USA

USA

Główne ugrupowanie syryjskiej opozycji poinformowało w piątek wieczorem, że nie przyjmuje zaproszeń do złożenia wizyt w Waszyngtonie i w Moskwie w proteście przeciwko - jak to ujęto - systematycznemu niszczeniu Aleppo przez pociski rakietowe sił reżimowych.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone i Japonia zobowiązały się do zdecydowanych działań wobec Korei Północnej, która w ubiegłym tygodniu przeprowadziła kolejną próbę nuklearną - określoną przez Waszyngton jako prowokacja.

Doszło do wycieku nuklearnego z co najmniej sześciu podziemnych zbiorników, w których przechowywane są wysoko radioaktywne i toksyczne odpady na terenie kompleksu Hanford - poinformował gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee.

W metrze w Waszyngtonie trwa kampania "Mój dżihad", której celem jest złagodzenie znaczenia słowa "dżihad", kojarzonego zazwyczaj z aktami terroru. Muzułmanie w USA skarżą się na stereotypowe postrzeganie, do czego - zdaniem ekspertów - przyczyniły się media.

Po tragedii w Newtown w USA, w której zginęło 20 uczniów, jedna ze szkół państwowych w mieście Marietta w stanie Atlanta postanowiła zainstalować "panic button", czyli w wolnym tłumaczeniu"guzik paniki". Po jego naciśnięciu policja dostaje sygnał, że w szkole dziejej się coś niedobrego.

Być może w najbliższych miesiącach śledczy będą musieli umorzyć postępowanie w sprawie rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce - dowiedziały się "Fakty" TVN. Śledztwo krakowskiej prokuratury stoi w miejscu, bo brak kluczowych dowodów na to, że Amerykanie - za wiedzą polskich służb - przetrzymywali i torturowali podejrzanych o terroryzm islamistów.

Śliskie drogi, zawieje i zamiecie śnieżne - z takimi warunkami musieli się w czwartek zmagać mieszkańcy środkowych stanów USA. Przez Kansas i Kolorado przetoczyły się burze śnieżne z silnym wiatrem. W czwartek pogoda ma się stopniowo uspokajać, ale przed weekendem zima ma znowu zaatakować na Wielkich Równinach.

Według rządowych danych, najuboższą grupą etniczną w USA są rodowici w Ameryce Północnej Indianie. Najlepiej radzą sobie Amerykanie pochodzenia azjatyckiego.

Gdy w Pentagonie ogłaszano decyzję o ustanowieniu nowego odznaczenia dla pilotów dronów i "specjalistów komputerowych", prawdopodobnie nie spodziewano się burzy, jaka zaraz nastąpi. "Tradycyjni" weterani zacięcie protestują, bo ich zdaniem nowy medal umniejsza rangę ich odznaczeń. Stworzono nawet petycję do Białego Domu

Gdzieś w Szanghaju swoją siedzibę ma jednostka 61398 - tajna komórka chińskiej armii, dla której pracują tysiące hakerów i programistów z całego świata - twierdzi specjalizująca się w bezpieczeństwie komputerowym firma Mandiant. Informacje takie zawarła w opublikowanym we wtorek raporcie.

Mieszkańcy USA stereotypowo kojarzą się z otyłością. Popierają to dane statystyczne, według których dwie trzecie Amerykanów ma nadwagę, a 36 proc. dorosłych i 18 proc. dzieci jest otyłych. Najnowsze doniesienia pozwalają jednak mieć nadzieję, że USA nie stanie się krajem wyłącznie ludzi grubych. Otyłych nie przybywa, a nawet nieznacznie ubyło wśród dzieci w kilku miastach.

Amerykańskie myśliwce F-15 przechwyciły 12 lutego dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżające się do wyspy Guam na Pacyfiku - poinformowała rzeczniczka sił powietrznych USA kpt. Kim Bender. Wszystko w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa.