Wiele wskazuje na to, że władze Syrii są znów gotowe do użycia broni chemicznej, tak jak to miało miejsce 4 kwietnia - oznajmił rzecznik Białego Domu, Sean Spicer. Zapowiedział, że jeśli dojdzie do ataku, "odpowiedź amerykańska będzie zdecydowana".
"Uregulowanie kryzysu syryjskiego" - to główny temat, któremu poświęcili rozmowę telefoniczną szef MSZ Rosji i sekretarz stanu USA. O kontakt w tej sprawie - jak poinformowała w komunikacie strona rosyjska - zabiegały Stany Zjednoczone.
Każda militarna prowokacja przeciwko Izraelowi spotka się z odpowiedzią wojska - zapewnił w Knesecie minister obrony tego kraju Awigdor Lieberman. Wypowiedź ministra jest związana z trwającym trzeci dzień odwetowym izraelskim ostrzałem Syrii. - Nie pozwolimy, aby Syria stała się kolejnym frontem przeciwko Izraelowi - dodał minister.
Izraelska armia opublikowała nagranie z ataków powietrznych dokonanych w Syrii. Na filmie z operacji, która przeprowadzona miała zostać w odwecie za wcześniejszy ostrzał z terytorium syryjskiego, widać między innymi zniszczenie dwóch czołgów. Izrael bardzo rzadko publikuje nagrania z tego typu działań.
Prezydent Syrii Baszar el-Asad wziął udział w modlitwach z okazji kończącego ramadan święta Id al-Fitr w mieście Hama, w środkowej części kraju. Taka wizyta jest czymś wyjątkowym, bo Asad rzadko pokazuje się publicznie i praktycznie nie opuszcza Damaszku.
Minister obrony Turcji Fikri Isik ostrzegł w piątek, że jego kraj odpowie na wszelkie groźne ruchy kurdyjskich oddziałów Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) w Syrii. Według Turcji YPG stanowią przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) uznawanej za organizację terrorystyczną.
Syryjski pilot za pierwszym razem miał szczęście i goniąca go amerykańska rakieta krótkiego zasięgu chybiła albo została przez niego wymanewrowana. Druga już nie dała się zmylić i zniszczyła ogon jego samolotu. Amerykańskie media ujawniły szczegóły pierwszego od 18 lat zestrzelenia wrogiej maszyny przez wojsko USA.
Sześć pocisków manewrujących Kalibr wystrzeliły rosyjskie okręty znajdujące się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Celem były obiekty wojskowe należące do tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w syryjskiej prowincji Hama - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Rosji.
Australia wznawia naloty na terytorium Syrii po przerwie związanej z kwestiami bezpieczeństwa - poinformowało w czwartek australijskie ministerstwo obrony. O zawieszeniu operacji powiadomiono we wtorek, po ostrzeżeniach Rosji skierowanych do międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim.
Amerykański minister obrony Jim Mattis poinformował władze Turcji, że broń dostarczana przez USA kurdyjskim oddziałom Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) zostanie im zabrana po pokonaniu dżihadystów - podały w czwartek źródła w tureckim resorcie obrony. Kurdowie wspierają w Syrii walki przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.
Turcja wysłała w środę nowe wojskowe wsparcie do północnej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Zdaniem organizacji to przygotowania do operacji mającej na celu przejęcie regionów kontrolowanych przez Kurdów.
Był największym rangą przywódcą samozwańczego kalifatu i propagandystą, występował na wielu nagraniach rozpowszechnianych przez dżihadystów. Międzynarodowa koalicja do walki z tak zwanym Państwem Islamskim potwierdza, że Turki al-Binali zginął w nalocie na miasto al-Majadin na wschodzie Syrii.
Amerykański myśliwiec F-15E zestrzelił w Syrii uzbrojonego drona sił lojalnych wobec reżimu Baszara el-Asada - poinformował portal telewizji CNN. Amerykańska armia przekazała w komunikacie, że dron "wykazywał wrogie intencje i nacierał na siły koalicji".
Zestrzelenie syryjskiego myśliwca grozi nowym kryzysem w stosunkach Rosji i USA - ocenia dziennik "Kommiersant". Prasa rosyjska podkreśla ostrą reakcję władz w Moskwie na incydent, do którego doszło w przestrzeni powietrznej nad Syrią.
Wygląda na to, że obecna administracja USA nie ma planu dla Syrii po pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego w przeciwieństwie do Rosji i Iranu, które dążą między innymi do wypchnięcia USA z Bliskiego Wschodu i kontroli nad syryjskimi złożami ropy - pisze "Washington Post".
Australia wstrzymała swoje naloty w Syrii w ramach działań zapobiegawczych - poinformowano w wydanym we wtorek oświadczeniu. To reakcja na poniedziałkowe zestrzelenie przez lotnictwo USA syryjskiego samolotu wojskowego i związane z tym ostrzeżenia Rosjan.
Oferowane Polsce jako przyszłe wyrzutnie rakiet Homar amerykańskie systemy HIMARS trafiły na terytorium Syrii - donosi agencja Reutera i Rosjanie. Broń znajduje się w wybitnie zapalnym regionie, gdzie coraz częściej dochodzi do starć sił USA i wspieranych przez Amerykanów z wojskami syryjskiego reżimu, wspieranego przez Rosję.
Szef połączonych sztabów USA generał Joseph Dunford poinformował w poniedziałek, że Waszyngton pracuje na wznowieniem kanałów komunikacji z Rosją, by zapobiec incydentom w Syrii. Wcześniej resort obrony Rosji oznajmił, że zawiesza porozumienie z USA w tej sprawie.
Resort obrony Rosji poinformował o zawieszeniu porozumienia z USA w sprawie unikania incydentów w przestrzeni powietrznej Syrii. Każdy obcy obiekt latający nad obszarami w Syrii, gdzie operują siły rosyjskie, będzie traktowany jak cel - dodano.
Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oskarżyły syryjską armię rządową o bombardowanie w ostatnich dniach ich pozycji na południowy zachód od Ar-Rakki i zagroziły odwetem, jeśli ataki będą kontynuowane. Rosja postrzega zestrzelenie syryjskiego myśliwca przez amerykański samolot bojowy jako "akt agresji i pomoc dla terrorystów" - oświadczył z kolei rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany przez agencję TASS.