Zdrowie

Zdrowie

Upalne dni trudne dla seniorów. Jak im pomóc?

Podczas upałów drastycznie rośnie ryzyko odwodnienia, które może skutkować omdleniami lub zaburzeniami pracy serca czy ciśnienia tętniczego. Szczególnie niebezpieczne może to być w przypadku osób starszych. Lekarka radzi, o czym należy pamiętać, by w gorące dni jak najlepiej zadbać o zdrowie seniorów.

Resort zdrowia bierze się za szpitalne jedzenie. "Może poprawić rokowanie"

W szpitalach zostaną wprowadzone jednolite standardy żywienia. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. - Odpowiednie żywienie to integralna część leczenia, tak samo ważna jak leki czy zabiegi medyczne - podkreśla w rozmowie z tvn24.pl doktor Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk kliniczny.

Skażony fentanyl w szpitalach. Nie żyje ponad 50 osób

Śmierć 52 osób w Argentynie jest wiązana ze skażonym fentanylem, podawanym w szpitalach - poinformowała w piątek argentyńska stacja TN. Partia tego silnego opioidu została w procesie produkcji mogła zostać skażona bakteriami odpornymi na antybiotyki.

Najdłuższy pilotaż znów przedłużony. Chodzi o zdrowie psychiczne

Nie do 30 czerwca, ale do końca roku potrwa program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP). - Nie jesteśmy w stanie zapewnić od lipca systemu organizacyjnego - powiedział podczas czerwcowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego profesor Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, członek Rady do spraw Zdrowia Psychicznego. To najdłuższy pilotaż w ochronie zdrowia w historii Polski - trwa od 2018 roku.

BOND ma walczyć w Polsce z fake newsami o zdrowiu

Nie wystarczy mówić o tym, co jest zdrowe. Trzeba zrozumieć, dlaczego mimo tej wiedzy wiele osób wybiera inaczej – powiedział dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, powołując Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym "BOND". Zespół ma ułatwić projektowanie polityk zdrowotnych z uwzględnieniem wiedzy o mechanizmach ludzkich zachowań.

Dwa lata programu szczepień przeciw HPV. Jest lepiej, ale wciąż poniżej celu

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców działa już od dwóch lat. Jego popularność rośnie, choć w tempie dalekim od oczekiwań. Wyszczepialność nie przekroczyła jeszcze 20 procent w grupie uprawnionych, a celem jest osiągnięcie pułapu przynajmniej 60 procent do 2028 roku. Tymczasem szczepienie chroni przed groźnymi nowotworami, które dziś zbierają u nas śmiertelne żniwo, a w krajach promujących immunizację prawie już nie występują.

Te problemy dotykają nawet co trzeciej kobiety. "Wycofują się z życia, są stygmatyzowane"

Nietrzymanie moczu, stolca czy gazów, brudzenie bielizny po wypróżnieniu, wypadanie narządów dna miednicy, ale też częstsze złamania - to tylko niektóre objawy i skutki problemów natury uroginekologicznej. Kobiet, które się z nimi zmagają, może być nawet ponad 6 milionów. Nie mogą liczyć na wsparcie systemowe - lekarzy wyspecjalizowanych w tym, by im pomóc, jest za mało. Nie ma też ośrodków referencyjnych. Eksperci mówią o pilnej potrzebie zmian.

Ustawa podwyżkowa do zmiany? Strona związkowa przeciwna propozycjom

Strona związkowa odrzuciła propozycje Ministerstwa Zdrowia, dotyczące zmian w mechanizmie waloryzacji najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia - dowiadujemy się z komunikatu po posiedzeniu prezydium Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. Resort proponował między innymi przesunięcie podwyżek z lipca na styczeń oraz odejście od kwoty bazowej i współczynników pracy.

Podwyżki w ochronie zdrowia. Ministra zdrowia podała szczegóły

W skali najbliższych 12 miesięcy do podmiotów leczniczych trafi blisko 18 miliardów złotych - zapowiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Pieniądze mają pokryć koszty związane z lipcowymi podwyżkami płac minimalnych dla pracowników ochrony zdrowia. Kwota w większości wynika z rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). 

Jeden wirus i dwie używki. Te nowotwory znacznie pogarszają jakość życia

- Tu jest pięć narządów zmysłu. Mamy tu cały proces komunikatywny, możemy się porozumiewać. Każda nasza ingerencja powoduje, że ta jakość życia się zmniejsza - tak o nowotworach głowy i szyi mówił w podcaście Wywiad Medyczny Joanny Kryńskiej w TVN24+ profesor Wojciech Golusiński, laryngolog. Trzy główne czynniki ryzyka tych chorób to nikotyna i alkohol (zwłaszcza w parze) oraz wirus HPV. Profilaktyka wydaje się być prosta, ale statystyki wskazują, że mamy z nią duży problem.

Tym żywi się polski astronauta. "Zaczęło się od osocza krwi"

Podstawą diety astronautów podczas misji kosmicznych jest żywność liofilizowana. W doborze menu dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego brane były pod uwagę jego preferencje smakowe, ale nie tylko. - Wymogi dotyczące bezpieczeństwa mikrobiologicznego były najważniejsze. Są też obostrzenia dotyczące zawartości soli i sodu - wyjaśniła na antenie TVN24 Laura Godek-Miąsik, współzałożycielka firmy Lyofood, która przygotowała dania dla polskiego astronauty.