Zdrowie

Zdrowie

Brzydkie słowo na K

"Nie starzej się. Starzenie to grzech" - ostrzegała kilka lat temu 58-letnia wówczas Madonna. Plotkarskie media nie mają litości dla osób, które weszły w etap menopauzy. Szydzą z ich potrzeb i obłudnie gratulują atrakcyjności "jak na ten wiek". A my niezręcznie balansujemy między śmianiem się ze skeczu o napalonej emerytce, a biciem rekordów w wyszukiwaniu kategorii MILF/mature w serwisach pornograficznych.

Andropauza, czyli jestem tylko mężczyzną

Społeczne stereotypy na temat andropauzy potrafią uchwycić symptomy, ale nie mężczyznę jako istotę ludzką. Żeby go zrozumieć w czasie, gdy "świadomie lub nieświadomie zaczyna zastanawiać się, czy ustawił drabinę przy właściwej ścianie", trzeba przeczytać jego indywidualną historię - dla Magazynu TVN24 pisze dr Kuba Benedyczak.

Przechytrzyć wroga. Sposoby na menopauzę

Możemy mieć problemy ze snem, z zapamiętywaniem, z koncentracją. Łatwo się denerwujemy i wpadamy w zły nastrój. W pracy leżymy na biurkach, nie potrafimy podjąć żadnej decyzji. Domownicy już z nami nie wytrzymują, a seks sprawia ból. Niekonieczne tak musi być, menopauza u każdej kobiety przebiega inaczej. Możesz się na nią przygotować.

60-latek na siłowni. Chce się podobać młodej partnerce czy chce wstać z krzesła za 20 lat?

Czy jeśli 50-latek kupi sobie czerwone sportowe auto, zapisze na siłownię oraz zacznie nosić młodzieżowe ciuchy i oglądać się za młodszymi kobietami, to znaczy, że ma tak zwany kryzys wieku średniego czy może andropauzę? - Andropauza nie istnieje, a wiedza na temat starzenia się mężczyzn jest aż gęsta od bzdur - mówi ekspert. I podkreśla: Musimy stoczyć bój z metryką. Jak przygotować się na tę wojnę?

Co się dzieje, mamo?

W świadomości społecznej dojrzewanie, macierzyństwo to rzeczy szlachetne, a menopauza jest pomijana. Nie tylko się do niej nie przyznajemy, ale też odnosimy się do niej bez szacunku - zwraca uwagę doktor nauk medycznych Małgorzata Bińkowska, specjalistka w dziedzinie położnictwa, ginekologii i endokrynologii. W rozmowie z Katarzyną Gozdawa-Litwińską wyjaśnia, co się dzieje w życiu i ciele kobiety w czasie menopauzy, a także jak najbliższe otoczenie może pomóc jej przez nią przejść.