Lepszy dostęp do obrońcy z urzędu? Zmiana w przepisach

Możliwość odwołania się od decyzji odmawiającej przyznania obrońcy z urzędu - to jedna z wprowadzonych zmian w prawie, które podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Ponadto obrońcy będą mogli zaskarżyć postanowienia sądów odwoławczych co do wysokości zwrotu kosztów pomocy prawnej świadczonej z urzędu. Nowe ustawy wykonują wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd Najwyższy bez dożywotnich kadencji. I z ograniczeniami

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, wprowadzającą 5-letnie kadencje prezesów izb SN i ograniczającą prawo kierowania izbami lub wydziałami w SN sędziom w wieku powyżej 70 lat - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Czasem wystarczy minuta. "Pilnuj swojego dziecka"

Nad polskie morze nadciąga fala upałów, to oznacza jeszcze większe tłumy na plażach. Policjanci z turystycznych miejscowości codziennie otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci, dlatego żeby zadbać o bezpieczeństwo maluchów będą rozdawać ich rodzicom specjalne identyfikujące opaski na ręce dla dzieci. Policja przygotowała też spot, w którym przypominają rodzicom, by pilnowali swoich pociech.

Prokuratura oskarża: studenci dostali oceny, choć egzaminy się nie odbyły

13 osób oskarżyła poznańska prokuratura apelacyjna w sprawie dotyczącej wpisywania ocen za nigdy niezdawane egzaminy w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Wśród nich jest były rektor uczelni, oskarżony o poświadczanie nieprawdy i oszustwa. Prokuratura oskarżyła też dwie byłe prorektor uczelni i dziesięcioro wykładowców. Grożą im kary do 5 i do 10 lat więzienia.

Prezydencki doradca: czyszczę biurko, obrazy zostaną

Pracownicy Bronisława Komorowskiego szykują się do opuszczenia jego kancelarii. Prezydencki doradca Henryk Wujec mówił we "Wstajesz" i wiesz", że czyści już swoje biurko. - Trudno, wyrok zapadł, i trzeba go respektować - dodał, nawiązując do kończącej się kadencji Komorowskiego.

Półamatorski ŁKS ma swoje "Old Trafford". Dzisiaj wielkie otwarcie stadionu

Kawałek murawy ogrodzony siatką i kilkadziesiąt (często sfatygowanych) krzesełek. Tak najczęściej wyglądają "stadiony" w III piłkarskiej lidze polskiej (czwartej klasie rozgrywkowej). Na tym tle będzie bardzo wyróżniał się nowy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego, który dzisiaj przyjmie pierwszych kibiców. Miasto doczekało się nowoczesnego obiektu już po sportowej śmierci swoich dwóch klubów.

"Nie zgadzam się, by iść pod rękę z prawicą w sprawie chamstwa"

- Nie będę potępiał tych ludzi - powiedział w "Ławie polityków" Jacek Sasin (PiS), komentując zachowanie tych, którzy w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego gwizdami i buczeniem przywitali Ewę Kopacz na Powązkach Wojskowych. Pozostali goście programu podkreślali stanowczo, że obchody rocznicy powstania nie są odpowiednim momentem na manifestowanie poglądów politycznych.

Koziej oczekuje przeprosin od Glińskiego. Za "szkolenie przez GRU"

Kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego jest w dużej mierze zbudowana przez ludzi związanych z blokiem komunistycznym. Szef BBN był szkolony przez GRU - stwierdził w "Faktach po Faktach" prof. Piotr Gliński, szef rady programowej PiS. Gen. Stanisław Koziej oczekuje za te słowa przeprosin.

Komorowskiego nie było w Godzinę "W" na Powązkach. "Zbyt szanuje pamięć o powstańcach"

- Prezydent zbyt szanuje pamięć o powstańcach, by dawać politycznym awanturnikom pretekst do gwizdów nad grobami - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Nałęcz, zapytany o przyczyny nieobecności Bronisława Komorowskiego na Powązkach Wojskowych w Godzinę "W". W ocenie Piotra Glińskiego na Powązkach gromadzi się "lud warszawski", a gwizdy i buczenie to "ocena wiarygodności polskich polityków".

"Liderowskie miejsce na listach" dla Kidawy-Błońskiej

- Jest już decyzja w sprawie miejsca na listach dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - zdradziła w programie "Babilon" w TVN24 Biznes i Świat Elżbieta Radziszewska. Jak dodała, chodzi o "duże miasto", a marszałek Sejmu zajmie na liście "liderowskie miejsce". - Myślę, że to będzie bardzo dobry ruch – podsumowała.

Niespodzianki na listach PO. "Chodzi o to, żeby wyłowić każdy głos"

- Wydaje mi się, że PO próbuje iść taką szeroką ławą - tak specjalista od marketingu politycznego dr Tomasz Płudowski komentował kształt list wyborczych Platformy Obywatelskiej do jesiennych wyborów parlamentarnych. Chodzi m.in. o wystawienie na Podlasiu Tomasza Cimoszewicza oraz brak kontrkandydata dla Romana Giertycha w wyborach do Senatu w okręgu podwarszawskim.

Platforma listy pisze. Kopacz liderem w stolicy, Śledzińska-Katarasińska rezygnuje i ciche poparcie dla Giertycha

Kolejne regionalne władze Platformy Obywatelskiej przedstawiają skład list kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Większych zaskoczeń nie ma, ale w Łodzi z kandydowania zrezygnowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, która była posłanką nieprzerwanie od 1991 roku. Dużo niepewności jest też na Mazowszu, gdzie regionalne władze PO już w czwartek przedstawiły swoje listy. Partia nie wie jeszcze, co zrobić z kilkoma swoimi czołowymi politykami. Jednocześnie PO chce wesprzeć Romana Giertycha.

Doktor leczący dzieci marihuaną „nie ma sobie nic do zarzucenia”. Chce wrócić do pracy

Dr Marek Bachański, który do niedawna prowadził unikatowe leczenie ciężkich przypadków padaczki u dzieci za pomocą marihuany, odpowiedział na zarzuty swoich przełożonych, po tym jak zakazali mu dalszej terapii . - Informacje podawane przez Dyrekcję Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka na temat mojej działalności są nieprawdziwe - napisał w oświadczeniu. W rozmowie z tvn24.pl ujawnił, że oświadczenie trafiło również do Ministerstwa Zdrowia.

Cimoszewicz: wiele osób uznało, że nazwisko jest wabikiem

- Jestem dumny z mojego nazwiska - zadeklarował w "Faktach po Faktach" Tomasz Cimoszewicz i wyjaśnił, że zamierza kandydować w wyborach parlamentarnych, bo "spełnił się jako przedsiębiorca". Choć nie chciał powiedzieć wprost, czy otrzymał propozycję startu od innych partii niż PO, przyznał, iż "wiele osób uznało, że nazwisko jest wabikiem".