Sojusz Północnoatlantycki przystąpi do międzynarodowej koalicji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu (IS) - potwierdził w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zastrzegł, że decyzja ta nie będzie oznaczała zaangażowania w walkę.
28 krajów NATO podjęło decyzję o przyłączeniu się Sojuszu do międzynarodowej koalicji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu - podały źródła dyplomatyczne. Zapadła ona na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w kwaterze głównej Sojuszu.
Armia syryjska poinformowała w środę o zabiciu "ministra wojny" tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Musaba al-Masriego i kilkunastu innych wysokich rangą bojowników tej organizacji. Miało do tego dojść podczas operacji przeprowadzonej na wschód od Aleppo w północno-zachodniej Syrii.
W Syrii zginęło dwóch oficerów rosyjskich sił zbrojnych – podał portal RBK, powołując się na skupiającą weteranów wojennych organizację Bractwo Bojowe. Ministerstwo obrony Rosji nie odniosło się do tych doniesień.
Rebelianci z tak zwanego Państwa Islamskiego zabili blisko 20 osób, w tym dwoje dzieci w wiosce w prowincji Deir al-Zor na wschodzie Syrii. Uprowadzili też bojowników uczestniczących we wspieranej przez USA ofensywie przeciwko dżihadystom - podało Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.
Nalot przeprowadzony przez amerykańskie siły powietrzne na szyickie milicje na południu Syrii spowodował śmierć cywilów i jest "nie do przyjęcia" - oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Giennadij Gatiłow. W czwartek przedstawiciel administracji w Waszyngtonie poinformował, że amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na milicje wspierane przez syryjski rząd.
Amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na milicje wspierane przez syryjski rząd - poinformował w czwartek przedstawiciel amerykańskiej administracji. Nalot stanowił odpowiedź na próbę ich zbliżenia się do bazy Tanf, w której stacjonują amerykańskie siły specjalne.
Podczas ataku, do którego doszło w syryjskiej prowincji Aleppo we wrześniu ubiegłego roku, zastosowano gaz musztardowy - stwierdziła Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w upublicznionym we wtorek raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Syryjski rząd zaprzeczył oskarżeniom Stanów Zjednoczonych, że w jednym z więzień w Syrii wybudowano krematorium, które może być wykorzystywane do pozbywania się zwłok więźniów.
Departament Stanu USA zarzucił w poniedziałek syryjskiemu reżimowi przeprowadzanie masowych egzekucji, w których giną tysiące więźniów. Ich zwłoki mają być spalane w dużym krematorium niedaleko Damaszku - podała strona amerykańska, prezentując na dowód zdjęcia.
Tak zwane Państwo Islamskie jest winne zbrodni ludobójstwa wyznawców chrześcijaństwa i nadszedł czas, aby świat nazwał to po imieniu – powiedział wiceprezydent USA Mike Pence występując w piątek na Światowym Szczycie w Obronie Prześladowanych Chrześcijan w Waszyngtonie.
- Państwo Islamskie przegrywa batalię dzięki zaangażowaniu wielu krajów, ale uciekający z Syrii i Iraku terroryści będą chcieli siać terror także w Europie - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w piątek w Rzymie.
Podejmuję wszelkie wysiłki, aby nowa runda rozmów, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Genewie, zbliżyła stanowiska rządu i syryjskiej opozycji - przyznał Staffan de Mistura, mediator z ramienia ONZ w negocjacjach pokojowych w Syrii.
To słuszna inicjatywa i popieramy ją, ale na rezultaty trzeba poczekać, bo nie wiadomo, czy grupy (bojowników) skorzystają z tej szansy - tak o proponowanych przez Rosję strefach deeskalacji w Syrii powiedział w czwartek prezydent Syrii Baszar al-Asad.
Minister obrony USA Jim Mattis zapewnił tureckiego premiera Binalego Yildirima na czwartkowym spotkaniu w Londynie, że Stany Zjednoczone są zdecydowane chronić Turcję jako sojusznicze państwo NATO - poinformowała rzeczniczka Mattisa.
Władze amerykańskie zaoferowały 10 milionów dolarów za informacje, które pozwoliłyby zlokalizować miejsce pobytu Mohamada al-Dżolaniego, szefa ugrupowania Dżabat Fatah al-Szam (dawniej Front al-Nusra) w Syrii - poinformował w środę Departament Stanu USA.
Arabsko-kurdyjska koalicja SDF wyzwoliła z rąk dżihadystów strategicznie położone miasto Tabka na północy Syrii, co otwiera drogę do ofensywy na ar-Rakkę, samozwańczą stolicę tak zwanego Państwa Islamskiego - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Decyzja USA o dozbrojeniu kurdyjskich milicji YPG "przyspieszy porażkę" islamistycznej organizacji tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - oświadczył rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), kurdyjsko-arabskiej koalicji do walki z dżihadystami.
Prezydent USA Donald Trump zatwierdził dostawy broni dla kurdyjskich milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Syrii - podały agencje prasowe, powołując się na oficjalne źródła w Białym Domu.