"Fakty po Faktach. Debata". Wszystko co najważniejsze o pakiecie onkologicznym

1 stycznia wszedł w życie pakiet onkologiczny. W założeniu miał znacznie skrócić oczekiwanie chorych z podejrzeniem nowotworu na diagnostykę i leczenie. Jednym z jego elementów jest tak zwana zielona karta - przepustka, dzięki której pacjent nie musi czekać w kolejkach. Czy rzeczywiście działa? Jak po ponad 50 dniach od wprowadzenia funkcjonuje sztandarowy program ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza? Co jeszcze trzeba w nim poprawić, aby efektywniej pomagał chorym na raka? Między innymi te pytania zada swoim gościom Anita Werner, gospodyni nowego programu TVN24 "Fakty po Faktach. Debata".

Kaczyński nie spotkał się z Orbanem. Wiceszef MSZ: nie było zaproszenia

- Można prowadzić wobec najważniejszych polityków europejskich politykę a la PiS, czyli chować się, obrażać albo z hukiem ogłaszać, że się nie przyjmie zaproszenia na spotkanie, którego to zaproszenia w ogóle nie było - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do słów Mariusza Błaszczaka, który poinformował w czwartek, że prezes Jarosław Kaczyński nie przyjął zaproszenia na spotkanie z przebywającym w Warszawie Viktorem Orbanem.

"Orban odpychany przez Polskę zwracałby się ku Moskwie"

- To, co zrobiła Kopacz to majstersztyk - powiedział w "Kropce nad i" prof. Tomasz Nałęcz komentując czwartkowe spotkanie szefowej rządu z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. W jego ocenie gdyby premier Polski się z nim nie spotkała, to premier Węgier zbliżyłby się do Putina. Jacek Kurski krytykował Kopacz za to spotkanie.

"Kabotyńskie gesty. Orban nie przyjechał po rozgrzeszenie"

- Uważam takie gesty, które wykonał pan Rostowski za kabotyńskie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Leszek Miller, komentując opinię byłego ministra finansów, że premier Viktor Orban został przez Ewę Kopacz "przywołany do porządku". - Orban tu nie przyjechał po żadne rozgrzeszenie i żadną reprymendę - zaznaczył przewodniczący SLD.

Jest postęp, ale porozumienia brak. Przed kancelarią premiera stanęło "zielone miasteczko"

Choć rolnicy poinformowali, że jest postęp w rozmowach ze stroną rządową, to nie wyjechali z Warszawy. W czwartek przed kancelarią premiera rozstawili namioty i część protestujących zdecydowała się zostać w nich na noc. Ministerstwo rolnictwa przekazało rolniczym organizacjom memorandum z zaproszeniem do współpracy. Ci jednak zapowiadają, że likwidacja "zielonego miasteczka" będzie możliwa, dopiero gdy dojdzie do podpisania porozumienia z rządem.

Pułkownik Rychlica głównym polskim szyfrantem. Zastąpi Bondaryka

Pułkownik Jacek Rychlica został szefem powstającego Narodowego Centrum Kryptologii - dowiedział się portal tvn24.pl. Nowy główny polski szyfrant będzie miał za zadanie dokończyć pracę, którą nad tworzeniem nowej instytucji zaczął ustępujący szef NCK generał Krzysztof Bondaryk.

Namioty i kuchnia polowa. Rolnicy zostają na noc przed kancelarią

Choć rolnicy informują, że jest postęp w rozmowach ze stroną rządową, to nie zamierzają opuszczać Warszawy. Przed kancelarią premiera rozstawili namioty. Część protestujących zostanie w nich na noc. Rolnicy są przygotowani, mają m.in. kuchnię polową. Likwidacja tzw. "zielonego miasteczka" będzie możliwa dopiero w momencie podpisania porozumienia z rządem.

Brat skatowanego chłopca trafi do rodziny zastępczej

Ośmiomiesięczny Alan, brat 2-letniego Marcela z Włocławka, pobitego przez konkubenta matki, trafi do rodziny zastępczej. Taką decyzję podjął w czwartek sąd. Chłopiec pozostanie tam do czasu zakończenia postępowania przeciwko matce w sprawie ograniczenia jej władzy rodzicielskiej.

Viktor Orban spotkał się z Kopacz. "Szczera i trudna rozmowa"

- W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam premierowi Węgier, że jedność państw UE i Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - powiedziała po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Ewa Kopacz. Premier Węgier przyleciał do Warszawy niedługo po spotkaniu z Władimirem Putinem, który odwiedził Budapeszt we wtorek.

Rząd nie będzie skarżył decyzji w sprawie pigułki "dzień po"

- Nie ma żadnych przesłanek do zaskarżenia decyzji Komisji Europejskiej ws. dostępności bez recepty środka antykoncepcyjnego ellaOne, tzw. pigułki "dzień po" - poinformował w czwartek wiceszef resortu zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Kaczyński odmówił spotkania z Orbanem

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie przyjął zaproszenia na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak wyjaśnił, prezes PiS odmówił rozmowy ze względu na postawę Orbana, który "burzy solidarność europejską".

Gwiazda partii Leppera powraca z Izdebskim

Renata Beger wspiera rolnicze protesty. Była posłanka Samoobrony idzie na czele manifestacji rolników w Warszawie razem ze Sławomirem Izdebskim. Wcześniej brała udział w rolniczej blokadzie drogi w Wielkopolsce.

"Ani grosza" dla więźniów z Kiejkut. Miller: nie można płacić mordercom

- Jeżeli trybunał jest taki hojny, to niech zacznie ferować wyroki, które w konsekwencji wypłacałyby ofiarom odszkodowania, a nie ich mordercom - tak szef SLD Leszek Miller skomentował w RMF FM odrzucenie przez Trybunał w Strasburgu odwołania polskiego rządu od wyroku ws. więzień CIA. Oznacza to, że Polska będzie musiała zapłacić odszkodowanie dwójce więźniów przetrzymywanych w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.

Zrobieni w gluten? Twórca mitu sam go obala

Zrezygnowanie z jedzenia glutenu stało się jedną z najpopularniejszych mód żywieniowych. Problem w tym, że nie jest jasne, czy w ogóle ma to sens, a może wręcz być szkodliwe. Naukowiec, który swoimi badaniami zapoczątkował modę, po dokładniejszym zbadaniu sprawy wycofuje się ze swojego stanowiska.

Seksting: nie rozsyłać, czy karać tych, którzy wrzucają do sieci?

Jak zaradzić zjawisku sekstingu i wynikającym z niego problemom po tym, jak roznegliżowane zdjęcia wyciekną do sieci? Roman Kurkiewicz w „Dwóch prawdach” przekonywał, że prawo do wysyłania swoich własnych zdjęć jest święte i karać należy tych, którzy je publikują. Jan Wróbel owszem „obcinał by paluszek” takim osobom, ale sugerował też opanowanie się i po prostu nie rozsyłania zdjęć, których można potem żałować.

Polacy walczą o przeprowadzkę na Marsa. "O takich wariatach się pamięta"

Trwa walka o bilet w jedną stronę na Marsa. Do projektu Mars One zgłosiło się 200 tysięcy osób z całego świata. Organizatorzy wyselekcjonowali stu najlepszych kandydatów. Na tej krótkiej liście potencjalnych przyszłych mieszkańców Marsa znalazło się trzech Polaków. Jeden z nich rozmawiał z reporterem programu „Polska i Świat”.

Nowy szef policji wybrał zastępcę

Nowy szef policji kompletuje swoją załogę, jego pierwszym zastępcą ma zostać dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Radomiu Cezary Popławski - dowiedział się portal tvn24.pl. Nominacja czeka na podpis minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej.

"Putin bierze to, co jest w stanie wziąć, niezależnie od tego, co podpisał"

- Po raz kolejny Zachód przekonuje się o prawdziwym obliczu putinowskiej Rosji - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Kamiński, komentując złamanie przez separatystów porozumienia z Mińska. Były europoseł Marek Siwiec stwierdził, że każdy punkt tego dokumentu jest "nieostry", co pozwala na szeroką interpretację.