Wielka Brytania

Wielka Brytania

Liczba miliarderów mieszkających w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii przekroczyła setkę. Najbogatsi są pochodzący z Indii bracia Srichand i Gopichand Hinduja, stojący na czele konglomeratu Hinduja Group. Zdetronizowali oni rosyjskich oligarchów, takich jak Uliszer Usmanow czy Roman Abramowicz.

14 tys. osób zwolni w tym roku brytyjski bank Barclays. Etaty straci dwa tysiące pracowników - więcej niż wcześniej zapowiadano. To jednak nie koniec cięć, bo do końca 2016 roku łączne redukcje obejmą 19 tys. osób.

Brytyjski koncern MBDA stara się przekonać amerykańskie wojsko, aby zakupiło ich rakiety Brimstone i zamontowało na samolotach bezzałogowych. Uczyniono to w sposób wybuchowy, przeprowadzając testy na poligonie w USA. Sytuacja symulowana podczas ćwiczeń do złudzenia przypominała ataki na terrorystów w Jemenie czy Pakistanie.

Ostatnia w Wielkiej Brytanii elektrownia zasilana ropą naftową zostanie zamknięta w marcu przyszłego roku - poinformowała spółka RWE Generation, która zarządza obiektem w Littlebrook w hrabstwie Kent. Z kolei brytyjski Nuclear Decommissioning Authority podpisał z konsorcjum firm Toshiba i GDF Suez umowę w sprawie przyszłego nabycia gruntu pod planowaną elektrownię atomową w Moorside w okolicach Sellafield.

Scots Unthirldom – te dwa słowa mogą zmienić historię Europy. Oznaczają „szkocką niepodległość”. 18 września odbędzie się tu referendum. Niespełna czterem milionom uprawnionych do głosowania zadane zostanie jedno pytanie: „Czy Szkocja powinna stać się niepodległym państwem"?

Dowódca brytyjskiej floty zdecydowanie wypowiedział się przeciw secesji Szkocji i ostrzegł, że poważnie zaszkodziłoby to Royal Navy. Brytyjskie siły morskie mają na północy kraju bardzo ważną bazę i kluczowe stocznie. Admirał George Zambellas przestrzegł, że Szkoci sami by dużo stracili, bo nie byliby już chronieni przez "jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych flot świata".

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w poniedziałek w dosadnych słowach o swoich obawach względem działań Rosji w Europie. Jego zdaniem "najwyraźniej Rosja pozwoli swoim czołgom przetoczyć się przez europejskie granice", dlatego politycy na Starym Kontynencie powinni przestać myśleć, że wolność jest zagwarantowanym prawem.