Wojsko

Wojsko

Pierwsze nagranie "UFO" dla US Navy

Koncern Boeing postanowił podgrzać atmosferę wokół swojego najnowszego futurystycznego dzieła, pokazując jego pojedyncze zdjęcia i krótkie nagranie. Maszyna MQ-25, oferowana US Navy w konkursie na bezzałogowy latający tankowiec, najwyraźniej zaczęła być poddawana próbom na lotnisku przed pierwszym lotem.

"Gdybyśmy dostali rozkaz, moglibyśmy wygrać bitwę". Tak ćwiczy chińskie wojsko

Choć chińskie wojsko jest najliczniejsze na świecie i może się pochwalić ponad dwoma milionami żołnierzy, to na Zachód rzadko przedostają się nagrania wideo z jego ćwiczeń. Teraz tak się jednak stało. Ćwiczeniom oddziału powietrznodesantowego wyposażonego w całą gamę nowoczesnego sprzętu, pokazującego jaką przemianę przechodzą chińskie siły zbrojne, przyglądał się sam chiński przywódca Xi Jinping.

Modernizacja wojska na "trójkę". Co minister zapowiedział i co udało się zrobić

Umowy w kluczowych programach zbrojeniowych, zmiana systemu dowodzenia wojskiem i zwiększenie liczebności armii. Te zapowiedzi Antoniego Macierewicza ze stycznia 2017 roku miały zapowiadać przełom. Co udało się zrealizować? Z dziewięciu głównych deklaracji jedną i to taką, która nie dotyczy modernizacji wojska. Oceniając jej efekty w 2017 roku, eksperci w rozmowie z tvn24.pl dość zgodnie wystawiają ministrowi "tróję".

Żandarmeria wzywa dziennikarzy, żeby  o niej nie pisali. "To jakaś prośbogroźba"

"BARDZO PILNE" - pismo z takim nagłówkiem otrzymało od Żandarmerii Wojskowej troje dziennikarzy Onetu. Pada w nim wezwanie do zaprzestania pisania jakichkolwiek artykułów na temat tej służby z uwagi na "nieprawdziwe treści", co może "prowadzić do pomówienia". - Wysłanie takiego pisma to działanie mocno niepokojące, które może spowodować wywarcie tzw. skutku mrożącego dla swobody debaty publicznej - oceniła Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Prasy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wygodna umowa i zagadkowe kwoty. Ile MON wydało w tym roku?

Antoni Macierewicz i kierownictwo MON po raz kolejny informują o wydaniu całych dostępnych pieniędzy z budżetu ministerstwa na ten rok. Pojawiają się jednak pytania, zwłaszcza w przypadku zakupu samolotów dla polityków. - MON chwali się nim drugi rok z rzędu - mówi nam Tomasz Dmitruk, dziennikarz miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" i portalu "Dziennik Zbrojny".

MON zamyka rok rzutem na taśmę. Umowy na trzy nowe okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowy na dostarczenie nowych okrętów dla Marynarki Wojennej. Chodzi o dwa niszczyciele min typu Kormoran i okręt ratowniczy typu Ratownik. To ostatnie zapowiedziane duże tegoroczne kontrakty na dostawy sprzętu dla wojska. Analiza Macieja Kucharczyka.

Boeing pokazał swoje "UFO". Pierwsze zdjęcie nowego drona

Niektóre najnowsze amerykańskie samoloty zaczynają przypominać obiekty rodem z opowieści o UFO. Dotyczy to między innymi nowego drona zaprezentowanego przez koncern Boeing. To propozycja w konkursie na bezzałogowy tankowiec MQ-25, działający z pokładów lotniskowców atomowych.

Ważna deklaracja MON w tle afery caracalowej. Kolejne opóźnienie

Niedługo po tym, jak przez polskie media przetoczyła się burza związana z francuskimi H225M Caracal, ze strony MON padła ważna deklaracja w sprawie śmigłowców dla polskiego wojska. Nowy przetarg, rozpoczęty po zerwaniu rozmów z Francuzami w 2016 roku, zalicza kolejne opóźnienie.

Jeszcze więcej czołgów w Warszawie. Kluczowa pancerna dywizja "rozbijana"

W podwarszawskim garnizonie Wesoła Antoni Macierewicz oznajmił, że przeniesiony tam z zachodu kraju batalion czołgów Leopard 2 jest "w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki". Eksperci mówią jednak tvn24.pl, że nie wiedzą jak można było to osiągnąć w mniej niż rok, podczas gdy procedury mówią jasno, że batalion wymaga trzech lat szkolenia. Dodają, że w Wesołej nie ma miejsca i infrastruktury dla leopardów. Minister zapowiedział jednak, że w przyszłym roku trafi ich tam jeszcze więcej.

Amerykańskie wsparcie techniczne dla polskich F-16

Departament Stanu USA zgodził się na udzielenie Polsce wsparcia technicznego dla jej myśliwców F-16 w ramach kontraktu o szacowanej wartości 200 mln dolarów - podała we wtorek podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

Piętrzą się pytania. Co się działo z pilotem MiG-a?

Początkowo wojsko informowało, że pilot rozbitego MiG-29 użył fotela katapultowanego, ale dzisiaj pojawia się co do tego coraz więcej wątpliwości. Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie sprawy nie chce komentować. Możliwe, że pilot miał wielkie szczęście.

Dowódca: rozmawiałem z pilotem. Wszystkie MiG-i uziemione

Za sterami rozbitego MiG-a 29 siedział doświadczony, 28-letni pilot, o bardzo dobrym stopniu wyszkolenia - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko. Dodał, że do wypadku doszło podczas lotu szkolnego.

"To się obraca!". Odtajnione nagranie UFO. F/A-18 był za wolny

- Nie wiem, co widziałem. Nie miało piór, skrzydeł ani wirników i było znacznie szybsze niż nasze F/A-18. Wiem, że chciałbym tym latać - powiedział "New York Times" były pilot US Navy, który w 2004 roku spotkał dziwny obiekt u wybrzeży Kalifornii. W ten weekend upubliczniono nagranie z systemów pokładowych prawdopodobnie jego myśliwca oraz inne podobne, wykonane w nieujawnionym miejscu i czasie. Widać na nich coś, czego miało nie udać się zidentyfikować pilotom i analitykom - UFO.

Postawa "a co nam zrobicie". Pytania płyną, MON milczy jak nikt inny

Ministerstwo Antoniego Macierewicza jest bezkonkurencyjne w nieodpowiadaniu na pytania zadawane mu przez posłów. Wśród stu najbardziej opóźnionych interpelacji aż 93 są skierowane do MON lub dotyczą jego działalności. Ministerstwo zgodnie z konstytucją ma 21 dni na odpowiedź, jednak opóźnienia o ponad sto dni nie są czymś niezwykłym. Prawie wszystkie najbardziej przeterminowane interpelacje dotyczą działalności komisji smoleńskiej.

Większość francuskich caracali nie lata. Afera, której nie ma

Francuska minister obrony ostro skrytykowała system odpowiedzialny za utrzymanie w gotowości samolotów i śmigłowców. Sytuacja ma być na tyle zła, że ponad połowa sprzętu latającego nie lata, choć w ostatnich latach zwiększono wydatki na ich serwisowanie. W przypadku śmigłowców H225M Carcal do lotu ma być zdatny co czwarty. Czy to oznacza, że Polska miała kupić ciągle psujący się "złom"?