Najnowsze

Najnowsze

Demokracja według europejskiego salonu

Po ponad dwóch latach przerwy Bronisław Wildstein znów jest stałym publicystą "Rzeczpospolitej". W swoim pierwszym artykule analizuje "rokosz" prof. Geremka.

Nie rzucim ziemi

Z najnowszego raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że wydało ono w 2006 roku obcokrajowcom 532 zezwolenia na kupno 575 hektarów polskiej ziemi, informuje "Metro". Dla porównania podobną powierzchnię ma średniej wielkości wioska, w której mieszka ok. 4 tys. osób.

Energia wyzwolona

Zostały niespełna dwa miesiące do uwolnienia rynku energetycznego, przypomina "Gazeta Krakowska". Od 1 lipca każdy obywatel będzie mógł kupować energię elektryczną od dowolnego producenta. Odbiorcy otrzymywać mają dwie umowy - za energię i za przesył - od dwóch odrębnych firm.

Kto uratuje pamiątki po poecie?

Być może turyści, którzy w długi majowy weekend przyjechali do Złotego Potoku obejrzeć dworek, w którym mieszkał Zygmunt Krasiński byli jednymi z ostatnich, którzy mieli okazję zobaczyć pamiątki po wieszczu, pisze "Dziennik Zachodni".

Wirtualna psychoanaliza

Obok internetowych sklepów, bibliotek i aptek działają wirtualne gabinety psychologiczne, informuje "Dziennik Polski". Wizyty są odpłatne. Porady można otrzymywać za pośrednictwem e–maila lub komunikatorów internetowych.

Temida nie jeździ autobusem

O kuriozalnym wyroku sądu w Trzciance informuje "Głos Wielkopolski". Wobec mężczyzny, który został przyłapany na jeździe ciężarówką pod wpływem alkoholu, sąd orzekł wyrok zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi... z wyjątkiem autobusów. Rzecz w tym, że mężczyzna jest zawodowym kierowcą autokarów.

Dorn podzieli dziennikarzy?

Ograniczenie liczby dziennikarzy w Sejmie i podział ich na grupy zapowiada w rozmowie z „Wprost” marszałek Sejmu, Ludwik Dorn. – Będzie podział na grupy. Tak jak w Rzymie: patrycjusze, ekwici i plebejusze.

Minister od prawdy

Na bilans pracy obecnego ministra sprawiedliwości jest jeszcze za wcześnie – z podsumowaniem poczekajmy do kolejnych wyborów, pisze "Tygodnik Powszechny" w obszernym, krytycznym artykule, poświęconym głównemu w Polsce strażnikowi Temidy.

Turcja nadal nie ma prezydenta

Z powodu braku niezbędnego kworum, turecki parlament nie zdołał przeprowadzić głosowania, które wybrałoby na prezydenta jedynego kandydata wyborów, Abdullaha Gula. Liczba posłów uczestniczących w głosowaniu była mniejsza od wymaganych dwóch trzecich, czyli 367. Sam Gul, zgodnie z zapowiedzią, po dzisiejszym głosowaniu zrezygnował z ubiegania się o prezydencki fotel.

Nagie piersi skłóciły posłanki Samoobrony

Nagie piersi Sandry Lewandowskiej uwiecznione na zdjęciach to powód awantury, jaka wybuchła między posłankami Samoobrony. - Jeśli Lewandowska się chce opalać nago, to niech sobie jedzie na bezludną wyspę - wykrzyczała w czasie niedawnego posiedzenia klubu Danuta Hojarska. Na to Lewandowska miała zażądać usunięcia Hojarskiej z partii - pisze "Wprost".

Dziś dezubekizacja, w poniedziałek dekomunizacja

Sobota, 5 maja, 21:00 Projekt ustawy dekomunizacyjnej zostanie złożony przez PiS do laski marszałkowskiej na początku przyszłego tygodnia - zapowiedział w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. W piątek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dezubekizacyjnej.

PiS idzie za ciosem

Projekt ustawy dekomunizacyjnej zostanie złożony przez PiS do laski marszałkowskiej na początku przyszłego tygodnia - zapowiedział w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. W piątek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dezubekizacyjnej.

Turcy demonstrują za świeckim państwem

Kolejny raz tysiące Turków wyszło na ulice miast, by zamanifestować swoje poparcie dla laickości państwa. Skandowali hasło: Turcja jest świecka i pozostanie świecka. Manifestanci wyrazili tym samym dezaprobatę dla islamskiego rządu i perspektywy wyboru skrajnego polityka na prezydenta kraju.

Pytania bez odpowiedzi, czyli minął długi weekend...

...i jakoś specjalnie tego nie żałuję. Ale też nie przyłączę się do chóru krytyków tego fantastycznego zjawiska. Jakoś zaległości nadrobimy, poradzimy sobie z poczuciem zagubienia po powrocie do normalnej pracy, przystosujemy do wysokiego tempa. Odpracujemy wydane w te dni pieniądze i może pomyślimy ciepło o tych, którzy służyli nam swoją pomocą i życzliwością gdy zajmowaliśmy się wypoczynkiem.

Emocje wokół ustawy dezubekizacyjnej

Sprawiedliwa, nieobiektywna, dobra, przerysowana - tak politycy różnych frakcji komentują złożony w piątek w Sejmie projekt ustawy dezubikizacyjnej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja cieszy się, że sprawiedliwości stanie się zadość, a opozycja zarzuca projektowi niedopracowanie.

Owoce też nie lubią niskich temperatur

- Wszystkich sadowników chcę zapewnić, że w poniedziałek, a najpóźniej we wtorek, będziemy rozmawiać z premierem, w jaki sposób wam pomóc. Bo te temperatury, która były, to nie przymrozek tylko mróz 10 stopni. Trzeba pomóc tym ludziom, bo ich uprawy ucierpiały często w 80 procentach - powiedział Andrzej Lepper na antenie TVN24.

Syndycy oburzeni sejmową pomyłką

Z projektu ustawy o licencji syndyka, którą zajmują się właśnie posłowie, na pewien czas zniknęło jedno słowo. Kancelaria Sejmu tłumaczy to błędem urzędnika - pisze "Rzeczpospolita".

Klęska! Polska bez jabłek

Wymarzło blisko 90 procent kwiatów na drzewach owocowych - to wstępne szacunki strat, jakie spowodowały przymrozki, które od kilku nocy dają się nam we znaki. Właściciele sadów mówią o klęsce, jakiej nie pamiętają od dziesięcioleci - pisze "Nasz Dziennik".

ARP wiedziała, ze sprzedaje Mielec zbyt tanio

Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu próbował w ostatniej chwili renegocjować warunki sprzedaży zakładów lotniczych w Mielcu. Niestety, bezskutecznie - pisze "Życie Warszawy". Z informacji "ŻW" wynika, że już dwa miesiące po zawarciu umowy zarząd ARP zorientował się, że sprzedał zakład zbyt tanio.

Palikot obniża notowania PO?

Czy przyczyną spadku notowań Platformy są spektakularne zachowania jej posła Janusza Palikota? - To, co wyprawia Palikot, na pewno nie robi nam dobrze - twierdzą politycy PO, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita".

Telemedycyna dla polskich pacjentów

Niewielkie urządzenie zmierzy ciśnienie, wyniki prześle do lekarza. Diagnozę lekarz postawi przez telefon i tą samą drogą poinformuje nas o zaleceniach. Wkrótce taka usługa ma być dostępna za 100 zł miesięcznie - pisze "Rzeczpospolita".

"Antypospieszalski" w TVP

Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny lewicowej "Krytyki Politycznej", będzie miał w TVP własny program publicystyczny. Na Woronicza ma już roboczy tytuł: "antypospieszalski" - informuje "Gazeta Wyborcza". Sierakowski ma być bowiem poglądową przeciwwagą dla Jana Pospieszalskiego.

Gdzie naprawdę Blida trzymała broń?

Prokuratura chce się dowiedzieć, gdzie Barbara Blida trzymała broń, z której się zastrzeliła i czy ktoś mógł słyszeć huk broni, z której była minister budownictwa wystrzeliła - pisze "Gazeta Wyborcza".

Marszałek przyjrzy się dziennikarzom

MArszałek Sejmu Ludwik Dorn deklaruje, że chce pomóc sejmowym dziennikarzom. Reporterzy jednak te zapowiedzi odbierają z rezerwą - pisze "Dziennik" i dodaje: obawiają się, że polityk, znany z licznych spięć z mediami, chce ograniczyć swobodę ich pracy w Sejmie.

Gosiewski kontra Ujazdowski?

Przybył konkurent Przemysława Gosiewskiego do fotela wicepremiera - pisze "Gazeta Wyborcza" i typuje ministra kultury Kazimierza M. Ujazdowskiego.

Zgadzamy się na mundurki

Jeśli chodzi o szkolne mundurki - Polacy są nad wyraz jednomyślni. Aż 70 proc. ankietowanych w sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" uznało, że to dobry pomysł.

Oleksy będzie unikał komisji?

Józef Oleksy zapowiadał, że - choć nie wie po co - stawi się na wezwanie komisji bankowej. Teraz zmienia zdanie. "Życie Warszawy" dowiedziało się nieoficjalnie, że wpływ na to mogli mieć partyjni koledzy byłego premiera.