Syria

Syria

Organizujący konwój wrócili z Jordanii "zszokowani tym, co zobaczyli"

Przedstawiciele ONZ nadzorujący konwój z pomocą humanitarną dla uchodźców syryjskich w obozie przy granicy syryjsko-jordańskiej, położonym w północno-wschodniej Jordanii, ocenili, że położenie uchodźców jest szokująco ciężkie. Wskazywali na brak żywności i opieki medycznej.

Rosyjski nalot na północy Syrii

Rosyjskie samoloty po raz pierwszy od tygodni przeprowadziły w niedzielę naloty na tereny w Syrii zajmowane przez rebeliantów. Wcześniej Moskwa obwiniła ich o sobotni atak z użyciem broni chemicznej w kontrolowanym przez Damaszek mieście Aleppo na północnym zachodzie.

Turcja przeciwna posterunkom USA na granicy z Syrią

Turecki minister obrony Hulusi Akar wyraził w sobotę sprzeciw wobec amerykańskiego planu rozmieszczenia posterunków USA po syryjskiej stronie na granicy Syrii z Turcją. USA twierdzą, że w ten sposób reagują na obawy Turcji dotyczące ataków terrorystycznych z terenu Syrii.

Armia Asada twierdzi, że uratowała druzyjskich zakładników

Syryjska armia rządowa uratowała 19 druzyjskich kobiet i dzieci, uprowadzonych w lipcu przez bojowników dżihadystycznego tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowała w czwartek syryjska telewizja państwowa. Wszyscy bojownicy, którzy przetrzymywali zakładników, mieli zostać zabici.

Udany atak dżihadystów. Bastion na górze As-Safa wciąż niezdobyty

Bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) dokonali udanego ataku na pozycje syryjskich sił rządowych w rejonie góry As-Safa na południu Syrii. Według nieoficjalnych informacji dżihadyści wciąż zdobywają zaopatrzenie i broń mimo, że w sierpniu ogłoszono, że ich pozycje na górze są całkowicie otoczone.

"Stawka jest wysoka". Apel o utrzymanie pomocy dla Syrii

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Mark Lowcock wyraził na forum Rady Bezpieczeństwa obawę o losy pomocy humanitarnej dla Syrii. Mówił o tym w kontekście kruchego porozumienia Rosji z Turcją o zawieszeniu broni w syryjskiej prowincji Idlib.

"Urocze". Prezydent o symbolicznym zdjęciu przywódców

"Urocze..." - tak prezydent Andrzej Duda skomentował wspólną fotografię trzymających się za ręce przywódców Rosji, Niemiec, Turcji i Francji - Władimira Putina, Angeli Merkel, Recepa Tayyipa Erdogana i Emmanuela Macrona. Zdjęcie wykonano na szczycie czterech państw zorganizowanym w Stambule i poświęconym rozwiązaniu kryzysu syryjskiego.

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Intensywne walki na wschodzie Syrii

Siły tak zwanego Państwa Islamskiego w intensywnych walkach prowadzonych na wschodzie Syrii, które trwały od piątku do soboty rano, zabiły co najmniej 41 kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ofiar walk jest ponad 60.

Symboliczne zdjęcie czworga przywódców. Wspólnie za rozwiązaniem problemu Syrii

Turcja, Rosja, Francja i Niemcy opowiadają się za trwałym zawieszeniem broni w Syrii, powołaniem komisji konstytucyjnej dla tego kraju oraz stworzeniem warunków do bezpiecznego, dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców - oświadczyli w sobotę przywódcy tych czterech państw. Rozmowy podsumowano wspólną fotografią, na której Władimir Putin, Angela Merkel, Recep Erdogan i Emmanuel Macron trzymają się za dłonie.

Uwolniony po trzech latach niewoli. Uratowano go już po raz drugi

Porwany w Syrii przez dżihadystów japoński dziennikarz Jumpei Yasuda został uwolniony po ponad trzech latach i wkrótce wróci do swojej ojczyzny - poinformował w środę japoński minister spraw zagranicznych Taro Kono. Dziennikarz ten już po raz drugi uwalniany był z niewoli na Bliskim Wschodzie.

Dżihadyści wypuścili szóstkę druzyjskich zakładników

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) wypuściło dwie kobiety i czworo dzieci. Jest to pierwszy etap realizacji umowy zawartej przez IS z rządem Syrii, w wyniku której uwolnieni mają być wszyscy druzyjscy zakładnicy porwani w lipcu w muhafazie As-Suwajda.