Kraków

Kraków

Zobacz, jak wyglądały Tatry 20 tysięcy lat temu

Dwóch naukowców z (krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i z Uniwersytetu Jagiellońskiego) opracowało mapę topograficzną Tatr sprzed 20 tys. lat. Teren pokryty był wtedy lodowcem. Ich praca została uznana za "najlepszą mapę opublikowaną w 2014 r.". Animacje przygotowane na podstawie mapy są zachwycające.

Ma 19 lat, na głowie maturę i został sołtysem. "Nie zamierzałem startować"

Jan Kurek, nowy sołtys Poręby Spytkowskiej zbiera podatki, spotyka się z mieszkańcami i koordynuje zakończenie budowy lokalnego wodociągu. Musi na te obowiązki znaleźć czas w przerwach od nauki i przygotowań do matury. Sołtysem został, choć nawet nie prowadził kampanii. Przyszedł na wiejskie zebranie tylko po to, aby opowiedzieć o problemach młodzieży.

Gmina skarży się na Polskę w Komisji Europejskiej. Chodzi o podatki, których nie płaci lotnisko

Jak donosi jeden z krakowskich dzienników, podkrakowska gmina Zabierzów, jako pierwsza w kraju, złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Jej przedmiotem jest „nielegalna pomoc publiczna”, jakiej miało udzielać państwo polskie lotnisku w Balicach. Chodzi o zwolnienie portów lotniczych z podatku od nieruchomości. Jeśli KE przychyli się do skargi, lotnisko będzie musiało zapłacić gminie nawet ponad 50 mln złotych zaległych podatków.

Graffiti w Nowym Sączu uczy poprawnej polszczyzny

Zamiast obraźliwych komentarzy na temat sportowych preferencji – lekcja i temat. Zamiast rasistowskich haseł – "wziąć", "włączać" i "na pewno". Nowosądecki artysta graffiti o pseudonimie Mgr Mors z poprawną polszczyzną trafia pod strzechy.

Sąd: Dzieci z Daliowej mogą zostać u dziadków. Na razie. "Jeśli podołają" to może na zawsze

Dziadkowie zajmą się czwórką dzieci z Podkarpacia, których matka zginęła w sobotę ratując je z pożaru. Na razie, do zakończenia postępowania o ustalenie stałej opieki nad rodzeństwem. Tak zdecydował dziś, na niejawnym posiedzeniu, sąd rejonowy w Krośnie. Czy dzieci zostaną z dziadkami na zawsze? Nie jest przesądzone. Przedstawiciele miejscowego ośrodka pomocy zapewniają, że rodzina nie zostanie pozostawiona sama sobie.

Badają smog poza centrum Krakowa. "Tam też nie jest dobrze"

Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął monitoring jakości powietrza w niektórych dzielnicach Krakowa. Poprzednie pomiary dotyczyły okolic najbardziej zanieczyszczonych - Nowej Huty, blokowisk na Kurdwanowie i terenów przy Alejach Trzech Wieszczów. Tym razem zbadane zostaną dzielnice uważane za „czystsze”. Wstępne wyniki są jednak bardziej niż niepokojące.

Trwa obława na łosia. Rano widzieli go kolejarze

Wciąż nie udało się złapać łosia, który od kilku dni krąży po Krakowie. W środę rano zauważyła go straż ochrony kolei. Trwa obława. Zwierzę najprawdopodobniej zostanie tymczasowo uśpione i przewiezione do lasu.

W Krakowie trafili na ślad osady sprzed 3000 lat

Archeolodzy z krakowskiego Muzeum Archeologicznego, podczas sprawdzania terenu pod budowę sieci ciepłowniczej, dokonali niezwykłego odkrycia. Natrafili na pozostałości dwóch kultur z epoki brązu oraz dawnych fortyfikacji. Najstarsze ze znalezisk mają ponad 6,5 tysiąca lat.

Gawronik: nie mam nic wspólnego ze zniknięciem Ziętary

- Nie mam nic do ukrycia. Z całą stanowczością oświadczam, iż nie mam nic wspólnego z zaginięciem Jarosława Ziętary - oświadczył Aleksander Gawronik, podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza. W sobotę były senator opuścił krakowski areszt.

Uratowany bielik wrócił na wolność

W połowie grudnia do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych trafił zatruty bielik. Zjadł padlinę lisa z trucizną. Jego stan był fatalny, orzeł był częściowy sparaliżowany. Udało się go jednak uratować. Drapieżnik wrócił właśnie na wolność.

Historyk nie ma wątpliwości: „Płaszów to wielki cmentarz, który aż woła o szacunek”

Pieniędzy na podstawowe utrzymanie terenu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie z roku na rok jest coraz mniej, a konkretnych działań prowadzących do stworzenia choćby izby pamięci wciąż brak. Wpis do rejestru zabytków, pomnik i tablica z apelem, by zachowywać się zgodnie z powagą miejsca, to za mało. Ludzie wyprowadzają tam psy, wyrzucają śmieci, młodzież imprezuje. - Nie mają pojęcia, co to za miejsce, że tutaj rozstrzeliwano i palono tysiące osób - mówi Ryszard Kotarba, historyk z IPN. - O tę pamięć trzeba zadbać.

Prokuratura: Aleksander Gawronik opuścił areszt

Aleksander Gawronik podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary w sobotę opuścił areszt. - Uważamy, że na tym etapie postępowania może odpowiadać z wolnej stopy - stwierdził rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Piotr Kosmaty.

Nocna akcja TOPR. W Tatrach trudne warunki

Przez 5 godzin ratownicy TOPR poszukiwali w nocy dwóch zagubionych turystów. Zostali szczęśliwie odnalezieni w rejonie Żółtego Potoku. W Tatrach panują trudne warunki, ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.