"Mimo pandemii, powodzi, upałów". Najwyższa frekwencja od 25 lat

Według danych z 99,78 procent obwodów głosowania przekazanych na konferencji prasowej przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja w I turze wyborów prezydenckich wyniosła 64,4 procenta. - Już w tej chwili należy podziękować milionom wyborców, którzy mimo pandemii, powodzi, upałów, udali się do lokali wyborczych bądź oddali głos korespondencyjnie - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Kiedy oficjalne wyniki wyborów? Szef PKW: jest lepiej, niż myślałem

Na ogłoszenie oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Mam cichą nadzieję, że pojawią się jeszcze dzisiaj, a najpóźniej we wtorek rano - powiedział w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Sondaż late poll się nie pomylił. Od wyników PKW różni się niewiele

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Według sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos, urzędujący prezydent zdobył 42,9 procent poparcia, a kandydat Koalicji Obywatelskiej 30,3 procent. Sondażowe przewidywania okazały się precyzyjne i jedynie nieznacznie różnią się od oficjalnych danych wyników wyborów PKW z ponad 99 procent obwodowych komisji wyborczych.

Jak głosowały duże miasta? Dane PKW

Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i Trójmiasto - tutaj, według danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, pierwszą turę wyborów wygrywa Rafał Trzaskowski. Andrzej Duda triumfuje w Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Białymstoku i Stalowej Woli.

Robert Biedroń poza podium nawet w Słupsku

Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak i dopiero na piątym miejscu Robert Biedroń. Kandydat Lewicy, który był prezydentem Słupska, w tym pomorskim mieście zdobył 3,75 proc. poparcia.

Komu najwięcej głosów "podebrał" Hołownia? Zmobilizował też niegłosujących

Jak powiedział w TVN24 Michał Kobosko, członek sztabu wyborczego Szymona Hołowni, kandydat ten jeszcze pół roku temu miał zero procent głosów. Teraz, w pierwszej turze wyborów prezydenckich, niezależny kandydat, według badania late poll zrealizowanego przez Ipsos, zajął trzecie miejsce z poparciem 14 procent. Komu zabrał głosy?

Oni nie głosowali tak licznie, jak w poprzednich latach

W pierwszej turze wyborów prezydenckich najniższą frekwencję odnotowano pośród seniorów. Jak wynika z sondażu late poll zrealizowanego przez Ipsos, do urn poszła nieco ponad połowa uprawnionych do głosowania osób w wieku 60 lat i więcej.

Młodzi nie mieli faworyta. Wskazywali trzech kandydatów, co innego starsi

Najmłodsi wyborcy byli najbardziej podzieleni w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Według sondażu late poll zrealizowanego przez Ipsos czterech kandydatów zyskało ich głosami wynik na poziomie co najmniej 20 procent poparcia. Najsłabiej wśród tych kandydatów wypadł ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Jednak zwyciężyłby on już w pierwszej turze, gdyby o wyniku wyborów decydowali wyłącznie wyborcy powyżej 50. roku życia.

Jak głosowali najlepiej wykształceni, a jak najmniej?

Trzech kandydatów swoje największe poparcie zdobyło wśród najlepiej wykształconych wyborców: Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia i Robert Biedroń. Gdyby wyniki zależały od osób z wykształceniem podstawowym albo zasadniczym zawodowym, w pierwszej turze wygrałby Andrzej Duda - wynika z sondażu late poll.

Trzaskowski: jestem gotowy do debaty z Andrzejem Dudą każdego dnia

Jestem otwarty na każdą formułę, która będzie formułą prawdziwej debaty, w której pytania będą mogli zadawać dziennikarze od lewa do prawa, w której będzie możliwość riposty - mówił w Zegrzu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski, który - według sondażowych wyników - przeszedł do drugiej tury wyborów. Dodał, że na debatę ze swoim kontrkandydatem jest gotowy "każdego dnia".

Duda o Trzaskowskim: trzeba być oderwanym od rzeczywistości

Trzeba być oderwanym od rzeczywistości, żeby mówić, że podwyższenie wieku emerytalnego było wysiłkiem modernizacyjnym. Nie chciałbym, żeby Polska wyglądała jak za rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział w Strzelcach (woj. łódzkie) prezydent Andrzej Duda.

Najwięksi przegrani pierwszej tury. Nie byli im wierni nawet wyborcy ich partii

Niecałe 35 procent osób, które w wyborach parlamentarnych w 2019 roku głosowały na PSL, oddało swój głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza. Z kolei z wyborców, którzy głosowali wtedy na SLD, tylko 21,2 procent oddało swój głos na Roberta Biedronia. Obaj kandydaci w wyborach prezydenckich zdobyli po niecałe trzy procent głosów.

Duda deklasuje na wsi. Tutaj wygrałby w pierwszej turze

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich late poll pokazują, że urzędujący prezydent Andrzej Duda zdecydowanie wyprzedził całą konkurencję wśród wyborców mieszkających na wsi. Przewagę ma też w mniejszych miastach. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego najchętniej głosowali mieszkańcy największych miast.