"Ach, te ufne rosyjskie kotki!". Rosyjskie MSZ drwi z polskiego dziennikarza

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych na swoim profilu na Facebooku w "żartobliwym" tonie zarzuca dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Wacławowi Radzinowiczowi, że chce porzucić swoją "ufną rosyjską kotkę" w Rosji, a nawet prosił rosyjskich dyplomatów o zaopiekowanie się kotką Marusią. "Pomarusił i rzucił" - ironizuje autor oświadczenia. Dziennikarz ma 30 dni na opuszczenie Rosji.

Wiceszef MON: minister ma prawo odwołać przedstawicieli CEK NATO

Szef MON w ramach swoich ustawowych kompetencji ma prawo powołać i odwołać przedstawicieli Polski w Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Zaznaczył, że oficerowie powinni wykonywać rozkazy przełożonych.

Dwa lata bezwzględnego więzienia dla byłego komendanta MO

Na dwa lata więzienia bez zawieszenia skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku 83-letniego obecnie, byłego komendanta wojewódzkiego milicji w tym mieście. IPN postawił mu zarzuty związane z działaniami państwa komunistycznego wobec opozycji w grudniu 1981 r.

Przewodnicząca PACE: zmiany mogą podważyć rządy prawa w Polsce

- Wezwałam moich kolegów parlamentarzystów w Polsce, by nie wprowadzali pośpiesznie zmian legislacyjnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała Anna Brasseur. Przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zareagowała w ten sposób na proponowaną przez PiS nowelizację ustawy o TK.

Żydzi oburzeni słowami Kukiza o "żydowskim bankierze". Apelują do władz o reakcję

Oburzenie z powodu wypowiedzi Pawła Kukiza dotyczącej finansowania Komitetu Obrony Demokracji przez "żydowskiego bankiera" wyraził Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, domagając się reakcji m.in. ze strony prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Paweł Kukiz odpowiada, że zarzuty wobec niego o antysemityzm są całkowicie bezpodstawne.

Sporu o słowa Waszczykowskiego ciąg dalszy. Rzecznik MSZ: stanowisko Rosji przeczy faktom

Kolejna odsłona sporu polsko-rosyjskiego po sobotniej wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego dla magazynu "Horyzont" w TVN24. W poniedziałek rzeczniczka rosyjskiego MSZ polemizowała z twierdzeniem szefa polskiej dyplomacji, że "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie". Dziś oświadczenie Marii Zacharowej skomentował jej polski odpowiednik. - Dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej - powiedział rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

Skazany za gwałt były prezydent będzie się odwoływał

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski skazany przez sąd w Ostródzie za gwałt, będzie składał apelację od wyroku do sądu II instancji - zapowiedział jego obrońca Marek Gawryluk. Sąd rejonowy w Ostródzie właśnie sporządził pisemne uzasadnienie wyroku.

Nie będzie wysłuchania publicznego ws. sześciolatków

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odrzuciły zgłoszone w pierwszym czytaniu wnioski o wysłuchanie publiczne dotyczące poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącego obowiązek szkolny dla sześciolatków. Wnioski złożyły kluby PO i Nowoczesna.

Zoll: jeśli przyjmiemy tę ustawę, wylecimy z Rady Europy

- Przerażony byłem poziomem debaty, przede wszystkim poziomem tych wniosków, jeżeli chodzi o stronę prawną - powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, o wczorajszym posiedzeniu komisji ustawodawczej ws. zmian w ustawie o TK.

Piotrowicz: Trybunał zostaje w Warszawie. To był test, co myślicie o innych miastach

- Oburzacie się nad konsekwencjami prawnymi przeniesienia Trybunału Konstytucyjnego z Warszawy do innych miast Polski. Przy okazji też pokazaliście, i to może było warte, co myślicie o innych miastach w Polsce, co myślicie o mieszkańcach innych regionów Polski - powiedział w czasie sejmowej dyskusji o zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym poseł PiS, Stanisław Piotrowicz.

Poseł Kukiz'15 o pracach komisji: pewien szok, tempo niespotykane

- Wczorajsze autopoprawki wychodziły często poza pierwotne propozycje. Wywołało to olbrzymie zamieszanie. Trzeba było sporej uwagi, żeby wiedzieć, co jest poprawką do czego - relacjonował w programie "Wstajesz i wiesz" przebieg prac sejmowej komisji ustawodawczej Jacek Wilk (Kukiz'15). - Posłowie opozycji są gotowi do ciężkiej pracy, ale musimy wiedzieć kiedy i nad czym pracujemy - podkreślała z kolei Agnieszka Pomaska (PO).

Poprawki zgodne z konstytucją? Sejmowy legislator miał wątpliwości, uwagi bez echa

W czasie poniedziałkowych obrad sejmowej komisji ustawodawczej posłom PiS udało się przeforsować wszystkie przygotowane poprawki do nowelizacji ustawy o TK. Nie pomogły argumenty opozycji, ani nawet uwagi przedstawiciela Biura Legislacyjnego Sejmu. - Jeżeli państwo nie szanujecie ekspertów, to na przyszłość mam postulat, żeby w ogóle ich nie zapraszać - mówił Borys Budka (PO).

Wniosek o przerwę przeszedł, posłowie PiS zarządzili: głosujemy jeszcze raz

Poniedziałkowe obrady komisji ustawodawczej, na których zajmowano się nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, były burzliwe. Najwięcej emocji wzbudziło jednak głosowanie nad wnioskiem o ogłoszenia przerwy w obradach do 7 stycznia. Ku radości opozycji propozycja została przyjęta. Wzbudziło to jednak konsternację w szeregach PiS, więc szef komisji Marek Ast zarządził reasumpcję głosowania.

Wątpliwości, odwlekanie ślubowania. Andrzej Duda podjął inną decyzję niż Lech Kaczyński

Jestem sędzią elektem, ale nie mam prawa orzekania - mówi prof. Andrzej Jakubecki, jeden z trzech legalnie wybranych przez poprzedni Sejm sędziów TK, który zabrał głos po raz pierwszy. W podobnej sytuacji 9 lat temu znalazła się Lidia Bagińska, z której zaprzysiężeniem były prezydent Lech Kaczyński zwlekał ponad 70 dni. Choć miał wątpliwości, ostatecznie jednak ślubowanie odebrał. Prawo potraktował inaczej niż obecny prezydent Andrzej Duda, stwierdzając wówczas: zgodnie z przepisami konstytucji musiałem to zrobić. Materiał "Czarno na białym".

Sejm niemal jednogłośnie za upamiętnieniem Lecha Kaczyńskiego

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów odbędzie się we wtorek z okazji 10. rocznicy zaprzysiężenia L. Kaczyńskiego na prezydenta. W poniedziałek Sejm przyjął specjalną uchwałę, w której posłowie oddali hołd jego pamięci i podkreślili, że pełniąc funkcje publiczne zabiegał "o budowę podmiotowej pozycji Polski".