Zdrowie

Zdrowie

"Głupi, szarpią się, zamiast w domu siedzieć". I siedzą, skazani na dożywocie

Kilka schodów na klatce schodowej zmienia ich mieszkania w więzienia, których nie opuszczają od lat. Seniorzy, którzy świat zewnętrzny oglądać mogą już tylko przez okno, coraz rzadziej są pod opieką najbliższych. Zastępują ich opiekunowie, często zatrudniani przez powstające w ostatnich latach jak grzyby po deszczu prywatne firmy. To jednak słono kosztuje.

"Nienawidzę mojej matki, jest mi wstyd". Czemu przeraża ją dywanik w łazience i poduszka z kotkiem?

Na świecie co trzy sekundy ktoś zapada na demencję. Jeszcze nie wie, że z czasem choroba wymaże z jego mózgu wspomnienia i twarze bliskich, że z "magazynu jego pamięci" zniknie "mapa" miejsc, które teraz codziennie odwiedza. Że któregoś dnia narysowanie tarczy zegara okaże się jednym z najtrudniejszych zadań. O to, jak pomóc się odnaleźć seniorowi w nowej rzeczywistości i samemu w niej się nie pogubić, zapytaliśmy ekspertów.

Mięso? Tylko na plebanii. Czy mama źle jada?

Była królową zup. Rosół z tłustymi okami, krupnik na żeberkach, pomidorowa z kleksami śmietany. Dziś biała bułka maczana w mleku. Bo drogo, ręce i zęby już nie te, no i Stefana zabrakło. Według badania PolSenior2 około 10 procent osób starszych jada mniej posiłków niż rekomendowane minimum. A problemem jest nie tylko ilość jedzenia, ale też jakość. Ryzyko niedożywienia dotyczy już prawie co czwartego seniora.