Wojsko

Wojsko

Dowodził lotnictwem pięć miesięcy i jedzie do USA. "Absurdalne marnotrawstwo"

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich lotników, generał Cezary Wiśniewski, dopiero co został dowódcą Sił Powietrznych, a już jest wysyłany do Waszyngtonu, aby reprezentować polskie wojsko. Po mniej niż pół roku na obecnym stanowisku. To kolejna odsłona karuzeli stanowisk w MON, która wyszła na jaw przy okazji sporu na linii Antoni Macierewicz - prezydent Andrzej Duda. - Absurdalne marnotrawstwo - twierdzi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Generał Skrzypczak: powoli stajemy się armią-muzeum

Czołgi T-72 są czołgami przeszłości. To nie są czołgi na współczesne pole walki. Te czołgi ze swoją armatą kalibru 125 mm są już nieskuteczne w konfrontacji z czołgami rosyjskimi - powiedział w "Faktach po Faktach" były Dowódca Wojsk Lądowych generał Waldemar Skrzypczak. - Komu zależy na tym, żeby dywizja straciła swoją miażdżącą zdolność uderzeniową, dając jej czołgi T-72? - pytał.

Używane australijskie fregaty dla marynarki? "Decyzja jeszcze w tym roku"

Australijczycy naciskają na nas, gdyż muszą podjąć decyzję co zrobić ze swoimi jednostkami - powiedział w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Michał Jach. - Decyzja dotycząca zakupu dwóch używanych australijskich fregat dla Marynarki Wojennej na pewno zostanie podjęta jeszcze w tym roku, raczej szybciej niż później - wyjaśnił.

Są oferty na śmigłowce. "Po kilkanaście tysięcy stron"

Są oferty od firm, które chcą sprzedać polskiemu wojsku śmigłowce w ramach nowego przetargu. Jak poinformował MON, rozpoczęła się analiza dokumentów liczących po kilkanaście tysięcy stron. Nie podano jednak żadnych szczegółów, zasłaniając się niejawnością postępowania.

Odcięty od tego, za co odpowiada? "Prezydent nie wypełnia swoich obowiązków w pełni"

Zgodnie z konstytucją to prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Obserwując jednak, co dzieje się w polskiej armii, trudno nie odnieść wrażenia, że główną i jedyną osobą decydującą w niej o wszystkim jest minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zdaniem byłych oficerów, których reporterzy "Czarno na białym" poprosili o ocenę relacji ministra i prezydenta, ostatnie listy Andrzeja Dudy niewiele tu zmieniają.

Zamiast nowych okrętów używane z Australii? Nowy pomysł na polską flotę

Prace nad zbudowaniem nowych okrętów dla powoli dogorywającej marynarki wojennej są nieustannie odsuwane w czasie. Coraz głośniej mówi się natomiast o kupieniu kolejnych używanych, które mniejszym kosztem pozwolą załatać dramatyczne braki. Jak powiedział w Sejmie przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, są prowadzone "zaawansowane prace" nad kupieniem dwóch australijskich fregat typu Adelaide.

Macierewicz obiecywał śmigłowce. Najnowsze informacje z MON zaskakują

Przez miesiące minister obrony deklarował, że już lada dzień polskie wojsko dostanie dwa śmigłowce do "szkolenia i ćwiczeń". Początkowo miały być do końca 2016 roku, potem na początku lutego, a ostatnio - w marcu. Teraz MON przyznał, że nie są prowadzone żadne negocjacje w sprawie śmigłowców poza ogłoszonym w lutym przetargiem. To może oznaczać, że nie będzie maszyn zapowiadanych przez Macierewicza.

"Scena jak z 'Gwiezdnych wojen'". Wojsko na zaśnieżonym pustkowiu

Amerykańska piechota morska ćwiczy w najbardziej nieprzyjaznej części Norwegii, tuż przy rosyjskiej granicy. Region Finnmark to niemal bezludne i zaśnieżone pustkowie, które przywodzi Amerykanom na myśl sceny z filmu "Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje", gdzie pojawia się lodowa planeta Hoth. W przypadku prawdziwej wojny w tych skrajnie nieprzyjaznych warunkach może się toczyć bitwa z Rosjanami.

Prezydent "nie ma przekonania", czy Macierewicz powinien odejść

Andrzej Duda chce, by najbardziej drażliwe i wątpliwe kwestie zostały jak najszybciej wyjaśnione - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odniósł się w ten sposób do korespondencji prezydenta i ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Widowiskowy test najnowszej polskiej broni

Na mazurskim poligonie Orzysz odbyły się ważne próby najnowocześniejszej polskiej artylerii - armatohaubic Krab. Z dwóch maszyn wystrzelono łącznie 34 pociski. Jeśli obserwujący próby wojskowi specjaliści stwierdzą, że wszystko poszło zgodnie z planem, nowoczesne Kraby będą mogły już normalnie służyć w wojsku.

"Rewolucyjne nowe technologie". Po cichu zwiększono siłę głowic termojądrowych

- Wzrost potencjału jest zdumiewający. Siła niszcząca amerykańskich rakiet strategicznych została zwiększona około trzech razy - twierdzi Hans Kristensen, jeden z najbardziej znanych amerykańskich ekspertów od broni jądrowej. Jego zdaniem był to nieodpowiedzialny ruch, bo zdestabilizował równowagę arsenałów mocarstw i zwiększył ryzyko kataklizmu. Wszystko przez niepozorną część nazwaną MC4700. To zapalnik, który uczynił głowice termojądrowe znacznie bardziej celnymi.

"Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku". Amerykanie szykują się na Polskę

Amerykańscy żołnierze wysyłani do stacjonowania w polskich bazach są szykowani na nowe doświadczenia. Jak pisze "Wall Street Journal", dowództwo zdecydowało się nie zapewniać im takich "luksusów" jak restauracje sieci fastfoodów. Mają żywić się tak jak Polacy i razem z nimi, aby zacieśnić więzy braterstwa broni. - Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku. Irlandczycy jakoś wykombinowali, jak zrobić to interesującym. Wy też dacie radę - powiedział cytowany przez "WSJ" generał Ben Hodges, dowódca US Army w Europie.

Używane myśliwce kupię. Myśli nad tym Polska, myślą i inni

Bułgaria otrzymała oferty z Włoch, Szwecji i Portugalii w związku z ogłoszonym przetargiem na osiem nowych lub używanych myśliwców dla zastąpienia starzejących się samolotów MiG-29. To kolejne państwo NATO, które ze względu na fakt, że nowoczesne samoloty bojowe kosztują bajońskie sumy, rozważa nabycie używanych. Zrobiła to już Rumunia, a myśli nad tym Chorwacja i Polska.

Śmigłowce dla wojska coraz dalej. Kolejny termin odsunięty w czasie

- Termin złożenia ofert w przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska został odsunięty o dwa tygodnie - powiedział tvn24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, pułkownik Sławomir Lewandowski. To kolejne z całej serii opóźnień, które nieustannie odsuwają w przyszłość perspektywę dostarczenia nowych maszyn polskim żołnierzom.

Wielki sukces Macierewicza zawisł na włosku

Antoni Macierewicz deklarował, że pod jego rządami w MON zostanie wydanych 99,9 procent pieniędzy przeznaczonych na modernizację wojska w 2016 roku. Chwalił się tym w połowie stycznia, podkreślając, że jego poprzednicy z PO nie byli w stanie osiągnąć takiego wyniku. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że on też go nie osiągnie. Co więcej, jego wynik może być gorszy od rekordu z 2014 roku.

Nadchodzą budowlańcy, F-16 muszą się wyprowadzić. Nie wiadomo jeszcze gdzie

Jedna z dwóch najważniejszych baz lotniczych w Polsce zostaje oddana we władanie firm budowlanych. W Łasku niedługo rozpocznie się remont oraz rozbudowa pasa startowego i jego przyległości. Nie wiadomo jeszcze, gdzie podzieją się pozbawione "domu" myśliwce F-16. - Czekamy na rozkazy - powiedział TVN24 dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik pilot Rafał Zadencki.