Wojsko

Wojsko

Dwa razy więcej pieniędzy na superszybką broń. Pentagon nie chce zostać w tyle

Amerykańskie wojsko chce znacząco zwiększyć fundusze, które zamierza wydać na rozwój broni hipersonicznej, czyli takiej, która może latać, osiągając prędkość ponad 6 tysięcy kilometrów na godzinę. W propozycji na 2019 rok zapisano wzrost budżetu na ten cel o 136 procent. Amerykańscy wojskowi wyraźnie dają do zrozumienia, że USA na tym polu pozostają w tyle za Chinami.

Wielki powrót po 43 latach. Wtedy bombardowali, teraz budują sojusz

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson rzucił kotwicę przed wietnamskim portem Da Nang. To wyjątkowo ważna i symboliczna wizyta. Ostatni raz amerykański lotniskowiec był tak blisko wietnamskiego wybrzeża w 1975 roku, kiedy Amerykanie wycofywali się z Wietnamu. Dodatkowo to na plaży w Da Nang lądowali pierwsi amerykańscy żołnierze, rozpoczynając interwencję USA w Wietnamie.

Niezwykłe zdjęcia "ze szczytu świata". Takiego selfie nie ma nikt inny

- Na pewno nie zamieniłbym swoich doświadczeń z U-2 na nic innego. Nie da się opisać tego uczucia, kiedy się jest "na szczycie świata" - mówi tvn24.pl Ross Franquemont, amerykański pilot instruktor latający na szpiegowskich U-2. Niezwykłe widoki, które może podziwiać ze swojego "stanowiska pracy", skłoniły go do zajęcia się fotografią. Teraz do kokpitu zabiera torbę wyładowaną aparatami i kamerami. Robi wyjątkowe zdjęcia i nagrania.

Kokpit zamienił się w zamrażarkę. Piloci wylądowali dzięki zegarkom

Kolejna załoga amerykańskiej maszyny EA-18G miała bardzo ciężkie przeżycia z powodu awarii systemu tlenowego. Podczas lotu na dużej wysokości temperatura w kokpicie nagle spadła do -30 stopni Celsjusza, a wnętrze wypełniła błyskawicznie zamarzająca para. Z dużym problemem i odmrożeniami zdołali wylądować.

Największy okręt Royal Navy na Atlantyku. Nie wszystko poszło zgodnie z planem

Brytyjska flota pochwaliła się zakończeniem pierwszego dużego etapu testów nowego lotniskowca, HMS Queen Elizabeth. Ten największy okręt w historii Wielkiej Brytanii właśnie wrócił ze sztormowego zimowego Atlantyku, gdzie ćwiczono na nim starty i lądowania śmigłowców. Próbowano też przeładować zapasy z okrętu pomocniczego, ale wysokie fale to uniemożliwiły.

Mają latać nawet po sto lat. Rewolucja w planach Pentagonu

Słynne amerykańskie bombowce B-2 - charakterystyczne czarne latające skrzydła - mają zostać wycofane ze służby znacznie wcześniej, niż planowano. Podobnie ich nieco młodsi towarzysze B-1. Za to najstarsze bombowce, budowane jeszcze w latach pięćdziesiątych, B-52 mają otrzymać drugie życie i mogą latać nawet po sto lat. Pentagon miał dokonać rewolucji w swoich planach.

"Demacierewizacja" w MON. Miała być kontynuacja, jest czystka

Podczas przejmowania obowiązków ministra obrony Mariusz Błaszczak podkreślał zasługi swojego poprzednika. - Chciałem państwa zapewnić, że te działania będą kontynuowane - deklarował 9 stycznia. Mimo tych zapewnień już w pierwszym miesiącu szefowania Błaszczaka w MON gruntownie wyczyszczono stanowiska z ludzi powołanych za czasów Antoniego Macierewicza na wysokie funkcje w resorcie i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Wielki audyt w Pentagonie. Nie mogą się doliczyć 800 milionów dolarów

Należąca do Pentagonu Agencja Logistyki Obrony (DLA) nie jest w stanie doszukać się dokumentów poświadczających jej wydatki na 800 milionów dolarów - ma wynikać z audytu przeprowadzonego przez Ernst&Young. To początek szerszego przeglądu, który ma być stopniowo przeprowadzony w całym Pentagonie. Nigdy wcześniej tego nie robiono. Całe przedsięwzięcie ma kosztować miliard dolarów.

Bliskie spotkanie z rosyjskim Su-27. Amerykanie ujawnili nagranie

Wojsko USA opublikowało nagranie bliskiego spotkania rosyjskiego myśliwca Su-27 z samolotem zwiadowczym EP-3. Amerykanie twierdzą, że rosyjski pilot zachował się "niebezpiecznie i "nieprofesjonalnie". Miał zbliżyć się do amerykańskiej maszyny nawet na półtora metra. Na nagraniu trudno jednak ocenić odległość.

MON zaspał. Kluczowe plany miały być w 2016 roku, nie ma ich do dzisiaj

Zgodnie z polskim prawem i wymogami NATO Ministerstwo Obrony Narodowej powinno co cztery lata tworzyć plany rozwoju wojska na dziesięć lat. Najnowsze takie plany powinny być gotowe już w 2016 roku i obejmować lata 2017-2026. Tymczasem planów tych nie ma do dzisiaj. Utknęły w MON. Hamuje to unowocześnianie wojska.