Syria

Syria

Tydzień ciężkich walk w Syrii. Kurdowie odbili miasto

Kurdyjscy bojownicy z Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) odbili z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) miasto Ain Issa na północy Syrii - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Okolice miasta są od tygodni areną ciężkich walk.

Kolejna porażka Obamy. USA szkolą tylko garstkę Syryjczyków

USA szkolą obecnie około 60 bojowników z opozycji syryjskiej do walki z Państwem Islamskim (IS), czyli znacznie mniej niż się spodziewano - przyznał we wtorek w Kongresie amerykański minister obrony Ash Carter, wiążąc to m.in. z rygorystyczną lustracją rekrutów.

Samobójca wysadził się w Aleppo. Zabił co najmniej 25 osób

Zamachowiec - samobójca wysadził się w poniedziałek przed posterunkiem armii syryjskiej na przedmieściach położonego na północy Syrii miasta Aleppo, zabijając co najmniej 25 żołnierzy i członków prorządowych milicji - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Dżihadyści wyparli Kurdów ze strategicznego miasta

W dwa tygodnie po zdobyciu przez kurdyjskich bojowników z YPG miasta Ain Issa, na północy Syrii, zostało ono powtórnie zajęte przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Najpierw zaatakowali samobójcy. Później dżihadyści strzelali do wszystkich

Islamiści wrzucali do domów granaty lub rozstrzeliwali całe rodziny - twierdzą mieszkańcy Kobane, do którego w ubiegłym tygodniu ponownie wkroczyli bojownicy Państwa Islamskiego. Zorganizowali masakrę, zabijając według różnych szacunków od 233 do 262 cywilów, ranne są co najmniej 273 osoby. Ze świadkami ataku rozmawiali przedstawiciele Human Rights Watch.

Cameron chce zgody na bombardowanie dżihadystów w Syrii

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron sądzi, że atakowanie w razie potrzeby dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii byłoby zgodne z prawem. Chce, żeby rozważył to parlament - powiedziała w czwartek rzeczniczka szefa rządu. Wielka Brytania uczestniczy już w bombardowaniu pozycji IS w Iraku.

"Syrii już nie ma". Lata wojny rozdarły kraj

Wysokiej rangi doradca izraelskiego rządu dołączył do grona ekspertów, którzy coraz głośniej mówią o tym, że Syria faktycznie już nie istnieje. - Syrii już nie ma. Syria umiera. Pogrzeb zostanie ogłoszony w stosownym czasie. Baszar Assad zapisze się w historii jako ten, który stracił swój kraj - stwierdził Amos Gilad, doradca strategiczny izraelskiego ministra obrony.

"Mówienie, że Turcja idzie na wojnę, nie jest racjonalne"

- Jakiekolwiek środki bezpieczeństwa, które Turcja podejmie na swojej granicy z Syrią, będą służyły wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa granicznego - oświadczył doradca prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W ostatnich dniach media informowały o rozważaniu utworzenia strefy buforowej wzdłuż granicy z Syrią.

Turcja boi się chaosu u swoich granic. "Rozważa strefy buforowe"

Władze w Ankarze zastanawiają się nad pozwoleniem wojsku wykonywania rajdów na terytorium Syrii w celu utworzenia "stref buforowych", które ustrzegłyby terytorium Turcji przed chaosem wojny domowej - twierdzi prorządowa gazeta "Star". Tureckie władze odmawiają komentarza, ale zapewniają, że są "gotowe na wszystkie rozwiązania" w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Szef MSZ Syrii: Rosja zapewni nam pomoc militarną

W czasie poniedziałkowej wizyty w Moskwie ministra spraw zagranicznych Syrii, miał on usłyszeć od Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, że Rosja wesprze władze Damaszku "w sferze gospodarczej, politycznej i wojskowej" - podaje agencja Reutera.

"Kalifat" w rok zmienił historię regionu. Bliski Wschód "zostanie rozczłonkowany"

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Ofensywa w Syrii, seria zamachów. Zapowiadali "krwawy święty miesiąc"

Świat islamu obchodzi swój święty miesiąc - ramadan. Tuż po jego rozpoczęciu Państwo Islamskie zaapelowało do zmasowanej ofensywy przeciw niewiernym. Wiele wskazuje na to, że dżihadyści właśnie starają się zrealizować swoją zapowiedź. W ciągu 48 godzin doszło do ataku na dwa kluczowe miasta w Syrii (w tym Kobane), zamachu na szyicki meczet w Kuwejcie, zamachu na hotele w Tunezji i zamachu we Francji.

Islamiści znów atakują Kobane. Rząd Syrii: przyszli z Turcji

W nocy ze środy na czwartek bojownicy Państwa Islamskiego (IS) rozpoczęli ofensywę przeciw syryjskiej armii i jednocześnie na miasto Kobane, położone w północnej Syrii, tuż przy granicy z Turcją. W styczniu siły kurdyjskie po czterech miesiącach walk wyzwoliły wszystkie dzielnice miasta spod władzy Państwa Islamskiego.