Syria

Syria

"Stawka jest wysoka". Apel o utrzymanie pomocy dla Syrii

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Mark Lowcock wyraził na forum Rady Bezpieczeństwa obawę o losy pomocy humanitarnej dla Syrii. Mówił o tym w kontekście kruchego porozumienia Rosji z Turcją o zawieszeniu broni w syryjskiej prowincji Idlib.

"Urocze". Prezydent o symbolicznym zdjęciu przywódców

"Urocze..." - tak prezydent Andrzej Duda skomentował wspólną fotografię trzymających się za ręce przywódców Rosji, Niemiec, Turcji i Francji - Władimira Putina, Angeli Merkel, Recepa Tayyipa Erdogana i Emmanuela Macrona. Zdjęcie wykonano na szczycie czterech państw zorganizowanym w Stambule i poświęconym rozwiązaniu kryzysu syryjskiego.

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Intensywne walki na wschodzie Syrii

Siły tak zwanego Państwa Islamskiego w intensywnych walkach prowadzonych na wschodzie Syrii, które trwały od piątku do soboty rano, zabiły co najmniej 41 kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ofiar walk jest ponad 60.

Symboliczne zdjęcie czworga przywódców. Wspólnie za rozwiązaniem problemu Syrii

Turcja, Rosja, Francja i Niemcy opowiadają się za trwałym zawieszeniem broni w Syrii, powołaniem komisji konstytucyjnej dla tego kraju oraz stworzeniem warunków do bezpiecznego, dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców - oświadczyli w sobotę przywódcy tych czterech państw. Rozmowy podsumowano wspólną fotografią, na której Władimir Putin, Angela Merkel, Recep Erdogan i Emmanuel Macron trzymają się za dłonie.

Uwolniony po trzech latach niewoli. Uratowano go już po raz drugi

Porwany w Syrii przez dżihadystów japoński dziennikarz Jumpei Yasuda został uwolniony po ponad trzech latach i wkrótce wróci do swojej ojczyzny - poinformował w środę japoński minister spraw zagranicznych Taro Kono. Dziennikarz ten już po raz drugi uwalniany był z niewoli na Bliskim Wschodzie.

Dżihadyści wypuścili szóstkę druzyjskich zakładników

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) wypuściło dwie kobiety i czworo dzieci. Jest to pierwszy etap realizacji umowy zawartej przez IS z rządem Syrii, w wyniku której uwolnieni mają być wszyscy druzyjscy zakładnicy porwani w lipcu w muhafazie As-Suwajda.

Wysłannik ONZ do Syrii zrezygnuje ze stanowiska

Pod koniec listopada specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura ustąpi ze stanowiska z "powodów osobistych". O swojej decyzji Mistura poinformował w środę, po "czterech latach i czterech miesiącach" pełnienia tej misji.

BBC: ponad sto przypadków użycia broni chemicznej w Syrii

Użycie broni chemicznej było kluczowym czynnikiem, który pozwolił prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi przechylić na swoją stronę szalę zwycięstwa w wojnie domowej w tym kraju - wynika z przedstawionego w poniedziałek śledztwa dziennikarskiego BBC.

Bahrajn chce współpracy z reżimem Asada

Minister spraw zagranicznych Bahrajnu powiedział w niedzielę w saudyjskiej telewizji Al-Arabiya, że kraje arabskie powinny współpracować z rządem syryjskim mimo różnic dzielących te kraje. Sunnickie państwa arabskie wspierały dotąd syryjską opozycję.

Armia Asada zaatakowała w Idlibie. Mimo porozumienia z Soczi

Syryjska armia przeprowadziła w sobotę silny atak rakietowy na - jak twierdzą sprzyjające władzom w Damaszku media - pozycje dżihadystów w rejonie Dżisr asz-Szugur w muhafazie (prowincji) Idlib. Ostrzał miał miejsce mimo zawartego 17 września porozumienia turecko-rosyjskiego, które miało zapobiec walkom.

Aresztowany pastor i gaz z Iranu. Erdogan przeciwko USA

Niemożliwe jest kontynuowanie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii, dopóki u władzy w tym kraju pozostaje prezydent Baszar Asad - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jak dodał, z nowej strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii już zaczęły wycofywać się "radykalne ugrupowania".