Włochy

Włochy

Premier Włoch Giuseppe Conte mówił po spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w poniedziałek w Rzymie, że jego kraj chce kontynuacji polityki "dwutorowego podejścia" wobec Moskwy, czyli stanowczości i dialogu. Apelował o większe zaangażowanie na południowej flance NATO.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppem Contem przed szczytem G7 w Kanadzie, że nie dostrzega "żadnych widocznych oznak prawdziwego rozdźwięku" między szefem włoskiego rządu a resztą Unii Europejskiej. Jak to określił, nie widzi tu "żadnego klina".

Przez ostatnie lata zarabiał 10 tysięcy euro miesięcznie, a teraz na jego konto będzie wpływało każdego miesiąca zaledwie 1250 euro. Mowa o Michele Mognato, byłym już włoskim deputowanym, który wrócił do pracy w supermarkecie po tym, jak nie został wybrany do parlamentu ponownie. – Wiedziałem, że kiedyś przyjdzie taki dzień, że będę musiał wrócić do prawdziwego życia – przyznaje polityk.

Włoski Senat udzielił we wtorek wotum zaufania rządowi Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi, na którego czele stoi Giuseppe Conte. Nowy premier mówił w czasie debaty, że priorytetem jego rządu będą prawa społeczne, w tym wprowadzenie dochodu gwarantowanego. Apelował, by skończyć z "biznesem migracji", który rozwinął się "pod płaszczykiem udawanej solidarności".

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch profesorowi Giuseppe Contemu i zaapelował o "jedność i solidarność" krajów Unijnych. O swoim wsparciu dla Rzymu zapewnił również szef Komisji Europejskiej. Conte został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę.