Kraków

Kraków

Były więzień Auschwitz: jestem numer 192 tys. 731, mam 12 lat i jestem polskim bandytą

Byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz premier Beata Szydło biorą udział w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia obozu. - Jedni określają to, co się tu wydarzyło, jako wielką tragedię. Inni nazywają to Golgotą, fabryką śmierci, ale żadne z tych słów nie oddaje tego, co się tu wydarzyło. Tutaj człowiek drugiemu człowiekowi odebrał człowieczeństwo. Odebrał to, co definiuje nas jako ludzi - powiedziała premier.

Narkotykami handlował w piwnicy

Krakowscy policjanci zatrzymali 22-latka podejrzanego o posiadanie i sprzedawanie narkotyków. Mężczyzna miał handlować używkami w swojej piwnicy.

"Włamywali się na konta VIP, pomagał im pracownik banku"

16 mln zł odzyskali funkcjonariusze krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji w ramach śledztwa dotyczącego grupy zajmującej się włamaniami na rachunki bankowe typu VIP i kradzieżą pieniędzy – poinformował w piątek kom. Rafał Szymański z zespołu Prasowego CBŚP.

Zgwałcił 12-latkę, pójdzie do więzienia i na terapię

Sześć lat i cztery miesiące więzienia, zakaz zbliżania się do ofiary, obowiązek wypłacenia jej odszkodowania i nakaz podjęcia terapii – taki wyrok wydał sąd w Tarnobrzegu wobec 20-letniego pedofila. Mężczyzna przyznał się do winy.

Kierowca zasłabł, pomogli pasażerowie

Gdy kierowca autobusu zasłabł, pasażerowie nie zawahali się pomóc. Jedna osoba wezwała karetkę, inna została z mężczyzną aż do czasu jej przyjazdu. Ktoś też zaoferował pomóc zaprzyjaźnionego ratownika, mieszkającego w pobliżu. - Bardzo doceniamy taką postawę pasażerów, szczególnie teraz, gdy nie brakuje przykładów obojętności – pisze MPK.

Amunicja, lufy, granaty. Arsenał z czasów wojny u 21-latka

Nawet osiem lat więzienia grozi 21-latkowi z gminy Zagórz (woj. podkarpackie) za nielegalne posiadanie broni. Na jego posesji policjanci znaleźli lufy, karabin, amunicję i pociski. Arsenał pochodzi prawdopodobnie jeszcze z czasów II wojny światowej.

"Czuję się jak pies na krótkim łańcuchu, przy budzie". A urzędnicy odmawiają pomocy

30 minut – tak długo wytrzyma pani Anna Świeca, jeśli w jej bloku zabraknie prądu. Kobieta nie ma jednego płuca, od trzech lat jest podłączona do koncentratora tlenu. W tym czasie ani razu nie opuściła swojego mieszkania w bloku. Urzędnicy odmawiają jednak pomocy w zakupie przenośnego urządzenia. - Śnię o tym, żeby pojechać na grób rodziców i do domu rodzinnego, do wnuczka – wyznaje 61-latka.

"Chciała dzielić się miłością, pomagać dzieciom". Wolontariuszka z Polski zamordowana w Boliwii

- Po ŚDM utrzymywała kontakt z siostrami z Boliwii. Pojechała tam, by pomóc, dzielić się miłością - tak 25-letnią Helenę z Libiąża (woj. małopolskie) wspomina duszpasterz Wolontariatu Misyjnego Salvator ks Marek Gadomski. Wolontariuszka została zamordowana, napastnik ugodził ją nożem. Jak informują lokalne media, zatrzymano na razie dwóch mężczyzn. Sprawę bada także prokuratura okręgowa w Krakowie.

"Atlas" wietrzenia Krakowa ma pomóc w walce ze smogiem

"Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa" ma być pomocny w planowaniu przestrzennym i może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. Do jego przygotowania wykorzystano m.in. sodar, który wysyłając sygnał akustyczny w atmosferę pozwala zbierać dane związane z przemieszczaniem się wiatru.

"Zapytali studentów o pochodzenie, a następnie pobili"

- Pięciu mężczyzn zaczepiło studentów z Ukrainy, zapytali o pochodzenie, a potem pobili – tak zajście, do którego doszło w miniony weekend w Rzeszowie, opisują policjanci. Napastnicy zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Za pobicie na tle narodowościowym grozi im 5 lat więzienia.

Okradzione muzeum. "Zabrali mundury, hełmy, bagnety"

Nieznani sprawcy obrabowali Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej (woj. podkarpackie). Sforsowali dwie kłódki, metalową kratę i drzwi do muzeum. Zabrali mundury wojskowe, hełmy, pozostałości karabinów, bagnety, sprzączki z pasów oraz wiele innych eksponatów.

Handlowali narkotykami w Unii, są zatrzymani

Prokuratura Krajowa informuje o kolejnych zatrzymaniach ws. handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej. Zarzuty działania w grupie przestępczej usłyszały cztery osoby. Policjanci i funkcjonariusze straży granicznej zabezpieczyli marihuanę i haszysz warte ponad dwa miliony złotych.

W Zakopanem powietrze czasem gorsze niż w New Delhi. Opłata klimatyczna jest, turyści idą do sądu

Dlaczego za to brudne i trujące powietrze trzeba jeszcze płacić? Tak zwana opłata klimatyczna jest obowiązkowa w wielu miejscowościach turystycznych, choć nie wszędzie oddychanie tam jest tak zdrowe, jak mogliby oczekiwać tego urlopowicze. Jeden z nich wygrał właśnie proces w tej sprawie z popularną wśród narciarzy Wisłą. Sądzi się też Zakopane, choć już sąsiedni Biały Dunajec sam zrezygnował z pobierania opłat, skoro smog niekiedy jest taki, że gór w górach nawet nie widać. Materiał "Czarno na białym".

Policja: pijani jeździli po mieście i strzelali do samochodów

Tarnowska policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o uszkodzenie samochodów i lamp ulicznych. Mężczyźni najprawdopodobniej strzelali z broni pneumatycznej. Jak informuje prokuratura, zachowanie podejrzanych najprawdopodobniej było "zemstą" za wcześniejsze zatrzymanie ich przez policję.

Kolejka karetek przed krakowskim szpitalem. Internauci komentują: czas leczy rany

"To już problem ogólnopolski" - tak internauci komentują zdjęcie sznura karetek przed szpitalem im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W lokalnych mediach jeden z ratowników przyznał, że jego "rekord" oczekiwania na przyjęcie pacjenta na SOR to trzy godziny. Przedstawiciele pogotowia ratunkowego przekonują jednak, że takie sytuacje nie są częste.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski przyjęta jednogłośnie

Sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął chwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r. W uchwale nie ma zakazu używania węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.

Patryk ma szansę pokonać glejaka, ale potrzebuje pomocy

Pięcioletni Patryk walczy z glejakiem - złośliwym nowotworem mózgu. Największe szanse na powrót do zdrowia daje kosztowna terapia w Stanach Zjednoczonych. Rodzina chłopca potrzebuje jednak 1,2 miliona złotych, żeby Patryk mógł trafić na leczenie. Połowę tej sumy musi wpłacić do 15 lutego 2017 r.