Zdrowie

Zdrowie

Christiane F. już tu nie mieszka. "Ja tutaj tylko łykam tramal". Jak ćpają nasze dzieci?

Biorąca narkotyki nastolatka nie wygląda dziś jak wyniszczona Christiane F. z berlińskiego dworca Zoo. To wasza czwórkowa córka z Warszawy, Barlinka czy Puław, która z jakiegoś powodu pokochała otępiający stan po lekach nasennych. - Nie ma w tej chwili grupy społecznej, która jest wolna od uzależnienia - przekonuje dr Maria Banaszak, psychoterapeutka z Monaru. I dlatego o narkotykach trzeba rozmawiać.

"Każdy oddech boli. Dla was to tylko choroba, dla mnie męczarnia". Chcą odejść, już. Jak ich zatrzymać?

Może się tak zdarzyć, że w krótkim czasie stracimy bardzo wiele, doświadczeni zostaniemy szeregiem trudnych sytuacji. W końcu zasób energii do radzenia sobie z kryzysami i narzędzia, które mają nam w tym pomóc, okażą się niewystarczające. Mówiąc wprost: możemy nie mieć już siły - przyznaje doktor Halszka Witowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej "Życie warte jest rozmowy". Wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę, by nie przegapić sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez osoby planujące odebrać sobie życie. I jak zapewnić im pierwszą emocjonalną pomoc.

"Nie dam się przykuć do łóżka". Po wypadku został mistrzem Europy, maratończykiem i triathlonistą

Te straszne słowa, w które uwierzyć nie mógł i nie chciał, usłyszał w szpitalu. "Pan już więcej trenować nie będzie". Zaryzykował - do sportu, tego w wydaniu zawodowym, wrócił bardzo szybko, choć wiedział, że igra z ogniem. I już się nie zatrzymał. Po zakończeniu kariery Paweł Januszewski postawił na biegi długie, a 12 czerwca zadebiutował w triathlonie, czyli zmaganiach ludzi z żelaza.