Zdrowie

Zdrowie

"Jest w stanie uratować życie". Lekarze apelują o zmiany

Urazy są główną przyczyną śmierci dzieci po trzecim roku życia - wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Lekarze oceniają, że najniebezpieczniejsze są zdarzenia, w których dochodzi do urazu głowy - to łącznie niemal 60 procent urazów komunikacyjnych u dzieci do 12. roku życia. Tymczasem zaledwie 6 procent użytkowników hulajnóg i co czwarty rowerzysta stosuje kask. Ich używanie nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak specjaliści apelują, by je zakładać. Lekarze ostrzegają też przed quadami - tu największe ryzyko wiąże się z przygnieceniem przez maszynę.

Młodzi Polacy mają problem z myciem zębów. Powodem brak edukacji

Tylko nieco ponad połowa Polaków w wieku 18-25 lat myje zęby pastą dwa razy dziennie - wynika z raportu UCE Research. Okazuje się, że jedna na sto osób z tej grupy wiekowej zębów nie myje wcale. Rodzice nie dbają o zęby dzieci, co też ma opłakane skutki - mówią nam ekspertki. Dlaczego z higieną jamy ustnej jest w Polsce tak źle?

Polak w setce najlepszych lekarzy świata. "Inspiruje innych"

Doktor nauk medycznych Maciej Michalak został uhonorowany podczas tegorocznej Doctors’ World Gala. To jedno z najbardziej prestiżowych medycznych wyróżnień na świecie - tytuł jednego ze 100 najlepszych lekarzy w dziedzinach stomatologii, medycyny, farmacji, optometrii i chiropraktyki. Michalak jest jedynym Polakiem na liście uhonorowanych.

Prawie 200 recept dla pacjenta w jeden dzień. "Grozi utratą zezwolenia"

Główny Inspektorat Farmacetyczny odnotował przypadki wykorzystywania recept farmaceutycznych do wyprowadzania produktów leczniczych z legalnego łańcucha dystrybucji. Kontrole wykazały, że niektórzy farmaceuci w ciągu jednego dnia dla tego samego pacjenta wystawili prawie 200 recept na jeden produkt leczniczy.

Coraz więcej przypadków groźnego nowotworu. Jak się chronić

- Żaden krem z filtrem sam w sobie nie chroni nas przed zachorowaniem na czerniaka. Powinien być stosowany w parze z odpowiednim zachowaniem na słońcu, czyli unikaniem nadmiernych ekspozycji - przypomina w rozmowie z tvn24.pl profesor Grażyna Kamińska-Winciorek z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Innowacyjna operacja robotyczna. W Polsce było takich zaledwie kilka

Błona śluzowa z policzka posłużyła do rekonstrukcji moczowodu. Jedna z niewielu tego typu operacji robotycznych w Polsce odbyła się podczas wizyty profesora Benjamina I. Chunga z Uniwersytetu Stanforda, jednego z najbardziej doświadczonych specjalistów chirurgii robotycznej w USA, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Medycy mówią "dość". "Nie możemy bezczynnie się przyglądać"

W Senacie powstał Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Medyków. - W ostatnim czasie niemal codziennie dochodzi do aktów agresji na medyków, którzy ratują ludzkie życie. Nie możemy bezczynnie się temu przyglądać - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej przewodnicząca zespołu, senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

300 przeszczepów w siedem lat. Śląski ośrodek krajowym liderem

Transplantolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonali 300 przeszczepów płuc w ciągu siedmiu lat. Ośrodek prowadzi najbardziej dynamicznie rozwijający się program transplantacji płuc w Polsce i Europie - w ubiegłym roku w Zabrzu przeprowadzono ponad 40 procent wszystkich przeszczepień płuc w kraju.