Jedni są już pewni, że tym razem nie uda im się zdobyć miejsca w parlamencie. Inni wciąż jeszcze liczą, że ostateczne wyniki podane przez PKW przechylą szalę na ich korzyść. W Sejmie może zabraknąć posłów, którzy zasiadali w nim od lat - m.in. Leszka Millera, Janusza Piechocińskiego czy Ludwika Dorna. Z Senatu odchodzą doświadczeni senatorowie, m.in. Józef Pinior czy Andrzej Person.
PKW wciąż nie podała pełnych oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych. Na podstawie danych docierających z poszczególnych komisji wyborczych można już wyciągać jednak pierwsze wnioski i próbować wskazać, kogo tym razem zabraknie w Sejmie.
Z Senatem sprawa jest znacznie prostsza - znamy już wyniki z wielu okręgów, co pozwala stwierdzić, kto będzie musiał pożegnać się z mandatem.
Oto lista tych, którzy tym razem mogą nie zasiąść w parlamencie:
Jan Bury
Kandydat PSL do Sejmu uzyskał tylko 5293 głosy w Rzeszowie, skąd startował. Wiele wskazuje na to, że nie uzyska poselskiego mandatu. Oznacza to dla niego kłopoty: straci immunitet, a prokuratura będzie mogła postawić mu zarzut z art. 231 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień. Jest zagrożone karą do 3 lat więzienia.
Ludwik Dorn
Wszystko wskazuje na to, że w Sejmie kolejnej kadencji nie zobaczymy Ludwika Dorna. Nazywany "trzecim bliźniakiem", wieloletni wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier i szef MSWiA w rządzie PiS, marszałek Sejmu ogłosił na początku września, że o poselski mandat powalczy z listy Platformy Obywatelskiej. Startował z Radomia, poparły go 4 214 osoby.
Zbigniew Girzyński
Okręgowa Komisja Wyborcza w Toruniu podała, że na mandat senatora nie może liczyć Zbigniew Girzyński (startował jako kandydat niezależny, a wcześniej był posłem PiS). Polityk zasiadał w Sejmie od 2005 roku. Mandat w okręgu nr 11 obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński zdobył Przemysław Termiński, kandydat bezpartyjny zgłoszony przez PO. Girzyński zdobył trzeci wynik (19 608 głosów) za nauczycielką liceum Marią Mazurkiewicz (PiS).
Leszek Miller
Zgodnie z wynikami late poll przeprowadzonego dla TVN24 przez Ipsos, Zjednoczona Lewica nie przekroczyła 8-procenowego wyborczego, wymaganego dla koalicji. Oznacza to, że w Sejmie nie zobaczymy najprawdopodobniej żadnej lewicowej partii ani wielu doświadczonych parlamentarzystów związanych z SLD. Jednym z nich jest były premier, który startował z Gdyni.
Janusz Palikot
Z tego samego powodu w Sejmie zabraknie też Janusza Palikota, który był jedynką Zjednoczonej Lewicy na lubelskiej liście. Do Sejmu wszedł w 2005 r., był wtedy kandydatem PO. W 2011 r. poprowadził do wyborów nowe ugrupowanie Ruch Palikota, które uzyskało bardzo dobry, trzeci wynik.
Waldemar Pawlak
Były premier Waldemar Pawlak (PSL) został pokonany przez kandydata PiS. Marek Martynowski (43,28 proc. poparcia) zdobył mandat senatora w okręgu płockim nr 38, spychając Pawlaka na drugą pozycję (34,19 proc. poparcia). Na Martynowskiego oddano 80 133 głosów, a na Pawlaka 63 301 głosów – wynika z oficjalnych danych Okręgowej Komisji Wyborczej w Płocku.
Andrzej Person
Według nieoficjalnych wyników okręgowej komisji wyborczej w Toruniu, w Senacie nie zasiądzie tym razem Andrzej Person (PO). Zagłosowało na niego 28,68 proc. wyborców. Lepszy wynik uzyskał Sławomir Łyczak (PiS). Person to dziennikarz sportowy i senator w latach 2005-2012.
Janusz Piechociński
Wicepremier, minister gospodarki i szef PSL startował z okręgu podwarszawskiego. Według nieoficjalnych doniesień, tym razem Januszowi Piechocińskiemu nie udało się zdobyć mandatu.
Józef Pinior
Senator i były europoseł Józef Pinior, startujący do Senatu jako kandydat PO z okręgu nr 8, obejmującego północną część Wrocławia. Z informacji wrocławskiej delegatury KBW wynika, że Pinior nie odnowi swojego mandatu. Przegrał z kandydatem niezależnym, Jarosławem Obremskim. Na Pioniora zagłosowało 58 431 osób, a na Obremskiego - 89 699 wyborców.
Marzena Wróbel
W okręgu radomskim (nr 50) mandat senatora zdobył Adam Bielan, który startował jako kandydat PiS. Wygrał m.in. z Marzeną Wróbel, która opuściła PiS w 2011 r. Przyłączyła się wtedy do Solidarnej Polski, ale i z tą partią rozstała się w 2014 r. Bez skutku kandydowała na prezydenta Radomia z ramienia stowarzyszenia Radomianie Razem. W tegorocznych wyborach parlamentarnych zdobyła 9,40 proc. głosów.
Józef Zych
Był posłem nieprzerwanie od 1989 r. Tym razem jednak 77-letni parlamentarzysta nie zasiądzie w sejmowych ławach. Startował z listy PSL w okręgu lubuskim.
Autor: kg//tka / Źródło: tvn24.pl