"Jest rzeczą skandaliczną, że oficer podjął współpracę z wywiadem"

- O możliwościach szpiega świadczy potencjał, do jakiego on miałby dostęp - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Zemke, były wiceszef MON. - Ja mam wrażenie, że ten oficer nie miał dostępu do jakichś nadzwyczaj tajnych informacji - dodał. Z kolei prezydencki doradca prof. Roman Kuźniar ocenił, że "Polska nie jest krajem, w którym Rosji łatwo byłoby złowić szpiega". - Decyduje o tym przeszłość stosunków polsko-rosyjskich - tłumaczył.

"W Polsce są rosyjscy szpiedzy, to nie ulega wątpliwości. Skala jest duża"

- Dziwiłbym się, gdyby w Polsce nie było rozbudowanej agentury rosyjskiej. Jestem przekonany, że skala jest duża - mówił były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem ujawnienie w ostatnich dniach przez polskie służby dwóch domniemanych rosyjskich szpiegów nie wpłynie na pogorszenie naszych stosunków z Rosją.

Wykorzystane przez sutenerów. "Skłonność do uległości, sprany mózg i poczucie winy"

- Psychopaci tak potrafią sprać mózg, że ich ofiara ma głębokie poczucie, że będzie bardzo nielojalna i nie w porządku, jeśli zawalczy o swoje podstawowe nawet prawa - tłumaczył w TVN24 psycholog społeczny Jacek Santorski. Odniósł się w ten sposób do gangu sutenerów, który działał w Trójmieście. Jego członkowie zmuszali kobiety do prostytucji, bili je i szantażowali. Niektórym tatuowali na ciele napisy mówiące, że są ich własnością.

Ratownicy z kopalni: cały czas była myśl, że idziemy po żywego człowieka

Ponad 30 stopni ciepła, wilgotność powietrza sięgająca 80 procent, widoczność często ograniczona do pół metra i zagrożenie wybuchem. Do tego pełny ekwipunek i dźwiganie ważących nawet kilkaset kilogramów elementów lutniociągu czy wentylatorów. W takich warunkach od 12 dni pracują ratownicy górniczy w kopalni Mysłowice-Wesoła.

Kaczyński: nie zwracajmy uwagi na Rosję, budujmy pomniki w Polsce

- Nie należy zwracać uwagi na to, co robi Rosja - mówił Jarosław Kaczyński, komentując propozycję Rosji ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Rosyjski minister kultury uznał, że należy go zmniejszyć, pod pretekstem, że "zagrażałby bezpieczeństwu". Prezes PiS zaapelował, by pomniki stawiać w Polsce.

Kopacz: w przyszłym tygodniu przegląd ministerstw

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w sobotę w Radomiu, że od początku przyszłego tygodnia będzie odwiedzała resorty i będzie rozmawiać z ich kierownictwem. Jak podkreśliła, na tej podstawie oceni przydatność poszczególnych wiceministrów.

"Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów"

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała na łamach sobotniego “Corriere della Sera”, że Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów. W wywiadzie dla włoskiego dziennika oceniła, że podejście do Rosji będzie testem dla nowych władz UE. - Podziały osłabiają, Europa uczyni wszystko, by mówić jednym głosem - stwierdziła dodając, że "nie jest pewne, czy zdoła to uczynić".

Chcesz głosować w Warszawie? Pokaż umowę

W ostatnich wyborach, tych do europarlamentu, żeby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania wystarczyło dopisać się do spisu wyborców. Żeby pójść do urny w miejscowości, w której akurat 16 listopada w dniu wyborów samorządowych będziemy przebywać, trzeba będzie zadać sobie więcej trudu. Wyborcy mają czas do 26 października.

Zmarł poparzony górnik. Wcześniej ratownicy znaleźli ciało kombajnisty

W sobotę rano poinformowano o śmierci górnika, który był leczony w szpitalu po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła. To drugi poparzony górnik, którego nie udało się uratować i trzecia śmiertelna ofiara katastrofy. Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ratownicy po 12 dobach akcji dotarli do zaginionego górnika. 42-letni kombajnista nie żyje.

Jak oszukać Polaków przed zimą? Podszyć się pod firmę handlującą węglem, wziąć pieniądze i zniknąć

- No proszę mi powiedzieć: czy to nie jest perfidia? - pytają ci, którzy skorzystali z usług atrakcyjnego cenowo dystrybutora węgla. - Jaki on tam dystrybutor? Oszust. Bierze pieniądze, nic nie dystrybuuje - denerwują się. Oszukanych, którzy zapłacili, a opału na zimę nie dostali, są setki. I to nie tylko klientów, bo fałszywi przedsiębiorcy podszyli się pod znane firmy. Policja wie o sprawie, ale rozkłada ręce: prowadzimy postępowanie, na razie strony nie zamkniemy, bo mamy w Polsce domniemanie niewinności.

Lekarze rodzinni stracą na rzecz pakietu onkologicznego?

Rewolucja w pracy lekarzy rodzinnych? Ministerstwo zdrowia chce im zabrać dodatkowe wynagrodzenie za leczenie chorych na serce, cukrzycę i choroby dróg oddechowych. W zamian podwyższeniu ma ulec tzw. stawka kapitacyjna. Lekarze w to ostatnie zapewnienie jednak nie wierzą. [Materiał "Faktów" TVN]

"Wartość" człowieka to ok. 150 dolarów. Policja uruchamia infolinię ws. handlu ludźmi

Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym - po handlu bronią i narkotykami - przestępstwem - mówią policjanci. Wartość człowieka jest obecnie szacowana przez grupy przestępcze na ok. 150 dolarów. Eksperci wskazują, że wśród ofiar dominują kobiety, choć coraz więcej mężczyzn wykorzystuje się do pracy przymusowej, a całe rodziny do wyłudzania świadczeń socjalnych.

Zatrzymania domniemanych szpiegów w ramach rywalizacji wywiadów? "To może być informacja dla służb rosyjskich"

- Te zatrzymania są elementem rywalizacji pomiędzy wywiadami - tak Ryszard Kalisz skomentował w "Faktach po Faktach" polską aferę szpiegowską. Były szef MSWiA ocenił, że trwa właśnie największy od 25 lat konflikt pomiędzy służbami Rosji a służbami państw euroatlantyckich. - W Polsce nie było dekomunizacji z prawdziwego zdarzenia i teraz mamy tego konsekwencje - stwierdził natomiast Roman Giertych.

Amator sztuki ze złotym medalem za służbę. Ppłk Zbigniew J. szpiegował dla Rosji?

Oceniał filmy, słuchał rockowych kapel wojskowych, nadawał imiona szkołom, stowarzyszeniom przekazywał proporce z "najlepszymi życzeniami". To oficjalna, zawodowa strona, jaką szczyci się w internecie ppłk Zbigniew J., odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Jaka jest nieoficjalna strona? - Wojskowy jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji. Z pobudek finansowych - poinformowała prokuratura.

Prawnik podejrzany o szpiegostwo trafi do aresztu

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o szpiegostwo prawnika Stanisława Sz. - poinformowała w piątek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. Prokuratura i ABW ustaliły, że podejrzany o szpiegostwo prawnik uczestniczył w posiedzeniach sejmowych komisji zajmujących się rynkiem paliw - dowiedział się portal tvn24.pl.

W Sejmie o aferze szpiegowskiej. "Udany strzał polskich służb w GRU"

Skończyło się posiedzenie speckomisji w sprawie zatrzymań mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo. Posłowie przesłuchali w piątek szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. - To, co powiedzieli, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - poinformował poseł Stanisław Wziątek (SLD).

Dwa mandaty w 85 sekund. "Skok na kasę" czy "troska o bezpieczeństwo"?

- Mandat za prędkość? To mogę zrozumieć, ale to, że dwa fotoradary łapią mnie w ciągu minuty, to już zwykły skok na kasę! - denerwuje się łodzianka, która w lipcu jechała przez Biały Bór (zachodniopomorskie) nad morze. - Nie chodzi o pieniądze, tylko bezpieczeństwo - zapewnia burmistrz Białego Boru.

Wybuch bulti z gazem w kamienicy, trzy osoby ranne

Trzy osoby ucierpiały w wyniku wybuchu butli z gazem w łódzkiej kamienicy. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. - Jedną z osób musieliśmy ewakuować z okna za pomocą podnośnika - mówi tvn24.pl kpt. Adam Antczak z łódzkiej straży pożarnej.

Łódzki mural jak płaskorzeźba. Zobacz, jak powstawał

Chociaż w Łodzi roi się od niezwykłych murali, ten i tak wyróżnia się z tłumu. Niezwykły obraz na ścianie jednej z kamienic w sercu miasta został "namalowany" za pomocą wiertarek i młotów. Jego autorem jest gwiazda światowego street artu, portugaliczyk Vhils.