Kraków

Kraków

90 tys. podpisów w obronie koni z Morskiego Oka. "Fiakrzy stosują szantaż emocjonalny"

90 tysięcy osób podpisało już petycję o natychmiastową likwidację fasiągów na drodze do Morskiego Oka. - Fiakrzy straszą, że wtedy 300 koni trafi na rzeź. My mamy pomysł, co zrobić, by je uratować - przekonują organizacje prozwierzęce. Przewoźnicy odcinaja się jednak od stwierdzenia, że w wypadku likwidacji konnego transportu, oddaliby konie na rzeź.

Płonie hala produkcyjna pod Tarnowem

W miejscowości Szerzyny (powiat tarnowski) płonie drewniana hala produkcyjna. Na razie nie wiadomo, dlaczego budynek stanął w ogniu. 11 zastępów w akcji.

Wypadek w kopalni. 7 rannych

Siedem osób zostało rannych w kopalni węgla Janina w Libiążu w Małopolsce. Pod ziemią wykoleił się jeden z wagonów, którym górnicy jechali do miejsca pracy. Powodem był rozjazd torów - poinformowała rzeczniczka zakładu.

Ostrzelali samochód, bo kierowca jechał za wolno

Do policyjnej celi trafili dwaj mężczyźni, którzy irytując się zbyt wolną - w ich ocenie - jazdą kierowcy, ostrzelali jego samochód z pistoletu na plastikowe kulki. Teraz odpowiedzą za groźby karalne i uszkodzenie samochodu innego kierowcy. Grozi im nawet pięć lat więzienia.

Artyści, aktywiści, sportowcy, aktorzy - "znane twarze" wśród kandydatów na małopolskich radnych

Wśród kandydatów na radnych w Małopolsce, obok samorządowców, są aktywiści lokalni, artyści, sportowcy i bloger. Walczyć o mandaty będą m.in. były komendant policji Wadim Dyba, znany z serialu W 11 Sebastian Wątroba, były dziennikarz radiowy Brian Scott, artystka i aktywiska Cecyli, czy artystka Piwnicy pod Baranami Elżbieta Wojnarowska. Emocje budzi start oskarżonego o korupcję prezydenta Tarnowa.

Rosjanie chcą w Krakowie upamiętnić "Zamęczonych w polskich obozach śmierci"

Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, założone przez Władimira Putina, którym teraz kieruje Władimir Medinskij (rosyjski minister kultury) rozpoczęło narodową zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika "Zamęczonych w polskich obozach śmierci". Monument miałby stanąć na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Rosjanie nie po raz pierwszy próbują odwrócić uwagę od rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Krakowa zamiast pomnika proponuje krzyż.

Stary sprzęt AGD i RTV na krakowskich Plantach. Kto za tym stoi?

Zepsute lodówki, stare pralki i telewizory - takie śmieci mogli w środę zobaczyć spacerujący po krakowskich Plantach. - Kto to zrobił? - zastanawia się jedna z mieszkanek Krakowa. Śmieci to jednak nie pozostałość po nieodpowiedzialnym mieszkańcu miasta, ale prowokacja rozpoczynająca Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.

Wiceprezydent Krakowa, kandydat na radnego popierany przez Majchrowskiego, ponownie stanie przed sądem

Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel ponownie stanie przed sądem. Jest oskarżony o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego. Krakowski sąd uchylił we wtorek wyrok uniewinniający wiceprezydenta i trójkę urzędników i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Od wtorku Tadeusz Trzmiel jest także kandydatem do rady miasta, popieranym przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Referendum w Krakowie przełożone. Klub radnych PO jest podzielony

Część radnych PO chciała przeprowadzić referendum w Krakowie podczas II tury samorządowych wyborów prezydenckich. Na posiedzeniu klubu PO okazało się jednak, że większości radnych ten pomysł się nie podoba. - Nie można robić referendum ad hoc - podsumowuje decyzje swojego klubu Katarzyna Pabian.

Zmarł wybitny rzeźbiarz Igor Mitoraj. "Był poetą życia"

Po długiej chorobie zmarł rzeźbiarz Igor Mitoraj - podał oficjalny portal Toskanii, In Toscana. Polski artysta miał w toskańskim mieście Pietrasanta pracownię i dom, gdzie mieszkał na zmianę z Paryżem. Mitoraj zmarł w paryskim szpitalu. Miał 70 lat.

Halny przyczyną samobójstw?

"Aby halny nikogo nie zabrał" – taki był tytuł konferencji lekarzy rodzinnych i psychiatrów, która odbyła się w Zakopanem. Problem nie jest ani zabawny, ani mało istotny – jeszcze kilkanaście lat temu na Podhalu było dwa razy więcej samobójstw niż w innych częściach kraju. Jak twierdzą psycholodzy, nie bez związku właśnie z halnym wiatrem.

"Obwarzanek to jest uśmiech pana Boga". Poznaj krakowską tradycję

Czym różni się obwarzanek od precla, skąd pochodzi jego nazwa i jakie historie się z nim wiążą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć w niedzielę na Małym Rynku w Krakowie podczas święta obwarzanka, bajgla i precelka krakowskiego. Zgromadzeni mogli się również nauczyć ich formowania i wypiekania w piecu. - Obwarzanek to jest uśmiech Pana Boga - mówi Leszek Mazan, znawca Krakowa.

Sąd przesłuchał połowę świadków w procesie Brunona Kwietnia

W procesie oskarżonego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego Brunona Kwietnia krakowski sąd przesłuchał około 40 świadków w jawnej części procesu, tj. około połowy zgłoszonych przez prokuraturę. Na kolejnej rozprawie w środę sąd będzie kontynuował przesłuchanie świadka.