USA

USA

Chińscy hakerzy oskarżeni o ataki na NASA i marynarkę USA

Amerykańska prokuratura postawiła w czwartek dwóm obywatelom chińskim formalne zarzuty dokonania ataków hakerskich na sieci komputerowe szeregu instytucji rządowych USA i tamtejszych firm. W ostatnich dniach chińskim hakerom zarzucano również infiltrowanie sieci łączności Unii Europejskiej.

"Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie"

Czołowi amerykańscy ustawodawcy i eksperci od spraw międzynarodowych skrytykowali decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który w środę zapowiedział wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii. O "poważnej pomyłce" prezydenta USA mówił jego konkurent do nominacji w wyborach prezydenckich, senator Marc Rubio. "Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie" - dodała w "The Washington Post" ekspertka Victoria Nuland.

Media: wykradziono tysiące depesz dyplomatycznych UE, podejrzani Chińczycy

Hakerzy, prawdopodobnie powiązani z chińskim wojskiem, przez kilka lat infiltrowali sieć łączności Unii Europejskiej i wykradli z niej tysiące depesz dyplomatycznych, dotyczących między innymi relacji Unii Europejskiej z USA, Rosją i Chinami oraz umowy atomowej z Iranem - poinformował "New York Times". Amerykański dziennik twierdzi, że wszedł w posiadanie ponad tysiąca takich depesz.

USA "zostawiły Izrael na łaskę Rosji i Iranu". Opozycja krytykuje Netanjahu

Będziemy analizować wyjście wojsk USA z Syrii - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniej Biały Dom ogłosił, że rozpoczęto wycofywanie oddziałów z tego ogarniętego wojną kraju, co izraelska opozycja uznała za "porażkę polityczno-obronną" Netanjahu. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła natomiast, że ta decyzja "tworzy perspektywę politycznego uregulowania w Syrii".

"Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

Fundacja Trumpa zostanie rozwiązana. "Dla każdego taki sam zestaw zasad"

Fundacja charytatywna Donalda Trumpa zgodziła się na samorozwiązanie w ramach ugody z prokuraturą w Nowym Jorku, która oskarżyła ją o liczne nieprawidłowości finansowe, w tym zwłaszcza w kampanii prezydenckiej w 2016 roku. "To dla rządów prawa ważne zwycięstwo, które jasno pokazuje, że dla każdego jest taki sam zestaw zasad" - ogłosiła prokuratura.

"Bezpodstawne oskarżenia". Zjednoczone Emiraty bronią księcia Salmana

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły we wtorek swoje wsparcie dla Arabii Saudyjskiej, która dwa dni temu wydała oświadczenie potępiające Senat USA. Amerykańskie władze w rezolucji uznały saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

"Nikt nie ma prawa mówić Chińczykom, co powinni robić"

Chiny będą kontynuowały reformy i otwieranie się na świat, ale nikt nie ma prawa dyktować Chińczykom, co powinni robić – oświadczył we wtorek prezydent Xi Jinping w przemówieniu z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia liberalnych reform gospodarczych.

Siedmiolatka zmarła po wędrówce migrantów. Demokraci domagają się śledztwa

Bliscy siedmioletniej dziewczynki z Gwatemali, która 8 grudnia zmarła w teksańskim szpitalu, kwestionują opinię władz amerykańskich, według której do zgonu dziecka doprowadziło wyczerpanie organizmu długim marszem przez Meksyk - poinformował "The Guardian". Śmierć małej Jakelin wywołała w Stanach Zjednoczonych dyskusję na temat polityki migracyjnej nowej administracji. Demokraci domagają się śledztwa w tej sprawie.