Kosmos

Kosmos

Kosmiczne pozdrowienia po chińsku dotarły na Ziemię z orbity. Państwo Środka chwali się swoją czwartą załogową misją w Kosmos, misją wyjątkową, ponieważ pierwszy raz w historii członkiem załogi jest kobieta.

Na orbitę okołoziemską, gdzie w poniedziałek wysłano załogę chińskich astronautów, dotarł pierwszy e-mail. Komunikacja działa sprawnie i misja odbywa się bez problemów. Na pokładzie kosmicznej kapsuły jest pierwsza w historii chińska astronautka.

Należąca do NASA sonda Cassini wykryła jeziora metanu w tropikalnym rejonie księżyca Saturna - Tytana. Odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ sądzili, że takie zbiorniki występują wyłącznie w okolicach biegunów Tytana.

Bulterier albo Smok Szczęścia z "Niekończącej się opowieści" - takie kształty w satelitarnym zdjęciu skutej lodem Zatoki Hudsona dostrzegli nasi redaktorzy. Naukowcy alarmują, że okres, kiedy akwen wygląda tak malowniczo, może się znacznie skrócić.

Pierwszy chiński załogowy statek kosmiczny osiągnął wyznaczoną orbitę. Kapsuła została wyniesiona w przestrzeń okołoziemską w sobotę przez rakietę Długi Marsz 2. Cel misji to przeprowadzenie eksperymentów medycznych i przećwiczenie manewrów cumowania do laboratorium orbitalnego.

Bezzałogowy wahadłowiec Pentagonu X-37B, który spędził ponad rok na orbicie w celu wiadomym tylko nielicznym amerykańskim wojskowym, wrócił na Ziemię. W sobotę wylądował w kalifornijskiej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.

Chińczycy po raz pierwszy wyślą w przestrzeń kosmiczną kobietę, dokładnie 49 lat po tym, jak w Kosmosie znalazła się Walentina Tierieszkowa. - Czuję się nieskończenie dumna, że będę reprezentować miliony chińskich kobiet w Kosmosie - powiedziała 33-letnia Liu Yang, której powierzono tę misję. Start rakiety z trójką chińskich astronautów zaplanowano na sobotę.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła w środę na orbicie rentgenowski teleskop NuStar, po którym astronomowie obiecują sobie wiele nowych informacji o czarnych dziurach oraz o powstawaniu i ewolucji galaktyk. Start rakiety z urządzeniem odbywał się nietypowo - z samolotu zamiast z powierzchni Ziemi.

W sobotę badacze NASA zajęli się nie spoglądaniem w niebo, lecz… sprzedażą ciasteczek i czyszczeniem butów. Ich nietypowa aktywność była protestem przeciwko cięciom budżetowym, jakie w 2013 roku zamierza wprowadzić w niektórych programach prezydent USA Barack Obama.

- Jesteśmy zdania, że trafiliśmy na świadków bardzo dawnych czasów - mówi Alexander Kashlinsky z NASA. Należący do Agencji Kosmiczny Teleskop Spitzera prawdopodobnie wypatrzył grupę pierwszych obiektów, jakie powstały po Wielkim Wybuchu, z którego zdaniem niektórych wyłonił się Wszechświat. Mogą sobie one liczyć nawet 13 mld lat.

W połowie czerwca rakieta Długi Marsz wyniesie w przestrzeń okołoziemską statek Shenzhou 9, czyli Boski Statek. Połączy się on z modułem Tiangong, wystrzelonym na początku czerwca.

- Cały świat musi współpracować ze sobą, żeby opracować system ostrzegania przed zderzeniem z tzw. obiektami bliskimi Ziemi - mówi raport opracowany przez członków Secure World Foundation (SWF), która chce uchronić świat przed niebezpieczeństwem nadciągającym z kosmosu.

Don Petitt o poranku otworzył przegrodę dzielącą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i kapsułę Dragon. Przez cztery dni załoga stacji będzie przepakowywać przywieziony ładunek i zastępować go tym, co zamierzają odesłać. Jeśli Dragon szczęśliwie wróci na Ziemię, będzie to oznaczać pełen sukces pierwszej misji prywatnego przewoźnika na orbitę.