Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.
Ariane 6 to najnowsza rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jest następcą Ariane 5, modelu, którego misja w ubiegłym roku po 27 latach się zakończyła. Test został przeprowadzony na docelowej rakiecie, która ma niebawem polecieć w pierwszą kosmiczną podróż. Pierwszy lot zaplanowano na tegoroczne lato.
Przeprowadzone zostały wszystkie czynności, jakie wykonuje się w czasie realnego startu. Między innymi zatankowano 180 ton paliwa z utleniaczem (ciekły wodór i ciekły tlen) i wyprowadzono mobilną platformę, na której ustawia się rakietę.
- Mokra próba to ostatni, finalny moment przed startem, który pozwala na dopracowanie precyzyjnych czynności niezbędnych do przeprowadzenia startu. Po raz pierwszy wykorzystuje się cały sprzęt i oprogramowanie, które zostaną użyte podczas lotu - wyjaśnił Guy Pilchen, menedżer operacji związanych ze startem.
Zatankowanie rakiety trwało około 3,5 godziny. W pierwszej kolejności inżynierowie musieli schłodzić zbiorniki, przewody i inne elementy do temperatury kriogenicznego paliwa. Przeprowadzono całą procedurę, prawie do końca odliczania.
"Jesteśmy blisko startu"
- Rakieta, platforma i wszystkie zespoły ESA, CNES i Grup Ariane spisały się świetnie. Wszystko przebiegło gładko i nie mógłbym być bardziej dumny. Po tych wszystkich latach przygotowań jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane. Zgromadzone dane są poddawane analizie i niedługo zostaną opublikowane.
- Po pierwszym starcie tej potężnej rakiety Europa będzie mogła swobodnie działać w kosmosie. Przestrzeń kosmiczna jest już integralną częścią nowoczesnej ekonomii, a Ariane 6 sprawi, że Europa nie pozostanie w tyle i będzie nadal prowadziła swoje eksploracyjne i naukowe misje - powiedział Toni Tolker-Nielsen, dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: X/ESA Space Transport