Syria

Syria

Rozmowy "trudne, ale konstruktywne". Rezultatu brak

Trwająca osiem dni czwarta tura prowadzonych w Genewie pod egidą ONZ rokowań w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii zakończyła się w piątek bez wyraźnego rezultatu. Były to pierwsze takie negocjacje od 10 miesięcy.

Już ponad 900 niemieckich dżihadystów w Syrii i Iraku

Liczba dżihadystów, którzy od początku konfliktu wyjechali z Niemiec do Syrii i Iraku, by wspierać tak zwane Państwo Islamskie, wzrosła do 910 - podał w piątek "Der Spiegel", powołując się na dane Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji. Ok. 145 z nich zginęło w walce.

Twarzą w twarz się nie spotkali. Na przełom się nie zanosi

Szef delegacji syryjskiego rządu Baszar Dżafari oskarżył główną delegację opozycji, że uczyniła z negocjacji pokojowych w Genewie zakładnika, odmawiając włączenia kwestii terroryzmu do tematu rozmów. Toczą się one od tygodnia, na razie bezowocnie.

Dwaj Syryjczycy zatrzymani przez niemiecką policję

Niemiecka policja aresztowała dwóch Syryjczyków. Jeden z nich jest podejrzewany o popełnienie zbrodni wojennych poprzez udział w zamordowaniu w Syrii w marcu 2013 roku 36 syryjskich pracowników rządowych - podała w czwartek w oświadczeniu niemiecka prokuratura.

"Dżihadysta z Polski" nie żyje? Służby sprawdzają

Prokuratura Krajowa zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zweryfikowanie informacji o śmierci Polaka podejrzanego o terroryzm. Portal SITE, monitorujący strony dżihadystyczne poinformował w środę wieczorem, że polski bojownik tak zwanego Państwa Islamskiego zginął w prowincji Aleppo. Informacja ta nie została potwierdzona przez inne źródła. W 2016 roku Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu szacowało, że w szeregach islamistów jest od 20 do 40 Polaków.

Oscar, którego mogliście nie zauważyć. A warto

Oscar za pokazanie Syryjskiej Obrony Cywilnej. Nagroda za ten dokument trochę przyćmiona przez zaskakujący przebieg oscarowej gali, więc tym bardziej warto przypomnieć o filmie i o tym, co pokazuje. Jest to bowiem kolejna dramatyczna ilustracja wojennej codzienności w Syrii. Z akcentem jednak na ludzi, którzy się nie poddają. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Turcy "zaatakowali pozycje sprzymierzeńców USA"

Turecka armia i współdziałające z nią syryjskie ugrupowania rebelianckie zaatakowały kontrolowane przez sprzymierzone z USA milicje wioski w pobliżu miasta Manbidż na północnym zachodzie Syrii - poinformował rzecznik wspomnianych milicji. Rosyjskie agencje prasowe tymczasem, powołując się na źródło zbliżone do negocjacji, podały, że rozmowy pokojowe, w których wezmą udział przedstawiciele zbrojnej opozycji syryjskiej oraz Rosji, Iranu i Turcji, mają odbyć się 14 marca w Kazachstanie.

Biały Dom otrzymał plan przyspieszenia walki z dżihadystami

Biały Dom otrzymał od Pentagonu propozycje w sprawie zintensyfikowania walki z dżihadystami z tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii - poinformował zastrzegający anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz. Informacje te potwierdził rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

Nocne naloty na miasto. Pod gruzami szukają dwóch rodzin

Jedenaście osób, w tym troje dzieci, zginęło w bombardowaniu miasta Ariha na zachodzie Syrii, przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek przez syryjskie lotnictwo - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Około 20 osób zostało rannych.

Kolejne naloty na rebelianckie dzielnice. Są ofiary

Lotnictwo reżimu syryjskiego kontynuowało w niedzielę bombardowanie kontrolowanej przez rebeliantów dzielnicy miasta Hims w zachodniej części kraju. Zginęły co najmniej trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych - informują działacze opozycji syryjskiej.