Wielka Brytania

Wielka Brytania

Dyplomatyczna wojna o przypis. Brytyjczycy przegrali

Parlament Europejski zgodził się w czwartek, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić z projektu regulacji przypisu określającego Gibraltar "kolonią".




Szympansy w parlamencie. Obraz Banksy'ego wraca jako komentarz do brexitu

"Śmiejcie się, ale pewnego dnia nikt nie będzie za nic odpowiedzialny" - napisał Banksy na Instagramie, komentując powrót na wystawę jednego ze swoich najsłynniejszych dzieł, obrazu "Devolved Parliament", przedstawiającego szympansy obradujące w brytyjskim parlamencie. Muzeum w Bristolu wystawiło pracę w przeddzień pierwotnej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Zmęczenie brexitem po obu stronach kanału La Manche". Kolejna próba przełamania impasu

Na środę zaplanowano konsultacje brytyjskiej premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem. Dzień wcześniej May zapowiedziała, że jej rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z Unii, aby wypracować porozumienie w sprawie brexitu. Tymczasem prasa zwraca uwagę na zmęczenie przedłużającym się procesem i spekuluje, że państwa unijne mogą nie być skore do opóźniania go.

May chce dalszego opóźnienia brexitu. Tusk: bądźmy cierpliwi

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z Unii Europejskiej, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie w sprawie brexitu. Dodała, że planuje w tej sprawie konsultacje z liderem opozycyjnej Partii Pracy.

Scenariusz brexitu bez umowy "stał się bardziej prawdopodobny"

Z każdym dniem wzrasta prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia rozwodowego - uważa unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier. Aby uzyskać wydłużenie brexitu, Londyn musi przyjąć wynegocjowaną umowę - dodał.

Londyn potwierdza przygotowania na wypadek wyborów do PE

Brytyjski rząd zapowiedział w poniedziałek pokrycie niezbędnych wydatków pozwalających na przygotowanie do udziału Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. O decyzji poinformował David Lidington, de facto zastępca premier Theresy May.

"Sfinks jest otwartą księgą w porównaniu z Wielką Brytanią"

- Nikt nie wie, w jakim kierunku to zmierza - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, komentując decyzję brytyjskiego parlamentu o odrzuceniu po raz kolejny wszystkich proponowanych scenariuszy dotyczących sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Nagi protest w Izbie Gmin. "Są ważniejsze sprawy niż brexit"

12 półnagich aktywistów w ramach protestu przeciwko bierności posłów wobec zmian klimatu w poniedziałek próbowało przylgnąć do dźwiękoszczelnej ściany na galerii Izby Gmin. Zostali zatrzymani przez londyńską policję, ich protest nie przerwał trwających w Izbie obrad nad scenariuszami brexitu.

Izba Gmin głosowała nad scenariuszami brexitu. Znów wszystkie odrzuciła

Członkowie brytyjskiego parlamentu w poniedziałek późnym wieczorem odrzucili wszystkie cztery scenariusze dotyczące sposobu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów. Najbliżej zwycięstwa był pomysł stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

Farage chce twardego brexitu. "Tym razem spróbuję doprowadzić do rewolucji"

Były lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage skrytykował w piątek brytyjski rząd, oceniając dwuletnie negocjacje w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej za "jeden z najsmutniejszych, najgorszych epizodów w historii naszego narodu". - Tym razem spróbuję doprowadzić do rewolucji - zapowiedział.

"Mamma mia, let me go". Zwolennicy brexitu na ulicach Londynu

Tysiące zwolenników brexitu pojawiło się w piątek na ulicach Londynu, sprzeciwiając się opóźnianiu przez Wielką Brytanię wyjścia z Unii Europejskiej. Tego samego dnia brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła porozumienie wynegocjowane przez rząd May z Brukselą, co manifestanci przyjęli z entuzjazmem.

Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że zwołuje unijny szczyt w związku z odrzuceniem przez brytyjską Izbę Gmin porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Odbędzie się on 10 kwietnia.

May przegrała po raz trzeci. "Obawiam się, że dotarliśmy do granic tego procesu"

W piątek brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła rządowy projekt porozumienia w sprawie brexitu. Deputowani głosowali nad umową wyjścia z Unii Europejskiej, oddzielając ją od deklaracji politycznej na temat przyszłych relacji ze Wspólnotą. Za opowiedziało się 286 deputowanych, przeciw było 344. Piątek był ostatnim dniem wyznaczonym przez Unię Europejską na przegłosowanie umowy i odroczenie brexitu do 22 maja. Teraz Londyn będzie mieć czas do 12 kwietnia, by zdecydować się na brexit bez umowy lub przedłużenie członkostwa w Unii i udział w wyborach europejskich.