USA

USA

Pięciu żolnierzy ISAF zginęło w katastrofie helikoptera, który rozbił się w poniedziałek w południowym Afganistanie - poinformowało we wtorek dowództwo ISAF. Nie podano przyczyny katastrofy jednak stwierdzono, że nie była ona prawdopodobnie rezultatem ataku. Ofiary to Amerykanie.

Ponad setka samochodów znalazła się w rowach w niedzielę na zaledwie 50-kilometrowym odcinku drogi. Amerykański stan Iowa zmaga się z intensywnymi opadami śniegu od soboty.

W Nevadzie zeszła lawina, która przysypała drogę stanową, blokując ją na kilka godzin. Śnieg osunął się ze zboczy jednego ze wzgórz.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 14 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym w stolicy Afganistanu. Doszło do niego w czasie wizyty w Kabulu nowego szefa Pentagonu Chucka Hagla. Talibowie oświadczyli, iż atak był "przesłaniem" dla Hagla o ich zdolności do działania.

U wybrzeża Florydy zaroiło się od rekinów. W ostatnich dniach w przybrzeżnych wodach można było obserwować tysiące żarłaczy czarnopłetwych. Chociaż według specjalistów zwierzęta nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, lokalne władze ze względów bezpieczeństwa zdecydowały o zamknięciu niektórych kąpielisk.

Zięć Osamy bin Ladena, Suleiman Abu Gheith, stanął w Nowym Jorku przed sądem federalnym. Według amerykańskich śledczych, odegrał on kluczową rolę w przygotowaniach do ataku terrorystycznego w 2001 roku. Abu Geith nie przyznaje się do winy.

Co prawda do wyborów prezydenckich w USA w listopadzie r. 2016 jest bardzo daleko, lecz już są przeprowadzane sondaże w tej sprawie; z opublikowanego w czwartek wynika, że w stawce prowadzi Hillary Clinton.

Korea Północna oświadczyła, że Stany Zjednoczone szykują zaskakujący atak jądrowy. - W takim wypadku my wykorzystamy nasze prawo do ataku prewencyjnego - oznajmił rzecznik północnokoreańskiego MSZ. Trudno jednak stwierdzić, na ile Phenian może spełnić swoje groźby, bo jego broń jądrowa jest uznawana za dość prymitywną.

Nawet 30 dni więzienia i 500 dolarów grzywny grozi 42-letniemu mieszkańcowi amerykańskiego stanu Nowy Jork za to, że zbyt głośno śmiał się we własnym domu - poinformował w środę jego prawnik. Skargę na policji złożył sąsiad mężczyzny.

Nie tylko na Florydzie mogą się tworzyć zapadliska takie jak to, w którym, zginął 37-letni mieszkaniec przedmieść Tampy. Aż 20 proc. Stanów Zjednoczonych leży na terenach, na których mogą tworzyć się leje krasowe.