Wielka Brytania

Wielka Brytania

Szef uwikłanej w skandal podsłuchowy brytyjskiej rządowej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ Iain Lobban ustąpi z końcem bieżącego roku ze stanowiska - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.

Zalane ulice, podtopione domy i duże problemy komunikacyjne - to efekt obfitych opadów deszczu z jakimi od ponad tygodnia borykają się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Niestety w najbliższych dniach prognozowane są dalsze opady. Zdjęcia i filmy z zalanego miasteczka Hambledon w hrabstwie Hampshire zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 playzone7777.

Mimo, iż 2013 rok był dla gospodarki brytyjskiej najlepszym od 2007 i zanosi się na to, że osiągnęła ona najlepszy wynik w całej UE, nadal nie odrobiła strat po recesji wywołanej globalnym krachem na finansowych rynkach z 2008 roku.

Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka tez Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa są przekonane, że udaremniły przygotowany w Syrii terrorystyczny spisek mający na celu dokonanie ataku z użyciem broni palnej w Londynie – donosi sobotni "Times", nie podając bliższych szczegółów.

Wielka Brytania ujawniła już wszystkie dokumenty ws. zbrodni katyńskiej starsze niż 30 lat, a najnowsze archiwalia upublicznia na bieżąco - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Utrudnianie dostępu do relacji brytyjskich żołnierzy - świadków ekshumacji w lesie katyńskim - zarzuca badaczka Krystyna Piórkowska.

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej. Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Torysi premiera Davida Camerona przegrywają w sondażu przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego z antyeuropejską Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Na pierwszym miejscu są laburzyści.

Premier David Cameron zlecił dochodzenie w celu ustalenia, czy brytyjska elitarna jednostka sił specjalnych SAS była zamieszana w masakrę w sikhijskiej Złotej Świątyni w Amritsarze w Indiach z 1984 roku. W dokonanym przez indyjską armię i siły bezpieczeństwa szturmie na najważniejsze sanktuarium Sikhów zginęło kilkaset osób.

Przed opadami deszczu w niemal całej Wielkiej Brytanii, a także śniegiem, który może dać się we znaki kierowcom na drogach Szkocji, ostrzega Met Office. Winnym nieprzyjemnej pogody będzie front atmosferyczny znad Atlantyku, który nad Wyspami spotka na swojej drodze masy zimnego powietrza. Po południu rozpada się na wschodzie kraju, a do wieczora deszcz dotrze już do zachodniego wybrzeża.

Wielka Brytania oskarżyła w poniedziałek władze syryjskie o "jeszcze jedną zbrodnię wojenną", jaką jest zrzucanie tzw. bomb beczkowych na tereny zamieszkane przez ludność cywilną. Władze Syrii twierdzą, że zwalczają "grupy uzbrojonych terrorystów".

Powodzie nie odpuszczają Brytyjczykom. Woda zalała część hrabstw południowej i środkowej części kraju, jednak z godziny na godzinę stan wody w rzekach coraz bardziej wzrasta. Obecnie obowiązuje tam prawie 80 alarmów pogodowych, a nie zapowiada się na poprawę sytuacji.

Nad Europą przemieszcza się potężny ośrodek niżowy sprowadzając liczne opady deszczu. Choć w wielu miejscach prognozy pogody przewidują opady, nie dotyczą Wysp Brytyjskich. Choć zbliża się do nich kolejny front, w sobotę mieszkańcy będą mogli zostawić parasole w domu. Meteorolodzy prognozują bowiem pogodny dzień z licznymi przejaśnieniami zza nielicznych chmur i temperaturą do 7 st. Celsjusza.