Kraków

Kraków

W Wigilię rano, sto metrów pod ziemią. Tradycyjna pasterka w kopalni Wieliczka

Jako pierwsi w Polsce, górnicy w galowych mundurach, ich bliscy oraz mieszkańcy Wieliczki i turyści uczestniczyli w sobotę rano w podziemnej pasterce, odprawianej w kaplicy św. Kingi, w kopalni soli. Uroczystość jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że odbywa się wcześnie rano, ale przede wszystkim - sto metrów pod ziemią. Pierwsi chętni zjechali na dół już o 6 rano.

W przedświątecznej gorączce 78-latek "zgubił" samochód i żonę

78-latek z Chełmka (woj. małopolskie) miał ulubione miejsce do parkowania przed jednym z marketów. Dlatego też niemałe było jego zdziwienie, gdy po wyjściu ze sklepu nie znalazł na nim ani samochodu, ani czekającej w nim żony. Mężczyzna zaalarmował policjantów a ci znaleźli pojazd. Na parkingu obok.

Po blokadzie wjazdu na Wawel policja "wykonuje czynności"

Policja prowadzi czynności mające na celu ustalenie odpowiedzialności tych, którzy utrudniali wjazd polityków PiS na Wzgórze Wawelskie - poinformowali małopolscy funkcjonariusze. Jednocześnie podkreślono, że w sprawie nie jest prowadzone "żadne postępowanie".

"Udało się nam, więźniom, nie politykom". ZDF ma przeprosić za "polskie obozy zagłady"

Sąd orzekł: niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić Karola Tenderę, byłego więźnia Auchwitz za użycie słów "polskie obozy zagłady" na swojej stronie internetowej. To drugi wyrok w tej sprawie, wcześniej sąd I instancji uznał, że były więzień obozu Auschwitz został już "skutecznie przeproszony". - Udało się nam - więźniom, nie politykom, zakończyć tę nagonkę - mówił po ogłoszeniu decyzji sądu Tendera.

Zarzuty za okrzyki "śmierć Ukraińcom"

Zarzut wypowiadania groźby bezprawnej wobec osób narodowości ukraińskiej i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych usłyszał 30-letni Adrian N. Chodzi o okrzyk "śmierć Ukraińcom" zarejestrowany na filmie z Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich.

22 tony bananów, wśród nich ukryty pistolet

Podczas rozładunku tira przewożącego kolumbijskie banany pracownik jednej z krakowskich firm znalazł amerykański pistolet z siedmioma sztukami amunicji. Po tym znalezisku ciężarówka została dokładnie sprawdzona, ale więcej "niespodzianek" już nie było.

Na jednym kole motocyklem po Zakopiance. "Z dedykacją dla policji"

"Z dedykacją dla KPP Nowy Targ" napisali w sieci i dodali zdjęcie motocyklisty na crossie jadącego na jednym kole. To kolejny dzień na patelniach – jednym z najbardziej krętych i niebezpiecznych odcinków Zakopianki. Bywalcy tego odcinka mówią, że policjanci na zachowania motocyklistów są obojętni, a mundurowi odpowiadają: działamy cały czas.

Pięć lat więzienia i grzywna za kradzież listów Reymonta

Więzienie, trzy tysiące złotych grzywny i obowiązek częściowego naprawienia szkody. Taką karę wymierzył sąd we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) dwóm mieszkańcom Małopolski. Mężczyźni włamali się do zabytkowego dworku i wynieśli z niego obrazy i meble, a także XIX-wieczną korespondencję. Jej autorami byli m.in. Władysław Reymont i Maria Kasprowiczowa.

Dyrektor w areszcie, prezes składa rezygnację. Śledztwo w krakowskim sądzie

Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego Krzysztof Sobierajski złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. "Nie dopuściłem się żadnych działań przestępczych, nie mam nic do ukrycia i jestem zdeterminowany do obrony swojego dobrego imienia" - zapewnia. Dymisja związana jest ze sprawą przywłaszczenia ponad 10 mln zł na szkodę SA w Krakowie, w której podejrzanych jest pięć osób, w tym troje pracowników sądu.

Blokowali wjazd na Wawel wicemarszałkowi z PiS

Grupa demonstrantów zablokowała w niedzielę wieczorem w Krakowie drogę wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu (PiS). Polityk towarzyszył tego dnia Jarosławowi Kaczyńskiemu w jego comiesięcznej wizycie w krypcie na Wawelu, gdzie pochowana jest para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy. Przed wjazdem na Wzgórze Wawelskie kilka osób położyło się na trasie kolumny samochodów. Policja usunęła protestujących siłą, co umożliwiło Terleckiemu i innym przejazd.

Kolejny zatrzymany w sprawie m.in. Piniora

Policja i CBA zatrzymały w Krakowie przedsiębiorcę Tomasza G., jego zatrzymanie ma związek ze sprawą korupcyjną, w której zarzuty usłyszał m.in. b. senator Józef Pinior. Informację potwierdził naczelnik wydziału zamiejscowego PK w Poznaniu Piotr Baczyński.

Spoliczkowała burmistrza. Grożą jej 3 lata więzienia

"Spoliczkowałam burmistrza Wadowic po tym jak mną szarpał, a następnie wyrwał mi telefon" – napisała na portalu społecznościowym mieszkanka Wadowic. Kobieta usłyszała już zarzuty. Burmistrz sprawy nie komentuje.

Kraków stara się o unijne fundusze na budowę metra

Władze Krakowa wnioskują o unijne dofinansowanie do budowy metra. Linia ma mieć około 15 kilometrów i łączyć centrum miasta z Nową Hutę i Bronowicami. Na razie przygotowane zostanie jednak tylko studium wykonalności. O tym, że w Krakowie powinno powstać metro zdecydowali sami mieszkańcy w miejskim referendum, które odbyło się w 2014 roku.

16-metrowa choinka stanęła przed "oknem papieskim'

16 metrów igieł i gałęzi - imponujące drzewko stanęło w nocy z wtorku na środę przed słynnym "oknem papieskim" w Krakowie. Montaż był ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Potrzebna była pomoc m.in. straży pożarnej.

Choć w Zakopanem smog, turyści za klimat płacić muszą. Przepisy zbada TK

Polskie przepisy dotyczące pobierania opłaty klimatycznej są niejasne – uznały władze Zakopanego. I zwróciły się do Trybunału Konstytucyjnego o ich wytłumaczenie. W związku z tą skargą Wojewódzki Sąd Administracyjny zawiesił postępowanie dotyczące pobierania od turystów opłaty klimatycznej w stolicy Podhala.