Zamaskowany dżihadysta znany z filmów Państwa Islamskiego, któremu zachodnie media nadały przydomek "Jihadi John", najprawdopodobniej uciekł z Syrii do Libii - wynika z danych amerykańskiego wywiadu, do których dotarł brytyjski dziennik "Daily Express"
Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaminowali starożytne miasto Palmira, w środkowej Syrii, gdzie zachowały się m.in. ruiny monumentalnych budowli - poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.
Państwo Islamskie utworzyło w 2014 roku ministerstwo ds. męczenników, które zajmuje się rodzinami zamachowców samobójców, przyznaje im zapomogi i renty. To bardzo sprawny system - mówi w czwartkowym wywiadzie dla "Le Figaro" ekspert ds. islamu Mathieu Guidere.
Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który we wtorek omawiał sytuację w Syrii z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, powiedział dziennikarzom, że "cierpliwość wszystkich wobec stosowania broni chemicznej w Syrii wyczerpuje się".
Gdyby nie pomysł jednego z izraelskich ministrów, dyktator Syrii Baszar el-Asad mógłby używać w nalotach wobec opozycji broni chemicznej na masową skalę - wynika z fragmentów wychodzących w przyszłym tygodniu na amerykański rynek wspomnień byłego ambasadora Izraela w Waszyngtonie. Napisał on, że to właśnie Izrael podsunął Rosji i USA pomysł zniszczenia arsenału Asada.
Syryjscy Kurdowie walczący z oddziałami Państwa Islamskiego (IS) poinformowali w poniedziałek o otoczeniu położonego przy granicy z Turcją miasta Tall Abjad, kontrolowanego przez dżihadystów. Walki toczą się niedaleko Rakki, które uznawane jest za stolicę IS.
Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein skrytykował w poniedziałek nikłe jego zdaniem zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc uchodźcom. O ogromnych zaniedbaniach w tej sprawie pisze też w swoim raporcie Amnesty International.
Chińskie MSZ zaprzeczyło, jakoby produkowane w Chinach pociski przeciwlotnicze odpalane z ręcznych wyrzutni dostały się w ręce bojowników w Iraku i Syrii. Pekin powołuje się na swe rygorystyczne kontrole eksportu broni. W sieci jest jednak wiele nagrań na których wyraźnie widać rebeliantów z chińskim uzbrojeniem.
Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą dżihadystycznego ugrupowania Front al-Nusra zabili co najmniej 20 przedstawicieli mniejszości religijnej druzów w wiosce na północnym zachodzie Syrii - poinformowali syryjscy obrońcy praw człowieka i opozycja.
Matka młodego Francuza, który przyjął islam i dołączył do dżihadystów w Syrii, pozwała państwo francuskie. Zarzuca służbom, że nie powstrzymały jej dziecka przed wyjazdem na Bliski Wschód i dołączeniem do dżihadystów.
Od wybuchu cztery lata temu rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada w Syrii zginęło ponad 230 tys. ludzi, w tym prawie 11,5 tys. dzieci - wynika z najnowszego bilansu przedstawionego przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
Państwo Islamskie (IS) porywa dziewczęta na podbitych terenach w Iraku i Syrii, by wykorzystywać je jako "zachętę" przy rekrutacji zagranicznych bojowników - alarmuje specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przygląda się prośbie Syrii, by pomóc w przekształceniu reaktora pod Damaszkiem z napędzanego wysoko wzbogaconym uranem na napędzany uranem nisko wzbogaconym.
Tłumaczył rozkazy dowódców Państwa Islamskiego zagranicznym bojownikom, sam także walczył na froncie o kalifat. 21-letni Abu Bukr był dżihadystą, pół roku temu schwytała go syryjska armia. Chińska telewizja państwowa CCTV przeprowadziła z nim wywiad, w którym opowiedział o dżihadzie.
Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) używają chloru jako gazu bojowego i rekrutują wykwalifikowanych techników w celu stworzenia broni chemicznej - twierdzi minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.
Mój brat sfotografował ciała. Wszystkie miały ścięte głowy. Nie mogliśmy ich zabrać ani zakopać bez pozwolenia. Zwłoki były w całym mieście - mówi jeden z ocalałych z masakry w Palmirze, w środkowej Syrii. W maju, po zajęciu miasta, dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zabili tam co najmniej 400 osób.
Amerykańskie wojsko pochwaliło się nowym sposobem wyznaczania celów do nalotów na Państwo Islamskie. Gen. Hawk Carlisle powiedział dziennikarzom, że niedawno zbombardowano jedno z centrów dowodzenia fanatyków dzięki temu, że jeden z nich pochwalił się nim w sieci. 22 godziny później na obiekt dumy dżihadystów spadło kilka bomb.
Szef Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, oświadczył, że kalifat, jaki chce ustanowić rywalizujące z Frontem ugrupowanie Państwo Islamskie, jest nielegalny. Dodał, że nie widzi w najbliższym czasie możliwości rozwiązania konfliktu.
Dżihadysta z jednego z ostatnich filmów Państwa Islamskiego, który był dowódcą oddziałów specjalnych OMON w Tadżykistanie i latami szkolili go Amerykanie, jest ścigany międzynarodowym listem gończym - poinformował w środę prokurator generalny Tadżykistanu. Były funkcjonariusz jest ścigany za zdradę stanu i przyłączenie się do organizacji terrorystycznej.