Komitet Dudy złożył zażalenie na oddalenie pozwu wyborczego w sprawie słów Trzaskowskiego

"Sąd nie jest uprawniony do ingerencji w brzmienie spornej wypowiedzi" - ocenił pełnomocnik Andrzeja Duda w zażaleniu na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. W poniedziałek sąd nieprawomocnie oddalił pozew wyborczy w sprawie wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego o milionie osób, które straciły pracę uznając, że wypowiedź kandydata Koalicji Obywatelskiej jest "co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa". Sprawę zbada teraz Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Zrujnowany stadion znów tematem kampanii. Morawiecki: symbol nieudolności Trzaskowskiego

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do władz stolicy o przekazanie państwu terenów Skry. - Za rok ten stadion będzie przeżywał swój piękny jubileusz stulecia. I na ten jubileusz chcemy wykonać remont za pana Rafała Trzaskowskiego - powiedział. Ratusz od lat planuje modernizację zrujnowanego obiektu, ale - jak tłumaczy - na przeszkodzie stoi prezes klubu, który mimo kolejnych wyroków sądowych nie chce zwrócić terenu miastu.

Pytania o bezpieczne wybory. Kiedy założyć maseczkę? Co zabrać ze sobą do komisji? Czy spodziewać się kolejek?

W niedzielę odbędą się wybory prezydenckie. Ze względu na pandemię COVID-19 będą się one odbywały w szczególnych warunkach - zarówno członków komisji, jak i wyborców będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa. O najważniejszych zasadach przypomnieli na antenie TVN24 Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego oraz doktor Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

"Mam w głowie przede wszystkim walkę o dostanie się do drugiej tury"

Apeluję o to, żebyśmy pokazali siłę naszych głosów, bo z im większą siłą wejdziemy do drugiej tury, tym bardziej inni będą się liczyli z naszym programem, naszymi wartościami, naszą wizją Polski - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Według niego, w kampanii "jest dwóch kandydatów", którzy unikają politycznej debaty.

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, możemy wziąć udział także poza miejscem stałego zamieszkania . Są dwie możliwości: albo należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, albo pobrać zaświadczenie o o prawie do głosowania z odpowiedniego urzędu gminy. Termin składania wniosku o dopisanie do spisu wyborców mija 23 czerwca.

Do kiedy można się dopisać do spisu wyborców?

W sytuacji, w której w nadchodzących wyborach czasowo przebywamy miejscem swojego stałego zamieszkania, musimy dopisać się do spisu wyborców właściwego dla miejsca, w którym się znajdujemy. Przedstawiamy krok po kroku jak należy to zrobić.

Głosowanie korespondencyjne 2020 - na czym polega? Jakie są zasady?

Wybory prezydenckie 2020 zaplanowane zostały decyzją marszałek Sejmu Elżbiety Witek na 28 czerwca. Jeżeli dojdzie do drugiej tury, głosowanie odbędzie się 12 lipca. Po raz pierwszy oprócz tradycyjnego głosowania w lokalu wyborczym zostało zorganizowane głosowanie korespondencyjne. Na czym polega?

 Sztabowcy sześciu kandydatów na prezydenta zmierzyli się w debacie 

Gdybyśmy dzisiaj wyszli na ulice polskich miast i zapytali, "czy wolicie drodzy obywatele kilkanaście nowych szpitali czy przekop Mierzei Wiślanej", byłaby bardzo prosta odpowiedź: "wszyscy wolimy nowe szpitale" - powiedział w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" Tomasz Trela, szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia. On i reprezentanci sztabów pięciu innych kandydatów dyskutowali na tematy obecne w trwającej kampanii prezydenckiej.

"Sensacją byłoby, gdyby ktoś wygrał w pierwszej turze"

Przedstawiciele sztabów wyborczych sześciu kandydatów na prezydenta, a następnie politolog prof. Antoni Dudek i publicysta Cezary Michalski ("Newsweek") w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" rozmawiali o programach wyborczych i dotychczasowym przebiegu kampanii przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 28 czerwca.