Kampania bez twarzy. Plany PO przed wrześniowym referendum

Platforma Obywatelska rozpoczyna kampanię przed wrześniowym referendum. W spotach i na billboardach chce przedstawiać się jako partia domagająca się zakończenia finansowania z budżetu państwa i opawiadająca się za JOW-ami. Jednocześnie będzie podkreślać, że PiS ma odmienne zdanie w tych sprawach.

Zbigniew S. nie stawił się w prokuraturze. Może zostać zatrzymany

Zbigniew S. nie stawił się dzisiaj w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. Miał być przesłuchany w charakterze podejrzanego o utrudnianie śledztwa. To oznacza, że może zostać zatrzymany przez policję. Kontrowersyjny biznesmen zapowiedział w sobotę wieczorem, że "wyjeżdża poza Europę", by kilkanaście godzin później napisać na portalu społecznościowym, że jednak wraca do Polski.

"Dobre nuty" prezydenta Dudy. "Wydaje się, że tu możemy się dogadać"

W poniedziałek w południe prezydent Andrzej Duda przedstawi plan zagranicznych wizyt w pierwszych 100 dniach swojego urzędowania. We „Wstajesz i wiesz” Sławomir Neumann z PO przyznał, że możliwa jest współpraca z nowym prezydentem w zakresie polityki zagranicznej. Zapowiedzi Dudy, aby dążyć do wzmocnienia obecności NATO w Polsce, ocenił jako "dobre nuty".

"Niesamowita inspiracja" Joanny Krupy. Spotkała się z Robertem Biedroniem

Joanna Krupa odwiedza Słupsk. Modelka znana jest ze swojej aktywnej działalności społecznej na rzecz zwierząt. W Słupsku spotyka się z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz zwierząt, zwiedziła też schronisko. Przed południem spotkała się z prezydentem miasta, Robertem Biedroniem. Podkreślała, że jest on "niesamowitą inspiracją nie tylko wobec zwierząt, ale i ludzi".

"Powinno być przeszkolenie wojskowe młodych mężczyzn"

Absolutnie nie mam wrażenia, że Andrzej Duda chce rządzić wspólnie z Kościołem - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Elżbieta Witek. Rzeczniczka PiS, nawiązując do święta Wojska Polskiego, mówiła też, że nasze siły zbrojne "są do rozbudowania". - Polska ma bardzo długie granice, a tego wojska do obrony granic jest mało - stwierdziła.

Gen. Skrzypczak: Podtrzymuję swoją opinię, Polska sama z Rosją nie ma szans

Polska armia dysponuje "jednym z lepszych w Europie i świecie potencjałów ludzkich", ale w ciągu ostatnich 15 lat niebezpiecznie zmniejszył się jej "potencjał operacyjny". Tymczasem tylko większa armia będzie w stanie się przeciwstawić agresji ze wschodu. Inwazja Rosji na Ukrainie jasno to pokazuje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak.

"Kościół ma prawo ingerować w politykę"

Nie widzę powodu, dla którego Kościół i jego ludzie nie mogliby uczestniczyć w polityce - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Sellin (PiS). Stwierdził, że granicę takiej ingerencji wyznaczył sobie sam Kościół. Przeciwnego zdania był Adam Szejnfeld (PO), który opowiedział się za zdecydowanym rozdziałem państwa od Kościoła.

Dwie kolizje na zakopiance. Tworzy się kilkukilometrowy korek

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na zakopiance na wysokości miejscowości Głogoczów (woj. małopolskie). Kilkaset metrów dalej doszło do kolejnej kolizji. W sumie uszkodzonych jest pięć samochodów osobowych. Jezdnia w kierunku Krakowa jest zablokowana, utworzył się kilkukilometrowy korek.

"Fakty" TVN: ośrodek boromeuszek w Zabrzu zostanie zamknięty

Ośrodek wychowawczy w Zabrzu prowadzony przez siostry boromeuszki zostanie zamknięty do końca sierpnia - dowiedziały się "Fakty" TVN. O placówce zrobiło się głośno, kiedy milczenie przerwał jeden z wychowanków sióstr, który oskarżył opiekunki o bicie i przyzwalanie na przemoc psychiczną, fizyczną, a także seksualną. Dyrektorka ośrodka siostra Bernadetta (Agnieszka F.) oraz jedna z zakonnic zostały skazane.

Ryzyko utonięcia w Polsce dwa razy większe, niż w całej UE

Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach Unii Europejskiej - wynika z analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Najczęściej toną mężczyźni z wykształceniem zawodowym w wieku od 45 do 59 lat.

Polska bieda w raporcie "Faktów" TVN

Temat biedy wywołany został w kampanii wyborczej. O niedojadających dzieciach mowa była w inauguracyjnym przemówieniu prezydenta. Okazuje się, że pieniądze są, ale często problemy w dysponowaniu nimi pojawiają się na niższym szczeblu. Materiał "Faktów" TVN.

Nieporozumienia na lewicy. "Festiwal osobistego i partyjnego egoizmu"

- To jest oczywiście katastrofa z punktu widzenia lewicy. To była dość twarda zagrywka - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Kwiatkowski z ruchu Wolność i Równość, komentując rejestrację w PKW dwóch Zjednoczonych Lewic. Były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański sądzi, że jedyną szansą na wzrost notowań lewicy to gwałtowna kampania, żeby odebrać kilka procent PO.

Ziobro: PO nie chciała znaleźć 100 zł dla dzieci, a lekką ręką pani Pitera chce wydawać na kolejne referenda

Byłoby czymś nieracjonalnym wydawać pieniądze na taką skalę na kolejne referendum. Skoro już ma się odbyć, to lepiej załatwić więcej spraw za jednym razem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro (SP, Zjednoczona Prawica). Odniósł się w ten sposób do trwającej dyskusji ws. ewentualnego dopisania kolejnych pytań do głosowania zarządzonego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent na święcie Wojska Polskiego w Radzyminie. "Podnosili kraj z ruin, my musimy Polskę tylko naprawić"

Ta bitwa jest z całą pewnością jednym z przełomowych momentów tamtej wielki, strasznej dla Polski wojny. Wojny, która mogła zakończyć się katastrofą także dla Europy - mówił w Radzyminie podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że po zwycięstwie nad bolszewikami Polacy podnosili kraj z ruin, a współcześni muszą go "tylko naprawić w wielu dziedzinach".

W Gdańsku stanął pomnik Anny Walentynowicz

W Gdańsku odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz. Nastąpiło to w 86. rocznicę urodzin działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Monument stanął przy skwerze jej imienia u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego, w pobliżu kamienicy, w której mieszkała przez wiele lat.

"Kościół czuje oddech laicyzacji". Dyskusja po słowach arcybiskupa

- Nie zagraża nam państwo wyznaniowe, ale kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro - przekonywał podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Temat polskiego Kościoła i jego miejsca poruszono w programie "Babilon". - Polski Kościół upomina się o swoje miejsce, bo chyba czuje oddech laicyzacji - mówiła dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych UW. Jagna Marczułajtis-Walczak przyznała, że Kościół zbyt mocno wchodzi do polityki.