Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą dżihadystycznego ugrupowania Front al-Nusra zabili co najmniej 20 przedstawicieli mniejszości religijnej druzów w wiosce na północnym zachodzie Syrii - poinformowali syryjscy obrońcy praw człowieka i opozycja.
Matka młodego Francuza, który przyjął islam i dołączył do dżihadystów w Syrii, pozwała państwo francuskie. Zarzuca służbom, że nie powstrzymały jej dziecka przed wyjazdem na Bliski Wschód i dołączeniem do dżihadystów.
Od wybuchu cztery lata temu rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada w Syrii zginęło ponad 230 tys. ludzi, w tym prawie 11,5 tys. dzieci - wynika z najnowszego bilansu przedstawionego przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
Państwo Islamskie (IS) porywa dziewczęta na podbitych terenach w Iraku i Syrii, by wykorzystywać je jako "zachętę" przy rekrutacji zagranicznych bojowników - alarmuje specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przygląda się prośbie Syrii, by pomóc w przekształceniu reaktora pod Damaszkiem z napędzanego wysoko wzbogaconym uranem na napędzany uranem nisko wzbogaconym.
Tłumaczył rozkazy dowódców Państwa Islamskiego zagranicznym bojownikom, sam także walczył na froncie o kalifat. 21-letni Abu Bukr był dżihadystą, pół roku temu schwytała go syryjska armia. Chińska telewizja państwowa CCTV przeprowadziła z nim wywiad, w którym opowiedział o dżihadzie.
Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) używają chloru jako gazu bojowego i rekrutują wykwalifikowanych techników w celu stworzenia broni chemicznej - twierdzi minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.
Mój brat sfotografował ciała. Wszystkie miały ścięte głowy. Nie mogliśmy ich zabrać ani zakopać bez pozwolenia. Zwłoki były w całym mieście - mówi jeden z ocalałych z masakry w Palmirze, w środkowej Syrii. W maju, po zajęciu miasta, dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zabili tam co najmniej 400 osób.
Amerykańskie wojsko pochwaliło się nowym sposobem wyznaczania celów do nalotów na Państwo Islamskie. Gen. Hawk Carlisle powiedział dziennikarzom, że niedawno zbombardowano jedno z centrów dowodzenia fanatyków dzięki temu, że jeden z nich pochwalił się nim w sieci. 22 godziny później na obiekt dumy dżihadystów spadło kilka bomb.
Szef Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, oświadczył, że kalifat, jaki chce ustanowić rywalizujące z Frontem ugrupowanie Państwo Islamskie, jest nielegalny. Dodał, że nie widzi w najbliższym czasie możliwości rozwiązania konfliktu.
Dżihadysta z jednego z ostatnich filmów Państwa Islamskiego, który był dowódcą oddziałów specjalnych OMON w Tadżykistanie i latami szkolili go Amerykanie, jest ścigany międzynarodowym listem gończym - poinformował w środę prokurator generalny Tadżykistanu. Były funkcjonariusz jest ścigany za zdradę stanu i przyłączenie się do organizacji terrorystycznej.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani skrytykował we wtorek "błędne kalkulacje" państw wspierających w Syrii rebeliantów i zapowiedział, że jego kraj będzie wspierać reżim prezydenta Baszara el-Asada "do końca" konfliktu.
Państwo Islamskie rozpoczęło nową ofensywę w Syrii. Dżihadyści próbują okrążyć Aleppo, które jest w rękach syryjskiej opozycji. Według amerykańskiej dyplomacji i rebeliantów islamiści otrzymują wsparcie z powietrza ze strony sił reżimu Baszara el-Asada - pisze "Washington Post".
Oskarżona o niewierność kobieta została ukamienowana w północno-wschodniej Syrii przez członków Państwa Islamskiego - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tego samego dnia w innym miejscu kontrolowanym przez dżihadystów dokonano pięciu innych egzekucji.
- Jestem gotowy umrzeć w imię walki z Państwem Islamskim - powiedział w telewizyjnym wywiadzie pewien Brytyjczyk przebywający w Syrii i trenowany do walki przez Kurdów. Tym Brytyjczykiem jest jeden z aktorów "Piratów z Karaibów", Michael Enright - pisze "The Telegraph".
Iran zorganizował konkurs karykatur uderzających w Państwo Islamskie. W Teheranie można oglądać rysunki artystów z całego świata, a organizatorzy mają nadzieję, że wystawę uda się pokazać także w Syrii i Iraku.
Do co najmniej 71 wzrosła liczba zabitych cywilów w sobotnich nalotach sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada na cele w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W atakach użyto bomb beczkowych.
Koalicja islamistów, w tym mający powiązania z al-Kaidą Front al-Nusra, zdobyła miasto Ariha, ostatni punkt oporu wojsk rządowych w prowincji Idlib - poinformowało w piątek nad ranem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Informację potwierdziły źródła rządowe.
Lider Frontu al-Nusra, odłamu al-Kaidy w Syrii, deklaruje, że jego organizacja nie zamierza przeprowadzać zamachów terrorystycznych na Zachodzie. Islamista zapewnia w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że celem Frontu jest obalenie reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Dżihadyści Państwa Islamskiego, którzy zajęli syryjską Palmirę, rozstrzelali co najmniej 15 mężczyzn w starożytnym amfiteatrze - podali działacze Syryjskiego Obserwatorium praw Człowieka. Mieli również spędzić do niego miejscowych ludzi, by obserwowali egzekucję.