Syria

Syria

Winni ataku chemicznego "muszą zostać ukarani"

Podczas międzynarodowej konferencji w Brukseli na temat przyszłości Syrii delegaci z 70 krajów świata oraz przedstawiciele organizacji humanitarnych potępili wtorkowy atak chemiczny w syryjskiej prowincji Idlib. Polskę reprezentuje na tej konferencji minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

"Rosjanie próbują odciągnąć uwagę od tego, że wspierają reżim"

Zawsze są kontrowersje, kto tak naprawdę użył broni chemicznej. Natomiast tutaj jest to mniej trudne do ustalenia, bo zostało użyte lotnictwo syryjskie - skomentował wtorkowy atak z użyciem broni chemicznej w Syrii dr Andrzej Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Do takich ataków dochodzi stale przez ostatnie trzy lata. Nie słyszymy o nich, bo są na tyle małe, że nie przyciągają uwagi - dodał w TVN24 BiS Michał Kurpiński, wiceprezes Fundacji Wolna Syria.

Dzień po ataku chemicznym znów spadają bomby

Pięciu nowych ataków z powietrza dokonano w środę na będące pod kontrolą syryjskich rebeliantów tereny na północnym zachodzie Syrii, gdzie dzień wcześniej w ataku chemicznym zginęło ponad 70 osób - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W Syrii użyto sarinu. "Bestialskie działania reżimu Asada"

Rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że we wtorkowym ataku chemicznym w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii użyto sarinu i że "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - poinformował Reuters, cytując amerykańskie źródło rządowe.

Biały Dom: za atak chemiczny odpowiada reżim Asada

Winę za atak z użyciem broni chemicznej w prowincji Idlib ponosi rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada - ocenił we wtorek Biały Dom. Amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley zapowiedziała, że w środę o godzinie 16 czasu polskiego odbędzie się w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Atak trującym gazem". Wielu zabitych, wśród nich dzieci

Do 100 wzrosła liczba zabitych we wtorek w prawdopodobnym ataku chemicznym na północnym zachodzie Syrii - poinformowała Unia Syryjskich Organizacji Wsparcia Medycznego (UOSSM). Syryjska armia zaprzeczyła, że stosowała broń chemiczną.

Unia Europejska nie widzi przyszłości dla Asada

UE nie chce, by prezydent Syrii Baszar el-Asad pozostał u władzy w okresie transformacji po zakończeniu konfliktu zbrojnego w tym kraju. W poniedziałek szefowie dyplomacji państw unijnych podkreślili, że nie może być mowy o pokoju, dopóki trwa obecny reżim.

"Tarcza Eufratu" zakończona. Oficjalnie sukces

Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w wywiadzie dla telewizji NTV, że rozpoczęta w ubiegłym roku turecka operacja wojskowa w Syrii - znana jako "Tarcza Eufratu" - została zakończona. Nie wykluczył jednocześnie kolejnych operacji Turcji w tym kraju.