Wojsko

Wojsko

Macierewicz: wojsko jest tarczą i siłą narodu

Wojsko Polskie jest nie tylko dumą i chwałą narodu, ale jego tarczą i siłą. Naród jest mu winien szacunek, a władze winne dopełnić obowiązku dobrego rządzenia i sprawienia, by miało broń, dowódców, przewodnią ideę i myśl historyczno-polityczną - mówił szef MON Antoni Macierewicz.

Amerykanie grożą, ale przyznają: mamy poważne braki amunicji

Amerykanie posiadają w pobliżu Korei Północnej, oraz w całym regionie Dalekiej Azji, znaczne siły wojskowe. Pozwalają one Waszyngtonowi przyjmować twardą postawę wobec reżimu w Pjongjangu. Dowodzący nimi admirał przyznał jednak, że są problemy. - Brakuje nam pewnych typów amunicji - ujawnił Kongresowi admirał Harry Harris. Ma też dostawać znacznie mniej sił, niż potrzebuje.

Macierewicz zapowiadał "tysiące dronów". Na razie anulowano przetarg

Przez ponad rok Ministerstwo Obrony Narodowej wybierało dostawcę małych dronów, pozornie podobnych do tych, które dzieci dostają na komunię. Wybrano dostawcę, ale okazało się, że chce za dużo pieniędzy. W efekcie cała procedura trafiła do kosza. To był jedyny przetarg na zakup dronów, który był blisko ukończenia. Reszta jest daleko w tyle.

Plany budowy w Polsce magazynu uzbrojenia US Army. Przecieki o możliwej lokalizacji

Korpus Inżynieryjny US Army postawi na terenie bazy Powidz wielki magazyn uzbrojenia - twierdzi portal "Stars and Stripes". Inwestycja ma kosztować 200 milionów dolarów. W magazynie ma się zmieścić dość sprzętu do uzbrojenia brygady pancernej. - Możliwe będzie umieszczenie tam przez nas, albo przez inne państwa NATO, najróżniejszego wyposażenia - zapewnił cytowany przez portal pułkownik John Baker, szef wojsk inżynieryjnych US Army w Europie.

Tankowanie nad chmurami. Tak "piją" tajfuny i tornada

Zdolność do tankowania w powietrzu to jedno z najważniejszych rozwiązań w nowoczesnych samolotach bojowych. Możliwość pobrania paliwa podczas lotu znacząco zwiększa ich możliwości bojowe. Takie operacje ćwiczyli niedawno piloci państw NATO. Pokazujemy zdjęcia z powietrza.

Rosja wraca na podium, Polska wydaje najwięcej w regionie. Nikt nie pobije Amerykanów

Opublikowano najnowsze informacje na temat światowych wydatków na wojsko. W 2016 roku ludzkość przeznaczyła na ten cel 1,6 biliona dolarów, czyli o 0,4 procent więcej niż rok wcześniej. Z danych wynika, że Europa nie przestaje zwiększać wydatków na zbrojenia. Nawet Rosja, która ze względu na kryzys gospodarczy miała istotnie je obciąć, ostatecznie je podniosła.

Nowe nagranie superszybkiego śmigłowca. Tak może wyglądać przyszłość

Dzięki niecodziennej konstrukcji S-97 Raider osiąga prędkości znacznie większe niż standardowe śmigłowce. Ma być zdolny do stałego lotu około 400 km/h, podczas gdy współczesny standard to 250-280 km/h. Według producenta maszyny, koncernu Lockheed Martin, tak ma wyglądać przyszłość śmigłowców. Na razie jest ona jednak dość odległa. Na nowo zaprezentowanym nagraniu widać jedną z dwóch eksperymentalnych maszyn, która jest podstawą docelowego śmigłowca US Army.

"Pasażerowie byli zaniepokojeni". F-16 obok dreamlinera

NATO upubliczniło nagranie z incydentu, podczas którego nad Europą utracono kontakt z indyjskim samolotem B787 Dreamliner. Na spotkanie samolotu pasażerskiego kolejno wysłano myśliwce węgierskie, czeskie, niemieckie, belgijskie i brytyjskie. Na udostępnionym nagraniu pokazano chwilę, gdy dreamliner leci w eskorcie maszyn F-16 lotnictwa Belgii.

Armada płynęła nie w tę stronę. Misterny plan floty zburzony

Choć Donald Trump już ponad tydzień temu sugerował, że silny zespół US Navy skoncentrowany wokół lotniskowca atomowego USS Carl Vinson zmierza w kierunku Korei Północnej, to okazuje się, iż dopiero teraz ruszył we wskazanym kierunku. Wcześniej płynął w zupełnie innym. Trwające od kilku dni zamieszanie z lotniskowcami pokazuje, jak trudno "zmusić je do posłuszeństwa".

Amerykanie testują nową bombę atomową

Na poligonie w stanie Nevada przeprowadzono pierwszy lotniczy test kwalifikacyjny nowej amerykańskiej samolotowej bomby jądrowej B61-12 - poinformowało ministerstwo energetyki USA, któremu podlega produkcja broni nuklearnej.

Największy okręt świata ruszył o własnych siłach. Nagranie pierwszych prób

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Gerald R. Ford wyruszył na próby morskie. Po raz pierwszy porusza się o własnych siłach, dzięki energii z dwóch reaktorów atomowych. To ważny etap trwającej już 12 lat budowy największego i najdroższego okrętu wojennego w historii świata. Nie idzie ona łatwo. Były szef US Navy nazwał ją "modelowym przykładem tego, jak nie budować okrętów".

Unieważnienie unieważnionego unieważnienia. Tak wyglądają zakupy dla wojska

Marynarka Wojenna miała dostać sześć nowoczesnych holowników. Jeszcze w 2016 roku wybrano stocznię, która ma je zbudować. Potem zaczęły się problemy. Teraz wszystko wskazuje na to, że holowników na razie nie będzie. Wojsko właśnie unieważniło postępowanie, unieważniając swoją wcześniejszą decyzję o rezygnacji z unieważnienia. Na tym się nie skończy.

Przełomowe działo wojska USA. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko nie zwalnia prac nad rewolucyjną bronią - działem elektromagnetycznym. Ujawniono nagranie, na którym widać testy jego nowego wariantu na poligonie. Amerykanie mają nadzieje dopracować tę broń w ciągu dekady. Jeśli im się to uda, zyskają wielką przewagę nad innymi państwami.

"Każdy widzi, że Bundeswehra potrzebuje inwestycji"

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w poniedziałek po spotkaniu w Berlinie z premierami Czech i Słowacji, Bohuslavem Sobotką i Robertem Fico, że w jej rządzie panuje zgoda co do konieczności podwyższenia wydatków na wojsko. Zaapelowała o solidarność w kwestii imigrantów.