Wielka Brytania

Wielka Brytania

Polska i Wielka Brytania mają wspólne zdanie w wielu kwestiach dotyczących kryzysu na Ukrainie i napiętej sytuacji wokół Krymu - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Radosław Sikorski dziennikarzom. W Londynie przyjął go brytyjski odpowiednik William Hague.

Lśniące czerwone i zielone światła podziwiali w czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Na niebie pojawiło się rzadko spotykane - w tej szerokości geograficznej - zjawisko zorzy polarnej. Aurora borealis była widoczna na szerokości geograficznej, która odpowiada szerokości południowej części Polski.

Imigracja netto do Wielkiej Brytanii za 12 miesięcy do końca września 2013 r. wzrosła o 212 tys. wobec przyrostu o 154 tys. rok wcześniej – ogłosił w czwartek Narodowy Urząd Statystyczny (ONS). Celem torysów jest zmniejszenie imigracji netto do poniżej 100 tys. rocznie do 2015 r.

Kanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii George Osborne musi w najnowszym budżecie znaleźć środki na rozwiązanie problemu bezrobocia wśród młodych, w tym na szkolenia - uważa Brytyjska Izba Handlowa. Izba wzywa do przyjęcia programu wartego 100 mln funtów, aby zachęcić przedsiębiorstwa do zatrudniania młodych bezrobotnych lub praktykantów.

Nawet po ustąpieniu deszczów, w Wielkiej Brytanii sytuacja szybko się nie poprawi. Wręcz przeciwnie - będzie jeszcze bardziej niebezpiecznie. Brytyjska Służba Geologiczna informuje bowiem o narastającym problemie powstawania lejów krasowych. W lutym już sześć razy "otworzyła się ziemia", w kolejnych miesiącach będzie dochodzić do tego jeszcze częściej.

Brytyjski rząd musi ułatwić i przyspieszyć procedury związane z uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń na poszukiwania gazu łupkowego, jeśli kraj ten chce wykorzystać w pełni potencjał swoich złóż niekonwencjonalnych – stwierdza w raporcie firma konsultingowa Poyry.

Choć pogoda w Wielkiej Brytanii uległa poprawie - ustąpiły ulewy i niebo się rozpogodziło - to w 16 hrabstwach wciąż obowiązują ostrzeżenia przed powodzią i spodziewany jest wzrost poziomu wód. Sytuacja utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze przez kilka miesięcy - zapowiadają eksperci. To wina nagromadzonych w glebie wód gruntowych, których poziom jest rekordowo wysoki. Postanowiono podjąć jednak syzyfową pracę wypompowywania wody z zalanych obszarów.

Pod jednym z domów w miejscowości Hemel Hempstead - znajdującym się na północny zachód od Londynu - zapadła się ziemia. W efekcie powstało potężne zapadlisko. W obawie o życie okolicznych mieszkańców policjanci zarządzili ewakuację okolicznych domów.

Dwie osoby zginęły z powodu burzowego frontu przechodzącego od nocy przez Wielką Brytanię. Wiatr osiągający prędkość blisko 130 km/h i silne ulewy nasiliły zagrożenie powodziowe i problemy, z którymi część kraju zmaga się od blisko dwóch miesięcy. Kolejny atak gwałtownej pogody powoduje poważne zniszczenia, awarie sieci energetycznej, chaos na drogach i kolei.

Około stu Polaków skoszarowanych, monitorowanych, pracujących 16 godzin na dobę, siedem dni w tygodniu. Informacja o "obozie pracy" w Wielkiej Brytanii nie wyszłaby na jaw, gdyby jeden z Polaków nie uciekł i nie zawiadomił policji. Cztery osoby zostały zatrzymane. Mogą trafić do więzienia na 15 lat.