Cios w polską heroinę. Trzy wytwórnie zlikwidowane

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Stołecznej Policji zlikwidowali trzy wytwórnie tzw. polskiej heroiny. Zatrzymali sześć osób, które miały związek z produkcją bądź rozprowadzaniem narkotyku. W sumie policja znalazła ponad 800 kg słomy makowej, a także środki odurzające i inne substancje do produkcji narkotyków.

Błasik nie czytał komend? Klich: istoty nie zmienia, w kabinie był

- To porządkuje pewne sprawy, ale istoty nie zmienia. Nikt chyba nie podważa tego, że pan gen. Błasik był w kokpicie do końca - powiedział w TVN24 były akredytowany przy MAK Edmund Klich. Odniósł się w ten sposób do informacji podanych przez "Rzeczpospolitą", jakoby to nie gen. Błasik miał wypowiedzieć przypisywane mu do tej pory słowa podczas lądowania Tu-154 w Smoleńsku. W rzeczywistości wypowiadał je ponoć drugi pilot tupolewa mjr Robert Grzywna. Czy oznacza to, że nie było nacisków na pilotów? - To jak odczuwa się presję to indywidualna sprawa - ocenił Klich, zaznaczając, że nie widzi podstaw do wznowienia prac komisji badającej katastrofę. Naczelna Prokuratura Wojskowa do poniedziałku nie komentuje doniesień dziennika.

PO i PiS spada poparcie, ale obu po równo

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku stycznia, PO mogłaby liczyć na 40 proc. poparcie, na PiS zagłosowałoby 18 proc. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Ruch Palikota z 8 proc. poparciem i PSL (7 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jest gaz łupkowy, jest afera

Gaz łupkowy - jeszcze nie zaczęliśmy go na dobre wydobywać, a już mamy aferę z nim związaną. Siedem osób usłyszało zarzuty korupcyjne, w tym dyrektorka departamentu geologii ministerstwa środowiska - korupcja przy udzielaniu koncesji. Prokuratura prowadzi śledztwo. My też. Reporter programu "Polska i Świat" Marek Osiecimski ujawnia kolejne korupcyjne mechanizmy w łupkowym biznesie.

BOR-owiec z naganą za wpisy na blogu

Naganą z ostrzeżeniem ukarano funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, ppłk Roberta D., który był autorem internetowych wpisów, oceniających wydarzenia po katastrofie smoleńskiej i szkalujących pilotów - pisze piątkowy "Nasz Dziennik".

Kubełkami wybierają ropę. 60 m3 wyciekło na bocznicy

Kubełkami zbierają ciecz, a łopatami błoto, które powstało po wymieszaniu ropy ze specjalnym piaskiem - tak strażacy usuwają olej napędowy, którego 60 metrów sześciennych wyciekło po zderzenia dwóch cystern na bocznicy kolejowej w Gutkowie koło Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie).

Macierewicz doniesie na Parulskiego. I chce nowej komisji ws. Smoleńska

- Parlamentarny zespół ds. zbadania katastrofy smoleńskiej złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego - zapowiedział poseł PiS Antoni Macierewicz. Zespół zarzuca mu szereg błędów popełnionych przy śledztwie. Macierewicz uważa też, że w związku z informacjami o tym, że jeden z głosów w kokpicie nie należał do gen. Andrzeja Błasika, jak sądzono, raporty MAK są "sfałszowane".

Byli dyrektorzy do aresztu za korupcję w MSWIA

Sąd zdecydował o aresztowaniu dwóch zatrzymanych we wtorek byłych dyrektorów sprzedaży z międzynarodowych korporacji informatycznych w sprawie korupcji w Centrum Projektów Informatycznych dawnego MSWiA. Obaj usłyszeli zarzuty wręczania łapówek. Sześć z siedmiu aresztowanych wcześniej osób w tej sprawie usłyszało już zarzuty.

Lekarska "burza mózgów" - ważą się losy pieczątki

- Tempo prac w Sejmie nad nowelizacją ustawy refundacyjnej było bardzo dobre - chwalił w TVN24 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz tuż przed dzisiejszym posiedzeniem Rady. Posłowie mają - także dziś - głosować m.in. nad zniesieniem kar dla lekarzy za błędnie określony stopień refundacji leku na recepcie. Na pytania, czy po pozytywnym wyniku głosowania, lekarze przestaną przystawiać słynne już pieczątki, szef NRL powiedział: - Podejmiemy decyzję najlepszą dla pacjentów.

Godzina bez aptek. "Mogą zapaść bardziej zdecydowane decyzje"

Wszystkie apteki w woj. kujawsko-pomorskim będą w najbliższy poniedziałek zamknięte przez godzinę - od 13 do 14. Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej mówił w TVN24, że na najbliższym zjeździe Rady "mogą zapaść bardziej zdecydowane decyzje". Bo choć rząd obiecuje, że nie będzie karał farmaceutów, za źle wypisane recepty, to ci po ostatnim zamieszaniu z nowelizacją ustawy wolą dmuchać na zimne i czekać, aż przepisy wejdą w życie.

Dyrektor szkoły tylko  z dyplomem menedżera

Ministerstwo edukacji planuje zmiany w regulaminie zatrudniania dyrektorów szkół. Kandydat idealny - nie może być dyrektorem w szkole, w której wcześniej uczył; zostanie pozbawiony praw z Karty nauczyciela; musi ukończyć studia menedżerskie - pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Na zlecenie MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji opracowuje rozwiązania legislacyjne dotyczące statusu zawodowego dyrektorów szkół.

Przychodzi e-pacjent do e-lekarza...

E-lekarze. To ma być remedium na trudności z umówieniem się do lekarza specjalisty. W sieci powstaje coraz więcej serwisów, które pozwalają na konsultację ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się za pomocą komputera.

Jaruzelski: Piłsudski wprowadził więcej niż stan wojenny

Gen. Wojciech Jaruzelski, którego sprawę sąd wyłączył z procesu autorów stanu wojennego, nie komentuje czwartkowego wyroku dodając, że będzie wypowiadał się dopiero na własnym procesie. Dopytywany, przypomina wojskowy zamach majowy z 1926 r. - Józef Piłsudski, wielka postać naszej historii, która wprowadziła więcej niż stan wojenny, bo czterystu ludzi zginęło. Był zamach stanu, zdjęcie prezydenta itd. To nikomu nie przeszkadza, to nie był związek zbrojny - mówi.

Cichocki chce wszystkich służb. Za dużo dla jednego?

Jacek Cichocki, Minister Spraw Wewnętrznych to główna postać odpowiedzialna za bezpieczeństwo w kraju. To on nadzoruje Biuro Ochrony Rządu i policję. Teraz chce kontrolować również Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przeciwnicy pomysłu uważają, że takie uprawnienia dałyby mu zbyt dużą władzę.

Biedroń: Traktujmy zwierzęta po partnersku. Suski: Byle nie w związku

Od słowa do słowa sejmowa debata o ustawie o ochronie praw zwierząt przerodziła się w awanturę wokół "żartów" o zoofilii. Gdy poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń przekonywał z mównicy, by traktować zwierzęta po partnersku, poseł PiS Marek Suski rzucił z sali: byle nie związki partnerskie. A potem "poszło" już samo.

PKiN "legł w gruzach". Symulacja dla Sikorskiego

Radosław Sikorski kontynuuje krucjatę antypałacową. - W miejsce Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy - ogłosił w czwartek nieoczekiwanie z mównicy sejmowej. Pomysł ministra wirtualnie zrealizowały "Fakty" TVN.

Arłukowicz przeprosił za chaos. Będzie abolicja dla aptekarzy?

Sejmowa komisja zdrowia poparła w nocy poprawki do projektu noweli ustawy refundacyjnej. Zgłosił je klub PO. Zakładają one m.in. abolicję dla aptekarzy za realizację nieprawidłowo wystawionych recept. Za chaos z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej przeprosił minister zdrowia. - Jestem w stanie powiedzieć każdemu, kogo ten chaos dotknął: przepraszam - powiedział w sejmowym wystąpieniu Bartosz Arłukowicz.

Oszustwo na 12,5 dolara. Nowa sprawa Pasionka w prokuraturze

Prokurator wojskowy, który prowadził postępowanie dyscyplinarne prokuratora Marka Pasionka chciał, by ścigano go za oszustwo na kwotę 12,5 dolara. Materiały Naczelnej Prokuratury Wojskowej wskazywały, że wyłudzając równowartość 39,37 zł podczas delegacji do Rosji Pasionek popełnił kilka przestępstw równocześnie, za co groziło mu nawet osiem lat więzienia. Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.

"To akt sprawiedliwości dziejowej"

Dla Beaty Kempy wyrok sądu, skazujący Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego, jest niewystarczający. - Dwa lata w zawieszeniu to bardzo łagodny wyrok - oceniła w "Rozmowie Rymanowskiego". Z wyroku zadowolona jest za to posłanka PO Elżbieta Radziszewska. - To akt sprawiedliwości dziejowej - przyznała.

Zmarła wybitna socjolog

Wybitna socjolog, wykładowca akademicki i działaczka opozycyjna w czasach PRL - prof. Hanna Świda-Ziemba zmarła w środę wieczorem w jednym z warszawskich hospicjów. Miała 81 lat.

"Za osąd historii - wyrok niepotrzebny"

- Po 30 latach nie badamy już stanu wojennego, ale jest to rozrachunek z historią, a za osąd historii - wyrok w ogóle jest niepotrzebny - tak były lider KPN, Leszek Moczulski skomentował w "Kropce nad i" czwartkowy wyrok ws. autorów stanu wojennego. Natomiast prof. Magdalena Środa uważa, że gen. Wojciech Jaruzelski "jakkolwiek nie byłby winny, to przez ostatnich 20 lat pokazał twarz człowieka przyzwoitego".

Dla PiS -u wyrok to za mało. Chce degradacji generałów

Dla PiS-u wyrok ws. autorów stanu wojennego jest mało satysfakcjonujący, posłowie tej partii domagają się degradacji generałów. BBN odpowiada, że to niemożliwe. Dla PO wyrok oznacza natomiast "przyzwoite zamknięcie sprawy". - Ta sprawa jest już dawno zamknięta i ma znaczenie symboliczne - powiedział w TVN24 poseł PO i działacz opozycji w PRL Stefan Niesiołowski.

Seremet odejdzie? "Może się tak zdarzyć"

Czy po skandalu, jaki wybuchł w prokuraturze, możliwa jest dymisja prokuratura generalnego? - Może się tak zdarzyć - mówi w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak dodał, ewentualne odejście Andrzeja Seremeta może nastąpić na wiosnę. Natomiast dymisja prokuratora Parulskiego zdaniem Gowina "nie jest przesądzona".

Parulski pisze i przeprasza. "Wykreowano sztuczny konflikt"

"Zaistniała sytuacja wywołała stan zaniepokojenia społecznego, za co przepraszam" - napisał w oświadczeniu Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski. Generał odniósł się w ten sposób do konfliktu prokuratur - wojskowej i cywilnej, o którym zrobiło się głośno po postrzeleniu się płk. Mikołaja Przybyła. Parulski zaprzeczył też, by kiedykolwiek podważał zwierzchnictwo swojego szefa, Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

10 lat więzienia za kradzież dwóch zup?

Dwie puszki zup: pomidorowa i gulaszowa oraz płyn do mycia naczyń padły łupem złodzieja z Konotop koło Nowej Soli w woj. lubuskim. Sprawca został ujęty: za kradzież z włamaniem grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Komisja broni sejmowego krzyża

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała w czwartek o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały PiS w sprawie obecności krzyża w sali obrad Sejmu. Zachowania krzyża domaga się PiS, przeciwny jest Ruch Palikota i SLD.

"Sprawiedliwości nie osiągniemy. Można zacząć od Grunwaldu"

- Pocieszające jest to, że sprawę się kończy, zamyka i zaczyna dalej. Ale tak do końca sprawiedliwości nie da się osiągnąć, bo możemy zacząć od Grunwaldu w 1410 r. - tam też są jeszcze rzeczy niewyjaśnione - powiedział w TVN24 były prezydent Lech Wałęsa, komentując czwartkowy wyrok sądu ws. autorów stanu wojennego. Zdaniem Wałęsy proces pokazał "jak wiele musimy w Polsce uporządkować i szybko zamknąć".

Chcieli odwołać Biedronia za marihuanę. Nie odwołali

Robert Biedroń z Ruchu Palikota pozostanie wiceprzewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości. W czwartek posłowie odrzucili wniosek o jego odwołanie. Złożył go PiS, argumentując, że Biedroń przyznał się do palenia marihuany.

Słomka o sądzie: Degrengolada, szajka i szambo moralne

- Wyrok jest haniebny, bo uniewinniono większość sprawców stanu wojennego i jedyną osobą, którą skazano na wyrok więzienia jest Adam Słomka, działacz opozycji, który siedział parę lat dzięki Jaruzelskiemu i Kiszczakowi - tak wyrok ws. autorów stanu wojennego komentował na gorąco Adam Słomka. Były opozycjonista po incydencie na sali sądowej dostał 14 dni więzienia.