"UE przygotowuje się na nowy czas. Długi okres bardzo trudnych stosunków z Rosją"

- Byłoby w ogóle złudzeniem sądzić, że sankcje wizowe, dotyczące kont i innych zasobów, jednoznacznie wpłyną czy zmodyfikują politykę rosyjską - mówił Donald Tusk przed rozpoczynającym się szczytem w Brukseli. Jego zdaniem dyskusja o sankcjach wobec Rosji to dyskusja o tym, jak Europa ma się przygotować do "być może długiego okresu zamrożonych relacji z Rosją".

"Polski rząd znęca się nad rodzinami z niepełnosprawnymi dziećmi"

Oskarżamy polski rząd, że znęca się nad rodzinami z niepełnosprawnymi dziećmi, a premier nas oszukuje. Otrzymujemy głodowe świadczenia - takie zarzuty pod adresem rządu usłyszał poseł PO Adam Szejnfeld, który spotkał się z protestującymi w Sejmie rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Ostra wymiana zdań nie przyniosła przełomu. Protestujący domagają się spotkania z premierem, by ten zagwarantował im podwyżkę świadczeń, które otrzymują.

Polskie protezy pomogą afgańskiemu bohaterowi

W Afganistanie pomagał Polakom, w Polsce sam dostał pomoc. Ahmad Zia, dowódca policyjnych posterunków w afgańskim Ghazani od miesięcy jest leczony w Polsce. Trafił tu po tym, jak mina - pułapka urwała mu obie nogi. Teraz dostał protezy, które pomogą mu wrócić do swojej pracy - utrzymywania bezpieczeństwa w swoim kraju.

Łódź biznesowym łącznikiem Polski i Chin? Od kwietnia łódzkie biuro w Azji

Miasto i województwo otwierają w kwietniu biuro w chińskim Chengdu. Jego zadaniem będzie nawiązywanie kontaktów z chińskimi przedsiębiorcami i zachęcanie do inwestowania w Polsce. Łódź już teraz regularnie współpracuje z azjatyckim gigantem - co tydzień do Łodzi przyjeżdża pociąg wypełniony chińskim asortymentem. To jedyne takie połączenie w kraju.

Czy się stoi, czy się leży, rada miasta w Kutnie płaci

Tomasz Michalski, radny miejski w Kutnie od półtora roku nie pojawił się na żadnej sesji. Nie uczestniczył też posiedzeniach żadnych komisji ani kontrolach. Mimo to cały czas pobierał pieniądze z publicznych pieniędzy - 800 złotych miesięcznie. Radni potrzebowali półtora roku, by zająć się problemem i podobne praktyki ukrócić. Sprawie przyjrzała się reporterka "Blisko Ludzi".

Wpadka Rostowskiego. "Jeżeli zamieszkam w Bydgoszczu..."

Jacek Rostowski, który - jako "jedynka" PO do europarlamentu - trafił do woj. kujawsko-pomorskiego, zaliczył wpadkę. "Zamieszkam w Bydgoszczu", "problem z Bydgoszczem" - to tak według byłego ministra finansów powinno się odmieniać nazwę miasta Bydgoszcz.

Remonty na łódzkich ulicach. Sprawdź jak jechać

Zmiany w centrum Łodzi - w czwartek rozpoczyna się remont ul. Jaracza od Wschodniej do Piotrkowskiej. Kierowcy nie powinni jeździć "na pamięć", bo niedługo rozpoczynają się inne ważne remonty, m.in. na Inflanckiej doprowadzającej tranzyt do skrzyżowania autostrad w Strykowie.

Listy do Brukseli

Polska polityka zaczyna żyć Europą, bo za nieco ponad dwa miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego. Partie domykają i zatwierdzają listy kandydatów, a na nich zaskakujące postaci spoza polityki i zaskakujące przesunięcia na politycznej mapie. Najbliższy weekend będzie czasem oficjalnej prezentacji kandydatów największych partii.

Polscy Tatarzy: Sercem i duchem jesteśmy z wami, krymscy bracia!

Apel poparcia dla Tatarów krymskich wystosowali delegaci nadzwyczajnego kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Większość członków organizacji to polscy Tatarzy. Historycznie część Tatarów przybyłych na ziemie polskie może mieć przodków na Krymie.

Turczynow zwolnił ambasadora Ukrainy w Polsce

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił w środę wieczorem ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego. Zwolnieni zostali też ukraińscy ambasadorowie w Danii i Szwecji.

Cimoszewicz: Sankcje personalne wobec Rosji są śmieszne

W "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz podkreślał, że "w 1939 też nikt nie wierzył wojnę, bo wszyscy liczyli na powiązania ekonomiczne". - Wiemy jak to się skończyło - skwitował były premier, podkreślając, że agresorowi, za jakiego uznana została Rosja, nie można odpuszczać.

Tusk: Dziś nie musimy stawiać pytania "bić się czy nie bić"

- Dzięki naszej pozycji w UE i w NATO dzisiaj, w chwili krytycznej, nie musimy stawiać młodym Polakom tego dramatycznego i znanego z przeszłości pytania: bić się czy nie bić? Nie musimy stawiać pytania, czy warto umierać za ojczyznę - powiedział w środowym orędziu Donald Tusk. - Dziś nie zgadzamy się na agresywną politykę Moskwy wobec Ukrainy - podkreślił polski premier.

Giertych: Rosja przegrałaby wojnę z Zachodem. Nie pójdzie na to 

- Różnice budżetu między Rosją a USA są jak 1 do 10. Więc wyobrazić sobie, że Rosja pójdzie na konflikt militarny z całym Zachodem, to ten konflikt by przegrała - ocenił w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Józef Oleksy zwrócił uwagę, że wspomniany konflikt nie oznacza nic innego niż "wielką wojnę". - To by była III wojna światowa, ale Rosja na to nie pójdzie - powiedział były wicepremier.

Czy sojusznicy z NATO pomogliby nam w razie konfliktu? Polacy nie są przekonani

Większość Polaków nie obawia się, że konflikt na Krymie przerodzi się w wojnę, która obejmie swym zasięgiem terytorium naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. Ankietowani są jednak podzieleni, jeśli chodzi o to, czy w razie konfliktu zbrojnego nasi sojusznicy z NATO wywiązaliby się ze swoich zobowiązań.

Najnowszy sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN: Wybory wygrałoby PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 31 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby natomiast 27 proc. ankietowanych. Oprócz dwóch największych partii w Sejmie znalazłyby się również cztery inne ugrupowania.

Bronisław Komorowski przyjmie jutro wicepremiera Ukrainy

W czwartek o godz. 10 prezydent Bronisław Komorowski przyjmie w Pałacu Prezydenckim wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Będzie to pierwsza, oficjalna wizyta w Polsce przedstawiciela powołanego pod koniec lutego ukraińskiego rządu. Hrojsman jest wicepremierem, ministrem ds. rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej.

Notowania parlamentu i prezydenta wzrosły. Pomogła Ukraina?

Większość Polaków źle ocenia pracę posłów (63 proc.), a pracę senatorów połowa badanych, jednak notowania obu izb w marcu poprawiły się - prawdopodobnie dzięki reakcji polityków na zdarzenia na Ukrainie; wzrosły też notowania prezydenta, są najlepsze w historii - podaje CBOS.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci okupują Sejm. "W żadnym kraju UE nie dochodzi do takiego skandalu"

Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło w środę protest okupacyjny w Sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu Sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. - W żadnym kraju Unii Europejskiej nie dochodzi do takiego skandalu jak tutaj, bo żaden premier, żadnego rządu nie doprowadziłby do sytuacji, gdzie rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi wychodzą na ulicę - powiedziała jedna z protestujących matek.

Kto na listach PiS? "Doświadczeni politycy, zero celebrytów"

W najbliższy weekend dwie największe polskie partie polityczne ogłoszą swoje listy wyborcze do europarlamentu. Ze wstępnych informacji wynika, że na miejsca na eurolistach PiS liczyć mogą Anna Fotyga, Ryszard Legutko i prof. Zdzisław Krasnodębski. Politycy PiS, choć szczegółów zdradzać nie chcą, podkreślają, że w eurowyborach partia stawia na "poważnych kandydatów", a nie "celebrytów".