Tłumaczenia nie przekonały Błaszczaka. "Dla nas sprawa jest zamknięta"

- To ich sprawa. Bronią się tak, jak się bronią - skomentował środowe tłumaczenia usuniętych z PiS Adama Hofmana, Adama Rogackiego i Mariusza A. Kamińskiego Mariusz Błaszczak. Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że kwestia "trzech panów" z punktu widzenia partii "jest zamknięta", a termin składania odwołania od decyzji o ich usunięciu minął.

Wójt chce nagradzać za ratowanie Adasia. "Powinni dostać Krzyże Zasługi"

Czterech policjantów, dwie osoby cywilne i profesora Skalskiego chce wyróżnić wójt gminy Jerzmanowice za pomoc w ratowaniu Adasia. Wystąpił do wojewody małopolskiego, by ten zwrócił się do prezydenta o nadanie Krzyży Zasługi za bohaterską postawę tym, którzy w pierwszych minutach zajmowali się skrajnie wyziębionym chłopcem.

Kwaśniewski: jesteśmy zobowiązani do tajemnicy, która ma status Cosmic Top Secret

Polskie władze zgodziły się w 2001 r. "na poszukiwanie form pogłębionej współpracy zgodnie z polskim prawem" polskiego wywiadu z wywiadem USA - powiedział na konferencji prasowej Aleksander Kwaśniewski. O szczegółach współpracy mówić jednak nie chciał. - Zarówno pan Leszek Miller, jak i ja jesteśmy zobowiązani do tajemnicy, która ma status Cosmic Top Secret, i nie jesteśmy z tego zwolnieni - wyjaśnił.

"Kancelaria Sejmu nie straciła na naszych wyjazdach ani złotówki"

- Działaliśmy zgodnie z prawem, a Kancelaria Sejmu nie straciła na żadnym z naszych wyjazdów ani złotówki - przekonywali w czasie środowej konferencji prasowej Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz A. Kamiński. Bohaterowie tzw. afery madryckiej uważają, że ich problemy są wynikiem ataku przeprowadzonego przez Radosława Sikorskiego i jego "politycznych pomocników".

Tylko w październiku nikogo "nie przyłapali". A ilu wcześniej motorniczych było w pracy na kacu?

Październik był wyjątkowy w łódzkim MPK. Żaden z kierowców autobusu ani motorniczych, według wiedzy kierownictwa, nie próbował rozpoczynać pracy na kacu, bądź "po kilku głębszych". W innych miesiącach było różnie. W sumie w całym roku z etatem w MPK pożegnało się 27 pracowników, z których aż 20 zamierzało po spożyciu alkoholu wozić pasażerów - przyznają przedstawiciele łódzkiego przewoźnika.

Ożyła w chłodni, ale formalnie wciąż nie żyje

Lubelska prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o "przywrócenie do życia" 91-letniej Janiny Kołkiewicz. W listopadzie kobieta została uznana za zmarłą, ale "ożyła" w zakładzie pogrzebowym. - Zupełnie nie wiem, jak to możliwe. Badałam ją, nie wykazywała znaków życia - mówiła zszokowana lekarka, która wypisała akt zgonu.

Prezydent o raporcie ws. więzień CIA: ożywi prokuratorskie śledztwo

Raport komisji Senatu USA w sprawie więzień CIA i praktyk stosowanych przez Agencję po 11 września 2001 r. może posłużyć jako wskazówka co do dalszego prowadzenia śledztwa w tej sprawie przez polską prokuraturę - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, podkreślając, że raport to sprawa dla prokuratury, oświadczył, że im mniej na ten temat debaty politycznej, tym lepiej.

Byli posłowie PiS złożyli wyjaśnienia szefowi kancelarii Sejmu. Skruchy nie czują, podważają każdy zarzut

Posłowie Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz A. Kamiński złożyli we wtorek wieczorem wyjaśnienia szefowi Kancelarii Sejmu w sprawie swoich zagranicznych delegacji. Nie poczuwają się do winy, ale ich tłumaczenia są bardzo ogólne - dowiedział się portal tvn24.pl. Na odpowiedź nie będą czekali długo. - W ciągu dwóch dni powinna być gotowa - deklaruje wiceszef kancelarii Jan Węgrzyn. W środę odbyła się konferencja prasowa byłych parlamentarzystów PiS.

Brytyjski premier oddał hołd ofiarom Auschwitz

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń, gdzie naziści rozstrzelali tysiące Polaków, oraz przy pomniku w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów, oddał hołd ofiarom.

Trzy zawiadomienia dotyczące Sikorskiego w prokuraturze

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w przyszłym tygodniu ma wszcząć śledztwo w sprawie rozliczeń poselskiego ryczałtu samochodowego przez Radosława Sikorskiego - dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl. Do prokuratury trafiło też zawiadomienie ws. zorganizowania w pałacyku MON w Helenowie urodzin Sikorskiego za sumę ok. 200 tys. zł.

Kradł w szpitalu, kilka godzin później został pacjentem

- Złodziej zabrał laptopa z gabinetu lekarskiego w łódzkim szpitalu i uciekł przez okno na pierwszym piętrze. Doznał kontuzji, więc teraz jest znowu na oddziale szpitalnym, tym razem jako pacjent - mówią tvn24.pl łódzcy policjanci. Na szczęście - dla zatrzymanego - opiekować się nim będą inni lekarze niż ci, których chciał obrabować. Podejrzanemu grozi 10 lat więzienia.

Mucha zdziwiona wyglądem polskiego pociągu. Internauci: sorry, taki mamy klimat

"Myślałam, że takich pociągów już nie ma" - napisała w serwisie społecznościowym Joanna Mucha. Zamieściła zdjęcie z wnętrza składu, jakim jechała z Warszawy do Lublina. Na komentarze internautów nie trzeba było długo czekać. "Sorry, taki mamy klimat... a Pendolino tylko jedno jest" - napisał jeden z nich.

Dłuższe kolejki do badań i lekarzy. Miażdżący raport NIK o NFZ

NFZ nie doprowadził do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych, a w wielu poradniach i oddziałach średni czas oczekiwania pacjenta na świadczenie uległ wydłużeniu - to ustalenia z opublikowanego w środę raportu NIK ws. NFZ. Najgorzej jest z kolejkami do tomografii komputerowej. Jak podaje NIK, średni rzeczywisty czas oczekiwania wzrósł z 25 dni do 43 (czyli o 72 proc.).

10 największych zagrożeń dla praw człowieka w Polsce. Ranking RPO

Brak efektywnej strategii państwa w walce z biedą, wykluczeniem społecznym i bezdomnością oraz trudności w dostępie do publicznej służby zdrowia są - w ocenie RPO - największymi w Polsce zagrożeniami dla przestrzegania praw człowieka. W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Kwaśniewski: Nie było zgody Polski na tortury. Te odrażające metody nie przyniosły nic dobrego

Współpraca wywiadowcza Polski ze Stanami Zjednoczonymi została podjęta, ale nie było zgody na tortury - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do raportu amerykańskiego Senatu ws. więzień CIA. - Te odrażające metody, których ja nie akceptuję, podobno nie przyniosły nic dobrego. To jest prawdziwa katastrofa CIA, USA i prezydenta Busha - dodał Kwaśniewski.

"Losy dyktatorów są zawsze ryzykowne". Sonik o przymusowych badaniach Kiszczaka

- Jeśli popatrzymy na procesy Mubaraka czy gen. Pinocheta, to zawsze robi wrażenie, że starych ludzi ciąga się przed sądy - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bogusław Sonik, były europoseł PO, komentując sprawę przymusowych badań generała Czesława Kiszczaka. Jak jednak dodał, "losy dyktatorów to ich wybór i z tym jest związane pewne ryzyko". Sonik zwrócił jednocześnie uwagę na "bezradność systemu prawnego w Polsce, który nie potrafił w odpowiednim czasie wydać wyroku" ws. stanu wojennego.

Pijany próbował odjechać autem. Świadek odebrał mu kluczyki, policja... oddała

Policjanci ze Świętochłowic na Śląsku puścili wolno mężczyznę, który pijany próbował odjechać samochodem z parkingu. Uniemożliwił mu to przypadkowy świadek, który wyciągnął mężczyznę z auta i zabrał kluczyki. Policja początkowo nie widziała powodów, by wszcząć postępowanie. A kluczyki oddała właścicielowi i nawet nie sprawdziła, czy jest on trzeźwy. Materiał programu "Blisko ludzi" TTV.

"Wszyscy pochylają się nad losem terrorystów, nikt nie mówi o prawach ich ofiar"

Nie wolno się oburzać na walkę z terrorem, tylko na terror - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Leszek Miller. Szef SLD stwierdził, że w ogóle nie wiadomo, czy w raporcie na temat więzień CIA jest mowa o Polsce. Polityk, który był premierem w czasie, gdy w Polsce miały działać więzienia CIA dodał, że nawet, gdyby o tym wiedział, nie ujawniłby tego, gdyż obowiązuje go tajemnica.