Dróżniczka za szybko podniosła szlaban, dwie osoby zginęły. "Była zajęta rozmową"

Policji udało się w końcu przesłuchać dróżniczkę, która odpowiedzialna była za pracę szlabanu na przejeździe, na którym w połowie lipca zginęło młode małżeństwo, dowiedział się portal tvn24.pl. - Kobieta przyznała, że jej uwagę odwróciła rozmowa z osobą, która dopytywała o kursowanie innych pociągów, i przez nieuwagę wcisnęła przycisk podnoszący szlaban - informuje prokuratura.

Immunitet osłabiony. Zmiany dla sędziów

Ograniczenie immunitetów w odniesieniu do wykroczeń drogowych - obok m.in. posłów, senatorów i prokuratorów - obejmie także sędziów - zdecydował Senat, który nie wprowadził poprawek do przyjętej przed miesiącem w Sejmie ustawy. Nowe przepisy zakładają, że przyjęcie przez te osoby mandatu oznacza zgodę na jego zapłacenie. Obecnie zapobiega temu immunitet, który mogą uchylić tylko właściwe instytucje.

Olejniczak nie będzie kandydował. Ale "trzyma kciuki" za lewicę

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 2005–2008, Wojciech Olejniczak poinformował, że nie zamierza wystartować w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu. Wyjaśnił, że zamierza "kontynuować i rozwijać swoją zawodową działalność poza polityką".

Nowy rzecznik praw obywatelskich zatwierdzony przez Senat

Senat zatwierdził wybór Adam Bodnara na pięcioletnią kadencję rzecznika praw obywatelskich. W tajnym głosowaniu poparło go 41 senatorów, 39 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Nominat zostanie nim po złożeniu ślubowania przed Sejmem.

Senat za zmianami w ustawie o uzgodnieniu płci

Senat opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy o uzgodnieniu płci. Izba proponuje m.in. by zrezygnować z nałożonego na sąd obowiązku rozpoznania wniosku o uzgodnienie płci w terminie trzech miesięcy. Zmienić ma się też tytuł ustawy.

Komorowski: w orędziu Dudy dużo akcentów związanych z kampanią

- Wystąpienie prezydenta zawsze powinno być okazją do przedstawienia pomysłu na strategię państwa polskiego i strategię urzędu prezydenckiego - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem w czwartkowym orędziu Andrzeja Dudy było "było bardzo dużo akcentów ściśle związanych z kampanią wyborczą".

Prezydent Duda w kampanii PiS? "Nie sądzę, by było w tym ziarno prawdy"

Andrzej Duda będzie niezależnym prezydentem i nie będzie włączał się w kampanię przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" Maks Kraczkowski, poseł PiS. - Już od momentu, kiedy został zaprzysiężony, będzie wypełniał obowiązki prezydenckie z pominięciem polityki - powiedział Kraczkowski.

Księża przepraszają prezydenta za "wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych"

W warszawskim kościele ss. wizytek odprawiono mszę św. w intencji Bronisława Komorowskiego i jego rodziny. Księża koncelebrujący mszę podziękowali mu za prezydenturę i przeprosili "za wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych", wypowiadanych "przez ludzi, których nazywamy ludźmi Kościoła". Ustępujący prezydent dziękował licznie przybyłym mieszkańcom, którzy po nabożeństwie owacyjnie żegnali go przed świątynią.

Długi dzień nowego prezydenta

Witaj w domu! - skandowali zwolennicy Andrzeja Dudy, gdy ten pojawił się w czwartek po południu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Wcześniej przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosił orędzie i został zaprzysiężony. Podczas całego dnia nowemu prezydentowi towarzyszyły tłumy entuzjastów, ale nie obyło się bez zgrzytów.

Szydło: Komorowski to już przeszłość. To będzie zupełnie inna prezydentura

Projekty ustaw dotyczące wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku prezydent Andrzej Duda złoży jeszcze przed wyborami parlamentarnymi - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. Dodała, że prace nad nimi trwają, jeśli zaś koalicja rządząca je odrzuci, to będzie konieczność złożenia ich po wyborach.

"Na sali sejmowej nie było buczenia. Był pomruk dezaprobaty"

- Byłam na tej sali i nie słyszałam tam buczenia. Było słychać pomruk dezaprobaty - powiedziała w programie "Tak jest" Joanna Mucha (PO), odnosząc się do zachowania niektórych posłów w czasie sejmowego wystąpienia Andrzeja Dudy. - Ze słuchem źle - skomentowała słowa posłanki PO Jadwiga Wiśniewska (PiS).

PSL chce Skrzypczaka na "wyborczą lokomotywę" w Warszawie

Ludowcy chcą, by ich listę wyborczą w Warszawie otwierał generał Waldemar Skrzypczak, niedawny wiceminister obrony narodowej - dowiedział się portal tvn24.pl. O pomyśle na to, jak zdobyć dotąd nieprzychylną "zielonym" stolicę, opowiedzieli nam czołowi politycy stronnictwa.

Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem

Nowy prezydent Polski Andrzej Duda przejął w czwartek zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Przemawiając do żołnierzy, przywołał historię chwały żołnierza polskiego. Podreślił, że polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Mówiąc o czasach współczesnych, położył nacisk na konieczność modernizacji polskiej armii tak, by Polska miała silne wojsko, niezależnie od siły sojuszniczych gwarancji bezpieczeństwa NATO.

Poroszenko gratuluje, ukraińskie media liczą na Dudę

Wszystkie najważniejsze media na Ukrainie odnotowały uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Ukraińcy liczą, że Andrzej Duda będzie asertywnym sojusznikiem ich kraju w konflikcie z Rosją. Niektórzy ukraińscy publicyści uważają, że Kijów będzie musiał jednak zmienić narrację historyczną o Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) na taką, która nie uwiera Polski. Gratulacje w związku z objęciem urzędu przekazał Dudzie też prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.