Wojsko

Wojsko

Śmigłowiec przyszłości ożył. Ocenzurowano kluczowy element

Po raz pierwszy uruchomiono prototyp śmigłowca nowej generacji V-280 Valor. Maszyna jest tworzona przez koncern Bell Helicopters z nadzieją na wygranie przetargu dla wojska USA. W wypadku powodzenia nietypowa maszyna może zastąpić klasyczne i powszechnie znane śmigłowce z rodziny Black Hawk.

Rosyjski żołnierz zabił kolegów i uciekł. Krwawy finał pościgu

Rosyjskie wojsko poinformowało, że zabiło żołnierza, który wcześniej z nieznanych jeszcze powodów otworzył ogień do kolegów podczas ćwiczeń na strzelnicy. Zabił trzech kompanów. Po wielogodzinnym pościgu został otoczony przez antyterrorystów i zastrzelony "podczas próby pojmania".

Bagno wessało amerykański czołg

Amerykańscy czołgiści po raz pierwszy biorący udział w ćwiczeniach na terenie Szwecji zaznajomili się z bliska ze zdradliwym szwedzkim terenem. Załoga jednego z czołgów M1 Abrams wjechała na coś, co wyglądało na zwykłą polanę, aby przekonać się, że jest to mocno podmokłe bagnisko, które zaczyna pochłaniać ich wóz. Po długiej walce udało się wyciągnąć stalowego kolosa z błota, ale wyglądał dość niecodziennie.

Okręty US Navy "zbyt niewidzialne". Będą nadawały swoje pozycje

Amerykańska flota zdecydowała się zmienić jedną ze swoich podstawowych zasad po serii tragicznych kolizji z cywilnymi statkami. Okręty będą wszem i wobec nadawać swoją pozycję oraz inne informacje, kiedy będą płynąć przez zatłoczone obszary. Dowódcy US Navy przyznali, że udało im się zrobić okręty tak trudne do dostrzeżenia, że stały się zmorą cywilnych statków.

Te karabinki mają "teleportować w przyszłość" wojsko. Kłopot z umową

Negocjacje trwały do samego rana. Zgodnie z planem udało się podpisać umowę przed kamerami w obecności Antoniego Macierewicza. Ogłoszono wielki sukces. Bezsprzecznie jest on historyczny, bo pierwszy raz polski żołnierz będzie miał całkowicie polski karabinek. Problem w tym, że jest to sukces na kredyt, wciąż trwają ostateczne próby. Na dodatek umowa omija tradycyjne procedury zakupów dla wojska.

Kluczowa dla planów Macierewicza firma ma problem. Chińczycy wyprowadzali majątek

Ukraiński sąd zamroził chińskie udziały w jednej z ważniejszych firm zbrojeniowych kraju - Motor-Sicz. Sprawą zajęły się służby. Chińska firma miała potajemnie wyprowadzać majątek ukraińskiego przedsiębiorstwa. Tymczasem drenowany przez Azjatów Motor-Sicz ma duże znaczenie dla polskiego wojska, bo od lat pomaga utrzymywać poradzieckie śmigłowce. To z tą firmą Antoni Macierewicz chciał je modernizować, albo wręcz budować zupełnie nowe maszyny.

Tajemnicza katastrofa przy Strefie 51. To mogła być rosyjska maszyna

Choć amerykańskie wojsko nadal nie podało żadnych informacji na temat tajemniczej katastrofy w pobliżu Strefy 51, to przecieki do prasy wyraźnie wskazują na jedno wytłumaczenie zagadki. Zabity w utajnionym samolocie podpułkownik miał być dowódcą utrzymywanego w tajemnicy dywizjonu "Red Hats", który lata na maszynach potencjalnych wrogów USA. Oznacza to, że prawdopodobnie zginął w jakimś rosyjskim myśliwcu, którego oficjalnie Pentagon nie posiada.

"Okręty podwodne, satelity wojskowe". Macierewicz jedzie do Francji

NATO, europejska polityka obronna i współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji będą tematem rozmów Antoniego Macierewicza, który w środę udaje się do Paryża. - Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw - stwierdził szef MON.

Herkulesem przez ognistą apokalipsę. Wyjątkowe zdjęcia z USA

Podczas gdy wschód USA żyje nadchodzącym huraganem Irma, na zachodzie kraju trwa walka z wielkimi pożarami lasów w Kalifornii. Szaleje ich kilkanaście, przy czym jeden z nich jest największym w historii Los Angeles. Sytuacja jest na tyle ciężka, że poproszono o wsparcie wojsko, które wysłało samoloty transportowe C-130 Herkules. Załoga jednego z nich wykonała niezwykłe zdjęcia.

Miesiące bez słońca, "aluminiowe trumny" i siłownia w komorze z pociskami atomowymi. Życie pod wodą

Odpowiadają za ponad połowę amerykańskiego arsenału jądrowego i dbają o niego, ukrywając się kilkaset metrów pod powierzchnią wody. Podwodniacy z atomowych okrętów typu Ohio pełnią mało ekscytującą i trudną psychicznie służbę. Miesiącami nie widzą słońca, ich jedyną prywatną przestrzenią jest łóżko nazywane "aluminiową trumną", a ich dzień ma 18 godzin. W takich warunkach nie może dziwić uczucie, jakim otaczają dostępną dla wszystkich maszynę do lodów.