Kraków

Kraków

Znajdź setki różnic. Kraków bez reklam

Zmiany następowały powoli, więc niektórzy mogli nawet nie dostrzec jak bardzo zmieniło się Stare Miasto, odkąd usunięto z niego reklamową samowolkę. Galerię zdjęć pokazującą Kraków "przed" i "po" oczyszczeniu zorganizował urząd miasta.

Jerzy Dudek ma swoją szkołę

W Krakowie uroczyście zainaugurowano działalność Akademii Sportu Progres Jerzego Dudka. Popularny bramkarz ma promować szkółkę, która pomaga rozwijać się młodym talentom.

CBŚ skonfiskowało milion nielegalnych papierosów

Policja rozbiła gang zajmujący się przemytem i rozprowadzaniem papierosów zza wschodniej granicy. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 1 mln sztuk papierosów. To jedna z największych akcji Centralnego Biura Śledczego w Małopolsce i Śląsku w ostatnim czasie.

Trenują pod okiem Jerzego Dudka

Jerzy Dudek nie ma zamiaru rozstawać się z piłką nożną. Na razie nie myśli jednak o grze w klubach piłkarskiej ekstraklasy, ale szkoli swoich następców w jednej z krakowskich szkółek.

Nalot na sklepy z dopalaczami w całym kraju. 250 wejść, 21 zamknięć

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzje o zamknięciu 21 punktów handlowych, co do których istniało podejrzenie, że zajmują się handlem dopalaczami. Służby weszły do ponad 250 sklepów w kraju w tym samym momencie, by uniemożliwić ewentualne przewożenie zabronionych towarów z miejsca na miejsce. Wojewoda Pomorski jako pierwszy w Polsce postanowił tymczasem o zamknięciu wszystkich sklepów z dopalaczami.

Podejrzani o podpalenie zabytkowego kościoła. Mają od 20 do 28 lat

Policja zatrzymała czterech mężczyzn podejrzanych o podłożenie w środę w nocy ognia pod zabytkowy kościół w Ptaszkowej koło Nowego Sącza. W pożarze spłonęła częściowo boczna ściana drewnianej świątyni. Zniszczony został także niewielki fragment znajdujących się w środku zabytkowych malowideł.

Norwegowie nakręcili "Sól" w Wieliczce

Zakończyły się już zdjęcia do polsko-norweskiej koprodukcji „Sól”. Kopalnia w Wieliczce była głównym punktem realizacji projektu. Fabuła filmu osadzona jest w 1910 roku i opowiada historię dziewczynki o imieniu Vilde, która obserwuje, jak rodzice powoli zamieniają się w figury solne.

Chciał 30 tys. zł za załatwienie wcześniejszego zwolnienia z więzienia

Krakowska prokuratura oskarżyła 24-letniego Artura N., który powołując się na wpływy w sądzie i prokuraturze oferował pomoc w załatwieniu przedterminowego zwolnienia z więzienia. Jak poinformowała w śœrodę rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej prok. Bogusława Marcinkowska, akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu.

Nowa metoda "na wnuczka". Proszą o pieniądze "na okup"

Po kilkanaście tysięcy złotych straciły w ostatnich dniach dwie starsze osoby z Krakowa okradzione metodą "na wnuczka". Policja ostrzega, że oszuści mają nowy sposób wyłudzania pieniędzy - tym razem mówią, że ktoś z rodziny został porwany i trzeba wpłacić okup.

Ostatni kurs GT-6 "Norymberga"

Po 18 latach służby, wysłużone tramwaje typu GT-6 "Norymberga" opuszczają krakowskie tory. Ostatni z nich trafił we wtorek do Muzeum Inżynierii Miejskiej.

„Dymafka” i „zeleźniok” w słowniku

Małopolskie Łącko może poszczycić się już nie tylko produkcją słynnej śliwowicy, ale także „Słownikiem gwary górali łąckich”. Wydana właśnie publikacja zawiera kilka tysięcy haseł: - Chcemy ocalić te słowa od zapomnienia - tłumaczy autorka.

Nie miał pieniędzy na taksówkę. Wyciągnął nóż

Prokuratura oskarżyła 30-letniego Arkadiusza M. o napaść na taksówkarza. Oskarżony nie miał czym zapłacić za kurs, więc zaatakował kierowcę kamieniem oraz nożem. Ten broniąc się, ranił napastnika. Zdaniem śledczych nie przekroczył granic obrony koniecznej.

Ponad milion turystów odwiedziło Wieliczkę

Ponad milion turystów odwiedziło w 2012 roku kopalnię soli w Wieliczce. To o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Tylko w grudniu do kopalni przyjechało ponad 45 tys. osób.

"Kraków, ósmy smród świata"

Ulicami Krakowa przeszło kilkaset osób, które mają dość oddychania szkodliwym dla zdrowia powietrzem. Protestujący żądają natychmiastowej reakcji władz miasta. Według WHO, stolica Małopolski jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Krakowska Noc Biologów

Obrączkowanie dzikich ptaków, wizyta w ogrodzie zoologicznym w zimowej scenerii, liczne pokazy i warsztaty, to tylko kilka z wielu atrakcji programu krakowskiej Nocy Biologów 2013.