W pierwszej edycji mazowieckiego budżetu obywatelskiego wybrano łącznie 63 projekty, które mają być realizowane w przyszłym roku. Mieszkańcy województwa postawili w dużej mierze na poprawę sytuacji w służbie zdrowia, ale też bezpieczeństwo na drogach i zieleń.
37 880 osób wzięło udział w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeden głos można było oddać na projekt ogólnowojewódzki, a drugi na ponadregionalny. 61 procent biorących udział to kobiety. A ponad 60 procent głosów oddano za pomocą urządzeń mobilnych. Największą frekwencję odnotował podregion warszawski wschodni (wzięło udział ponad 9,1 tysiąca mieszkańców).
Tyle ogólnych statystyk. Na co postawili mieszkańcy Mazowsza?
Projekty ogólnowojewódzkie
Z tej puli zrealizowanych zostanie 14 projektów, z czego trzy dotyczą stołecznych placówek zdrowia.
"Szpital Bródnowski będzie prowadził dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy poprawy wykrywalności wrodzonych wad serca u noworodków bezpośrednio po urodzeniu. Dzięki oddanym przez mieszkańców głosom placówka zakupi nowoczesny sprzęt, który jest niezbędny w kompleksowej diagnostyce wad serca. Drugi projekt również dotyczy schorzeń kardiologicznych. Dzięki niemu szpital wzbogaci się w wysokospecjalistyczny ultrasonograf z funkcją 3D, który będzie wykorzystywany w diagnostyce wad serca w klinice kardiologii" – poinformował urząd marszałkowski.
W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym zrealizowany zostanie projekt dotyczący diagnostyki nagłej utraty wzroku.
Do tego doposażony w dwa ambulanse zostanie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu (ten projekt zyskał 4 084 głosów, najwięcej ze wszystkich ogólnowojewódzkich). Koszt obu pojazdów to 462 tysiące złotych.
Wśród zwycięskich pomysłów znalazło się również dofinansowanie in vitro, czyli leczenia niepłodności w mazowieckich klinikach (na ten cel zostanie przeznaczonych 198 tysięcy złotych).
Podregion ostrołęcki
W podregionie ostrołęckim największą liczbę głosów (1189) zdobył projekt Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, chodzi o stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej. Zdecydowano też o zakupie za milion złotych dwóch ambulansów ratunkowych dla Meditransu Ostrołęka.
Podregion siedlecki
"Aż 9 projektów, w całości sfinansowanych z budżetu województwa w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zostanie zrealizowanych w podregionie siedleckim. Od karetki dla siedleckiego Meditransu przez przewodnik turystyczny po szkolenia dla kierowców – siedleckie przedsięwzięcia zaskakują różnorodnością pomysłów, na to jak można wykorzystać wsparcie województwa mazowieckiego" – opisuje urząd marszałkowski.
Podregion radomski
W tym regionie mieszkańcy postawili między innymi na miniogród botaniczny w Radomiu, film muzyczny czy remont chodnika przy ulicy Piłsudskiego w Pionkach. Postawiono również na profilaktykę próchnicy zębów u dzieci.
Podregion płocki
"Blisko 3 tys. głosów oddanych w Budżecie Obywatelskim Mazowsza na projekty w podregionie płockim pozwoli na realizację 7 z nich. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in. aktywne przejścia w Staroźrebach, konserwacja sztandaru Szkoły Powszechnej nr 2 w Sierpcu czy modernizacja wejścia głównego do szpitala wojewódzkiego w Płocku" – wylicza urząd marszałkowski.
Podregion ciechanowski
Trzy z pięciu zwycięskich projektów w podregionie ciechanowskim dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Chodzi o doświetlenie lub stworzenie aktywnych przejść drogowych w Ciechanowie oraz zatoki autobusowej w Gładczynie, w powiecie pułtuskim. Jak podkreśla urząd, najwięcej głosów zdobył projekt Interaktywnej Biblioteki, którego celem jest doposażenie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej czterech filii w Płońsku, Pułtusku, Mławie i Żurominie w nowoczesny sprzęt elektroniczny, np. tablety i roboty edukacyjne czy magiczną matę i ścianę.
Podregion żyrardowski
Tu zostaną zrealizowane dwa projekty. Jeden to zakup i montaż energooszczędnego oświetlenia zasilanego z paneli fotowoltaicznych w miejscach szczególnie niebezpiecznych na drodze wojewódzkiej numer 728, a drugi to warsztaty z zakresu promowania zasad zdrowego żywienia.
Warszawa
W Warszawie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostaną zrealizowane dwa projekty. Fundusze z budżetu Mazowsza pomogą w realizacji programu wspierania i promowania karmienia piersią noworodków donoszonych i przedwcześnie urodzonych w Szpitalu Bródnowskim. Drugi dotyczy nasadzeń 150 drzew, w tym m.in. lip i klonów. Dodatkowa zieleń ma pojawić się między innymi przy Rakowieckiej, Samochodowej, Woronicza, Nowowiejskiej, Dolnej czy Świętojerskiej.
Podregion warszawski zachodni
Wśród projektów, które zostaną zrealizowane, znalazły się również m.in. ścieżki rowerowe w Piasecznie czy doświetlenia przejść dla pieszych w gminach Leszno i Grodzisk Mazowiecki. Mieszkańcy postawili również na poprawę bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej numer 630 na terenie gminy Nowy Dwór Mazowiecki.
Podregion warszawski wschodni
Tężnia solna w parku krajobrazowym w Rudce, przebudowa przejść dla pieszych na terenie gminy Nieporęt i nowe zebry na ulicy Legionowej w Markach czy zakup karetki dla mieszkańców powiatu mińskiego i okolic – między innymi na takie projekty postawili mieszkańcy tego regionu.
Projekty w ramach mazowieckiego budżetu obywatelskiego mają być zrealizowane w przyszłym roku. Łączny ich koszt to około 25 milionów złotych.
Te projekty zrealizowano w Warszawie w ramach stołecznego budżetu obywatelskiego w 2020 roku:
Projekty zrealizowane w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego
Projekty zrealizowane w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego
Autorka/Autor: ran/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, archiwum TVN, ZDM