz za łamanie praw człowieka. Pekin potępił decyzję amerykańskich senatorów.

Johnson wygrał z Corbynem. "Frustrująca" debata

Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek YouGov wynika, że brytyjski premier Boris Johnson nieznacznie wygrał wtorkową pierwszą debatę telewizyjną z liderem opozycji Jeremym Corbynem. Na zwycięstwo Johnsona wskazało 51 procent badanych, na Corbyna - 49 procent.

Papież Franciszek z wizytą w buddyjskim królestwie

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Tajlandii, Bangkoku, rozpoczynając pierwszy etap swej podróży do Azji. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów stanął przy wojskowym terminalu lotniska. Lot z Rzymu trwał prawie 12 godzin. Na trasie pielgrzymki papieża znajduje się także Japonia.

Policjanci zajmą rodzinny dom Hitlera

W domu, w którym urodził się Adolf Hitler, zostanie ulokowany posterunek policji - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. Jego zdaniem ma to zapobiec przekształceniu budynku w cel pielgrzymek neonazistów.

Lech Wałęsa w Białym Domu. Wiceprezydent USA: to był zaszczyt

Lech Wałęsa spotkał się w Białym Domu z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em. "To był zaszczyt. Stany Zjednoczone będą zawsze podziwiać odwagę Wałęsy w zwracaniu Polski w kierunku demokracji i pomocy w obalaniu żelaznej kurtyny" - napisał Pence w mediach społecznościowych. - Wszystkie organizacje ze starej epoki muszą ulec przeformowaniu. Zabiegam o to, by Stany Zjednoczone odzyskały przewodzenie - powiedział Wałęsa.

Lawiny błotne po obfitych opadach. Ofiara śmiertelna i ranni

Lawiny błotne, które zeszły po obfitych opadach śniegu i deszczu, wyrządziły w niektórych częściach Austrii poważne szkody. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, zablokowany był ruch na drogach, a miejscami zabrakło prądu. W wyniku zejścia lawiny zginął mężczyzna.

Umorzone śledztwo w sprawie gwałtu. Dowody przeciwko Assange'owi "nie są wystarczające"

Szwedzka prokuratura umorzyła we wtorek dochodzenie w sprawie zarzutów o gwałt pod adresem założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a. Decyzja zakończyła trwającą prawie dekadę sprawę, która zmusiła Australijczyka do ukrywania się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. - To koniec związku Assange'a ze szwedzkim wymiarem sprawiedliwości - powiedział prawnik 48-latka, który przebywa obecnie w więzieniu w stolicy Wielkiej Brytanii.