Wojsko

Wojsko

Nowe nagranie superszybkiego śmigłowca. Tak może wyglądać przyszłość

Dzięki niecodziennej konstrukcji S-97 Raider osiąga prędkości znacznie większe niż standardowe śmigłowce. Ma być zdolny do stałego lotu około 400 km/h, podczas gdy współczesny standard to 250-280 km/h. Według producenta maszyny, koncernu Lockheed Martin, tak ma wyglądać przyszłość śmigłowców. Na razie jest ona jednak dość odległa. Na nowo zaprezentowanym nagraniu widać jedną z dwóch eksperymentalnych maszyn, która jest podstawą docelowego śmigłowca US Army.

"Pasażerowie byli zaniepokojeni". F-16 obok dreamlinera

NATO upubliczniło nagranie z incydentu, podczas którego nad Europą utracono kontakt z indyjskim samolotem B787 Dreamliner. Na spotkanie samolotu pasażerskiego kolejno wysłano myśliwce węgierskie, czeskie, niemieckie, belgijskie i brytyjskie. Na udostępnionym nagraniu pokazano chwilę, gdy dreamliner leci w eskorcie maszyn F-16 lotnictwa Belgii.

Armada płynęła nie w tę stronę. Misterny plan floty zburzony

Choć Donald Trump już ponad tydzień temu sugerował, że silny zespół US Navy skoncentrowany wokół lotniskowca atomowego USS Carl Vinson zmierza w kierunku Korei Północnej, to okazuje się, iż dopiero teraz ruszył we wskazanym kierunku. Wcześniej płynął w zupełnie innym. Trwające od kilku dni zamieszanie z lotniskowcami pokazuje, jak trudno "zmusić je do posłuszeństwa".

Amerykanie testują nową bombę atomową

Na poligonie w stanie Nevada przeprowadzono pierwszy lotniczy test kwalifikacyjny nowej amerykańskiej samolotowej bomby jądrowej B61-12 - poinformowało ministerstwo energetyki USA, któremu podlega produkcja broni nuklearnej.

Największy okręt świata ruszył o własnych siłach. Nagranie pierwszych prób

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Gerald R. Ford wyruszył na próby morskie. Po raz pierwszy porusza się o własnych siłach, dzięki energii z dwóch reaktorów atomowych. To ważny etap trwającej już 12 lat budowy największego i najdroższego okrętu wojennego w historii świata. Nie idzie ona łatwo. Były szef US Navy nazwał ją "modelowym przykładem tego, jak nie budować okrętów".

Unieważnienie unieważnionego unieważnienia. Tak wyglądają zakupy dla wojska

Marynarka Wojenna miała dostać sześć nowoczesnych holowników. Jeszcze w 2016 roku wybrano stocznię, która ma je zbudować. Potem zaczęły się problemy. Teraz wszystko wskazuje na to, że holowników na razie nie będzie. Wojsko właśnie unieważniło postępowanie, unieważniając swoją wcześniejszą decyzję o rezygnacji z unieważnienia. Na tym się nie skończy.

Przełomowe działo wojska USA. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko nie zwalnia prac nad rewolucyjną bronią - działem elektromagnetycznym. Ujawniono nagranie, na którym widać testy jego nowego wariantu na poligonie. Amerykanie mają nadzieje dopracować tę broń w ciągu dekady. Jeśli im się to uda, zyskają wielką przewagę nad innymi państwami.

"Każdy widzi, że Bundeswehra potrzebuje inwestycji"

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w poniedziałek po spotkaniu w Berlinie z premierami Czech i Słowacji, Bohuslavem Sobotką i Robertem Fico, że w jej rządzie panuje zgoda co do konieczności podwyższenia wydatków na wojsko. Zaapelowała o solidarność w kwestii imigrantów.

Amerykanie zadowoleni z polskiej decyzji w sprawie systemu Patriot

Stany Zjednoczone cieszą się polskiej decyzji o zainwestowaniu w system obrony rakietowej Patriot - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul Jones. W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wysłaniu zaktualizowanego zapytania ofertowego w sprawie zestawów obrony powietrznej.

Czołgowa roszada Macierewicza. Leopardy w Warszawie

W internecie pojawiły się zdjęcia pociągu wyładowanego czołgami Leopard 2A5 jadącego przez Warszawę. To maszyny z lubuskiego Żagania przenoszone do Wesołej w ramach kontrowersyjnej roszady zarządzonej przez Antoniego Macierewicza. - Potwierdzam. Dotarł do nas pierwszy transport - powiedział tvn24.pl kapitan Zbigniew Gierczak, rzecznik prasowy 1. Brygady Pancernej.

Przed spotkaniem Duda-Macierewicz. Protokół rozbieżności w sprawie wojska

Jak postępuje wdrażanie w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie, co z nowym systemem dowodzenia i modernizacją polskiego wojska oraz jaki jest jego bieżący stan - to mają być główne tematy podczas dzisiejszych rozmów Antoniego Macierewicza i Andrzeja Duda. Zorganizowała je Kancelaria Prezydenta, ponieważ głowa państwa miała być niezadowolona z odpowiedzi na listy wysłane do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Drugie podejście do kluczowego zakupu. MON chce zapłacić znacznie mniej

Antoni Macierewicz ogłosił ponowne wysłanie do USA zapytania w sprawie sprzedania Polsce nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. To najważniejszy program modernizacji polskiego wojska, nazywany Wisła. Poprzednio o wysłaniu zapytania mówiono jesienią 2016 roku,. Teraz Polska chce zapłacić znacznie mniej - 30 miliardów złotych zamiast wcześniejszych szacowanych niemal 60 miliardów.

Dziecko Berlina i Paryża w cieniu NATO. Z czego zrezygnował Macierewicz?

Eurokorpus nie należy do najlepiej znanych instytucji europejskich. Co więcej, istnieje głównie na papierze. Co więc oznacza decyzja MON o rezygnacji z większego zaangażowania się w tą organizację? Z punktu widzenia militarnego - niewiele. Jest to jednak sygnał polityczny pod adresem Francji i Niemiec, niezależnie od tego, czy jego wysłanie było zamiarem MON. Jest też nie po drodze z niedawnymi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował wzmocnienie europejskich sił obronnych.